Domů » Bleskovky » Byl zatčen rumunský gang, který ukradl z jedoucího kamionu iPhony za miliony

Byl zatčen rumunský gang, který ukradl z jedoucího kamionu iPhony za miliony

Případ jako ze špatného akčního filmu musela řešit koncem července nizozemská policie. V rekreačním objektu ve městě Ede zatkla pětici členů rumunského gangu specializujícího se na krádeže iPhonů z jedoucích kamionů. V chatě kromě lupičů objevila také zásobu kradených iPhonů a speciálně upravené auto použité při přepadeních. Přístroje objevené v chatě s největší pravděpodobností pocházely z krádeže provedené 24. července na dálnici A73. Zabavené iPhony mají podle policie cenu 500 000 EUR, tedy něco přes 13 milionů korun. Gang složený z mužů ve věku 33–43 let byl údajně aktivní od roku 2015 a přepadl 17 automobilů převážejících iPhony a iPady.

Technika přepadení si skutečně v ničem nezadá s hollywoodským filmem – gang se přiblížil zezadu ke kamionu jedoucímu po dálnici, jeden člen vylezl na kapotu speciálně opatřenou protiskluzovou vrstvou a za jízdy se násilím vloupal do kamionu. Následně ne zcela jasným způsobem předal kradené zboží svým komplicům v autě, pravděpodobně ho házel otvorem ve střeše jejich upraveného vozidla. Gang v některých případech používal i další vozidla pro blokování výhledu řidiče kamionu a omezení jeho možnosti uhnout.

Podobné případy jsou hlášeny i z Německa a Belgie, nizozemské orgány se tak nyní spojují se svými evropskými kolegy kvůli možné souvislosti se zatčeným gangem.

Na jednu podobnou krádež se můžete podívat na záběrech z roku 2012 pořízených helikoptérou rumunské policie. Právě v Rumunsku byl v roce 2008 zaregistrován i úplně první případ takto provedené loupeže, tento způsob obohacení se si tak vysloužil přezdívku „Rumunská metoda“.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. 13 milionů? Tak to při té lidové ceně iPhonu ukradli tak pět kusů ne?

  • 50 000 eur = 1 305 564 Kč vašich 13 milionu se jaksi nepovedlo. Mimochodem 1,3 milionu opravdu nepovažuji za miliony ale za milion. Na miliony potřebujete ty miĺiony alespon dva a ne 1,3 mil, tak prosim opravte si to včetně toho nadpisu článku.

  • Kdežto kdyby vezli sony, lg a tyhle mr**y, tak by se ten kamión ani nepokoušeli ukrást :D

   • Zloděj sice není společensky užitečná persona, ale to neznamená, že je hloupá. Potřebuje ukrást něco, co neztrácí hodnotu už jen při samotné cestě ze skladu, ale co se dá rozumně zpeněžit:)

 2. Oprava neměla to být odpověď:
  50 000 eur = 1 305 564 Kč vašich 13 milionu se jaksi nepovedlo. Mimochodem 1,3 milionu opravdu nepovažuji za miliony ale za milion. Na miliony potřebujete ty miĺiony alespon dva a ne 1,3 mil, tak prosim opravte si to včetně toho nadpisu článku.

 3. Tomáš Krompolc

  Marek, Shepii:
  Děkuji za upozornění, částka 13 milionů Kč je správně, ale utekla mi jedna nula z částky v EURech. Hodnota zabavených iPhonů je 500 000 EUR, tedy 13 006 519,4 CZK.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).