Domů » Bleskovky » Žhavte svoje testovací počítače. Microsoft vydal první oficiální preview Windows 11

Žhavte svoje testovací počítače. Microsoft vydal první oficiální preview Windows 11

Microsoft v minulém týdnu odhalil systém Windows 11 a přislíbil, že první Insider preview bude vydáno někdy v tomto týdnu. Stalo se tak překvapivě už dnes večer, kdy se v kanále Dev objevilo první testovací sestavení s číslem 22000.51. Oproti sestavení, které z laboratoří Microsoftu uniklo před dvěma týdny, se jedná o výrazně pokročilejší systém, který obsahuje prakticky všechny novinky odhalené na tiskové konferenci.

Start

Bez TPM se (zatím) nehnete

Pokud chcete Windows 11 ochutnat, musí váš počítač splňovat poměrně náročné minimální požadavky stanovené Microsoftem. V Insider programu jsou tyto požadavky o něco mírnější než v případě samotných Windows 11, takže na vybraných konfiguracích bude testování možné, avšak instalaci finální verze vám Microsoft nedovolí.

HardwareChannels6 24 final

Bohužel, požadavek na přítomnost TPM 2.0 čipu/firmware a funkce Secure Boot je povinný, bez nich se vám testovací verze Windows 11 (než se najde nějaká oklika) zatím nainstalovat nepodaří. Pokud však vaše zařízení veškeré požadavky splňuje a jste Insiderem v kanále Dev, můžete se směle pustit do testování.

Screenshot 2021 06 28 191757

Windows 11: novinek je celá hromada

V systému jsou obsažené prakticky všechny novinky, které Microsoft v minulém týdnu představil. Systém tak vypadá mnohem celistvěji než nedávno uniklý interní build. Kromě nového hlavního panelu a nabídky Start se tak můžete těšit i na přepracované centrum akcí, nový design aplikací (včetně Průzkumníka, Nastavení a Microsoft Store), nové způsoby ovládání gesty na tabletech a mnoho dalšího.

My se pokusíme nainstalovat Windows 11 na jeden z našich redakčních počítačů a co nejdříve vám zprostředkovat své první dojmy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Tak nainstalováno, zatím jsem nikde nenarazil na problém s chodem. W11.
    Asi by bylo lepší udělat čistou instalaci, já udělal upgrade. Takže v systému zůstaly některé staré aplikace. Každopádně původní aplikace od Microsoftu jsou úplně stejné, jen mají zaoblené rohy a trošku upravený styl textu.
    Nastavení je nové, ale z nového průzkumníka se stále dostanete do starých Ovládacích panelů.
    Widgety jsou jen na pár věcí, chybí například emaily. Kalendář a úkoly lze nastavit pouze pro jeden účet a navíc zobrazují pouze dnešní události, což je k ….. Tuhle logiku nechápu. Stejné to je totiž i v aplikaci Outlook na iOS. Tam widget kalendáře od Microsoftu ukazuje pouze dnešní události. K čemu to je dobré, nechápu.
    Ale jinak se mi systém líbí, i dotykové ovládání je šikovné. Panel nových oznámení je zajímavý a dobře se ovládá na dotykáči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).