Domů » Bleskovky » Záchrana ZTE se komplikuje. Rozpočtový výbor zamítnul Trumpovu přímluvu

Záchrana ZTE se komplikuje. Rozpočtový výbor zamítnul Trumpovu přímluvu

Společnost ZTE je aktuálně zařízena zákazem používat americké technologie, jelikož podle amerického ministerstva obchodu obcházela sankce týkající se vývozu zboží do Iránu a Severní Koreji. Tento zákaz je pro ZTE v pravdě likvidační, neboť najednou nemůže ve svých smartphonech používat např. čipy od Qualcommu, či systém Android od Google.

USA chce kompletně zničit ZTE. 7 let nesmí používat čipy od Qualcommu či aplikace od Google

Do věci se před nedávnem vložili i prezidenti Číny a USA, avšak americké úřady jsou neoblomné – výbor pro rozpočtové výdaje minulý týden jednoznačně schválil novelu zákona potvrzující sankce a tím ochranu Donalda Trumpa odmítl. Přísný zákaz tak pro ZTE trvá dál, firma již byla nucena uzavřít veškeré hlavní operace a v podstatě jí může pomoci jenom pomoc „shora“.

Donald Trump pracuje na záchraně společnosti ZTE

A ta zřejmě jen tak nepřijde. Přestože Donald Trump slíbil svoji podporu, možná tak před celým světem činí jen na oko. Americký ministr financí Steve Mnuchin uvedl, že USA nebude svůj postoj v rámci jednání s Čínou měnit. Čínský prezident Xi sice Trumpa požádal o ulehčení zákazu pro ZTE, avšak podle Mnuchina chce být americký prezident velmi tvrdý. Trumpův ekonomický poradce Lawrence Kudlow dokonce uvedl, že pokud dojde k nějakému přehodnocení, stále budou sankce velmi ostré. Udělení milosti tak rozhodně ZTE očekávat nemůže.

Telefony ZTE s čipsety Exynos?

Částečnou pomoc může ZTE hledat u Samsungu. Podle korejských zdrojů rozjíždí Samsung rozhovory se ZTE a dalšími výrobci smartphonů a nabízí jim své vlastní čipsety Exynos. Ty přitom zatím používal korejský gigant převážně u svých zařízení, pár jich dostalo i několik telefonů značky Meizu. ZTE se ale rozhodně nemůže těšit na žádné speciální zacházení; Samsung bude všem odběratelům měřit stejným metrem. Rozhodnutí Samsungu poskytovat své čipsety i dalším výrobcům může korejskému výrobci pomoci rozjet znatelnější konkurenční boj s Qualcommem a dalšími výrobci mobilních procesorů.

Čipy od Samsungu každopádně nevyřeší problémy ZTE v celé míře; stále zde totiž visí zákaz používat systém Android, a bez něj to bude mít ZTE zatraceně těžké.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Vidím to na Sailfish od Jolly nebo Tizen od Samsungu.

 2. Přesto, že AOSP je open source, tak pro ZTE ban? Zajímavé.

  • Myslím že tím redakce nemyslela Android jako takový, ale služby Googlu na něj vázané. Je to stejný nesmysl jako někomu zakázat stáhnout si Ubuntu, nebo si vytvořit vlastní Linuxovou distribuci. To vám nikdo zakázat nemůže. Myslím že ZTE bude nuceno použít některý z otevřených derivátů Androidu (mluvím samozřejmě o Lineage OS), nebo si vytvořit distribuci vlastní osvobozenou od služeb Google a najít náhradu za Google Play. V dnešní době už pár takových je, a poměrně kvalitních.

  • Tak teď tomu nerozumím:)
   Jak souvisí LineageOS s náhradou GAPPS?:) AOSP použít přeci tedy umí (tvým textem, textem redakce nikoli).
   Náhrada za Play je např. Amazaon, ale tam narazí na stejný problém:)

   Resp. který globální Store je ještě dostupný, ale není zároveň v rukách amíků?

  • Teď se buď snažíš trollit nebo jsi jen *****. Nevim co je na mém komentáři k nepochopení.

   „derivátů Androidu (mluvím samozřejmě o Lineage OS), nebo si vytvořit distribuci vlastní osvobozenou od služeb Google a najít náhradu za Google Play.“

   NEBO si vytvořit distribuci vlastní A najít náhradu za Google Play.

   Co se AppStore týče, takhle z kraje mě napadá F-Droid který je volně šiřitelný, a kdokoliv ho může použít. Je to tedy naprosto odlišná situace než v případě Google Play, který je od A do Z celý proprietární a v rukou Googlu.

  • Redakce: Tak jak jste to tedy mysleli s dostupností Androidu/“Androidu“? To fakt pro relevantní informace musíme jít jinam? Není to škoda?

  • Tady se nám redakce trošku sekla. Třeba nám to upřesní v novém článku o situaci „ZTE“.

 3. Sailfish, w10m ????

 4. Vyrabet jen hw oem pro nekoho kdo tam pod svym jmenem nasype android a pusti na pulty…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).