Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » Zákeřný malware na Google Play zaznamenal téměř 150 milionů stažení

Zákeřný malware na Google Play zaznamenal téměř 150 milionů stažení

Výzkumný tým Check Point Research objevil masivní mobilní adwarovou kampaň. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných aplikací, které mají dohromady více než 147 milionů stažení. Celosvětová kampaň s názvem SimBad, pojmenovaná po většině infikovaných aplikací, které jsou herní simulátory, zneužívá telefony k podvodnému zobrazování reklam. Aplikace se navíc snaží maskovat a ukrýt před možnou odinstalací.

malware

Všechny infikované aplikace využívají škodlivé SDK (Software Development Kit). I když existují i jiné SDK sady, které lze využít pro finanční zisk z mobilních aplikací, herní vývojáři se rozhodli použít SDK, které bude masivně zobrazovat reklamu, a tím zvýší zisky.

Jak malware fungoval?
Jak adware fungoval?

Mezi škodlivé aktivity aplikací patří například:

  1. Zobrazování reklam nejen v aplikaci, tedy například když uživatel odemkne telefon nebo používá jiné aplikace.
  2. Neustálé otevírání Google Play a přesměrování na jiné aplikace, takže vývojáři mohou těžit z dalších instalací.
  3. Ukrytí ikony aplikací, aby je nebylo možné jednoduše odinstalovat.
  4. Otevírání webového prohlížeče s odkazy od vývojářů aplikací.
  5. Stahování APK souborů a žádání uživatele o instalaci.
  6. Hledání slov poskytnutých aplikací v obchodu Google Play.

Není to poprvé, kdy byl nějaký prvek třetí strany použit k infikování dodavatelského řetězce. Podobné útoky jsou pro kyberzločince velmi atraktivní a často snadnější než přímý útok na samotnou organizaci,“ říká Petr Kadrmas, Secuity Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

malware 2

Výzkumný tým Check Point Research objevil také skupinu aplikací pro Android, které mají v SDK skrytý malware pojmenovaný SWAnalytics. Tyto zdánlivě nevinné aplikace pro Android jsou ke stažení v hlavních čínských obchodech s aplikacemi. Po instalaci aplikace SWAnalytics sleduje, kdy oběť otevírá infikovanou aplikaci nebo restartuje telefon a nenápadně krade a odesílá celý seznam kontaktů na vzdálený server.

Nepřehlédněte – Jak odstranit Android malware bez ztráty dat? (návod)

Doposud bylo objeveno 12 infikovaných aplikací, většinou zaměřených na systémové nástroje, celkově už mají tyto aplikace vice než 111 milionů stažení. Teoreticky to znamená, že útočník mohl získat jména a kontaktní čísla třetiny celé čínské populace. „Taková data by samozřejmě mohla být obchodována na černých trzích a dále zneužívána,“ dodává Petr Kadrmas. Podle vyjádření Googlu ze včerejšího dne již z Google Play všechny tyto infikované aplikace byly odstraněny.

Zajímavostí je, že v červenci 2018 vydaly americké zpravodajské agentury zprávu, ve které upozorňují na možnou čínskou hrozbu a útoky na softwarové dodavatelské řetězce, což by mohlo narušit dlouhodobou konkurenční americkou ekonomickou výhodu.

Kompletní analýzu, přehled infikovaných aplikací a technické podrobnosti o kampani SimBad najdete zde. Analýzu a technické podrobnosti o škodlivých čínských aplikacích naleznete na této stránce.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments