Domů » Bleskovky » Zavíráte aplikace na svém iPhonu? Nechte je běžet, baterie vám vydrží déle

Zavíráte aplikace na svém iPhonu? Nechte je běžet, baterie vám vydrží déle

Pokud patříte k uživatelům, kteří úzkostně zavírají veškeré aplikace na svém iPhonu, které zrovna nepoužívají, aby ušetřili práci procesoru a zároveň prodloužili výdrž baterie, je možné, že vaše úsilí telefonu naopak škodí. Podle bloggera Johna Grubera se jedná o zbytečné úsilí, které navíc nedoporučuje ani víceprezident pro softwarové inženýrství společnosti Apple, Craig Federighi.

Ten v odpovědi na email jednoho z majitelů jablečného zařízení odpověděl stručně na otázku, zda často zavírá aplikace, které „běží“ na pozadí, a zda by to měl dělat, aby ovlivnil výdrž baterie na jedno nabití. Odpověď zněla „Ne a ne.“ iOS byl totiž navržen tak, že umí nepoužívané aplikace zmrazit tak efektivně, že vytěžují procesor pouze minimálně a zabírají v paměti RAM jen velmi málo místa. Samotné rozmrazení aplikace pak zaměstná jak procesor, tak i RAM paměť výrazně méně, než znovuspuštění aplikace po jejím ukončení.

Samotné zavírání aplikací nedoporučoval ani Steve Jobs, ten nabádal k užívání systému iOS tak, jak byl navržen, tedy k intuitivnímu používání bez toho, aby se uživatel staral o jiné věci. I v manuálu k produktům Apple uvádí, že násilné zavření aplikace by mělo být prováděno pouze tehdy, když program přestane reagovat. V případě systému iOS, tedy pokud věříte Stevu Jobsovi a Craigu Federighimu, není nutné aplikace zavírat. Podle slov tvůrců tím ničemu nepomůžete, ale naopak uškodíte výdrži, rychlosti, a potažmo i svému uživatelskému zážitku.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

17 komentářů

 1. Taky proč bych je zavíral. iOS dělá tu věc, že dlouho nepoužívané appky vypne a v okně pro změnu aplikaci zde zanechá pouze screenshot té aplikace. A aplikace které udrží v ramce nežerou o nic víc, protože ramce je jedno jestli je plná nebo prázdná ta žere furt stejně. Takže tím, že aplikace vypínáte tak jejich opětovným puštěním sežerete víc energie, protože se musí na tu vteřinku zahřát i procesor, aby to načetl.

 2. To jen starý Android míval problém s appkami na pozadí které byly schopné železo vyšťavit a umrtvit během hodiny a proto se vyrojila spousta app-killerů. Nové verze droidu už by to měly mít taky ošetřené (věřím že úspěšně). Ale třeba WM/WP má tuhle agendu velmi dobře ošetřenou stejne jako Apple hned od svého začátku. Tam si inženýři neseděli na vedení ;)

 3. Za mě jsou to bludy. Nedokážu si představit to jejich zmražení, kdy aplikace zabira v RAM „velmi málo místa“ a přitom je VYRAZNE uspornějsi takovou aplikaci nastartovat znova oproti normalnimu klasickemu spusteni.
  Každopádně, na IOS se mi poměrně casto stávalo, že mi aplikace po nějaké době zacaly padat, založky v prohlizeci se neustale načítaly znova atd. A hle, jakmile jsem RUCNE killnul všechny aplikace na pozadi, najednou vše bez problemu. Apple se muze tvarit, že jejich systém a správa RAM je dokonala, ale není ani omylem.

  BTW: případné reakce mistniho trolla Uniho na muj prispevek me nezajimaji.

 4. Ja zatváram len Safari, keď ho postihne bug, inak to vobec neriešim. Batéria drží ako najatá (7 Plus).

 5. Te značce už nic nepomůže…

 6. Toto je výhoda Iphone. Osobne zavieranie aplikácií vôbec neriešim. A nič nespomaluje…

 7. :))))))) to má od androidu!! toto téma se u „nás“ řešilo již před třemi lety :))))

  • a furt po starom , žere ram žere ram žere ram
   a baterka letí a letí a letí , sem tam buchne
   a po 2-3 mesiacoch sa to serie a serie a serie
   ešte že máme ten ROOT čo by sme robili my Andropdáci
   :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).