Domů » Bleskovky » Zvrácená budoucnost: budou telefony oveřovat totožnost uživatele podle „otisku mozku“?

Zvrácená budoucnost: budou telefony oveřovat totožnost uživatele podle „otisku mozku“?

Lidský mozek je řídící orgán nervové soustavy člověka a stále se o něm máme co učit. Skupina vědců pod vedením výzkumníků z Carnegie-Mellanovy univerzity zjistila, že jednotlivá propojení mozku jsou natolik unikátní, že je lze využít k identifikaci jedince, podobně jako je tomu u otisků prstů. Podle publikovaných dokumentů vědci ke zjištění používají tzv. difuzní MRI, přičemž testování probíhalo na 699 subjektech.

Difuzní MRI zjednodušeně zobrazuje změny signálu způsobené difuzí molekul vody ve tkáních. Toto zobrazení se používá především při vyhodnocování stavů mozku a díky výsledné mapě mozku lze jednoznačně autentifikovat jedince. Testu se dokonce zúčastnila i dvojčata, u kterých byla zjištěna pouze 12% podobnost výsledků. Výzkumníci u dvojčat provedli až 17 000 testů, aby zjistili, zda je jejich metoda správná a funguje – přesnost identifikace byla téměř 100%.

sn-fingerprints_1

Kromě možnosti jednoznačně identifikovat člověka podle speciálního kontrastního obrazu mozku vědci také zjistili, že struktura mozku se u člověka mění podle toho, zda prochází chudobou, kolik má životních zkušeností nebo zda je člověk nemocný. Výzkumníci se snaží pochopit a zjistit, jak velký vliv může mít prostředí a zkušenosti člověka na lidský mozek.

Není vyloučené, že by se výsledky studií mohli zabývat i výrobci elektroniky, kteří by mohli k identifikaci uživatele využívat právě těchto poznatků. Ostatně, dnes jsou na trhu telefony se čtečkou otisků prstů naprosto běžné a postupně prosakují i zařízení, která nabízejí čtečku oční duhovky. Ačkoliv jsou výsledky studie v této fázi ku prospěchu věci spíše zdravotnictví, bylo by zajímavé, kdyby se dalo těchto metod využít i u mobilních telefonů, počítačů, nebo třeba bankomatů.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

5 komentářů

  1. Dobrej napad, a ovcim tupejsim nez jejich mobil by mel byt pristup zamitnut

  2. Možná nakonec podle otisku penisu.

  3. Chudáci ti co mozek nemají nebo blondýny :D A těch je na světě více něž se ví :D.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).