USA chce kompletně zničit ZTE. 7 let nesmí používat čipy od Qualcommu či aplikace od Google

Americké ministerstvo obchodu postavilo společnost ZTE do nezáviděníhodné pozice – udělilo všem americkým firmám zákaz dodávat čínské firmě komponenty. ZTE tak musí zapomenout na čipy od Qualcommu, Intelu a dalších amerických firem, stejně tak nesmí odebírat jiné technologie či software vyvážený z USA.

Podle americké vlády porušila společnost ZTE zákaz vyvážet americké zboží a technologie do Iránu, na který jsou uvaleny tvrdé sankce. Vyšetřování, které trvalo více než pět let, odhalilo, že čínská firma tyto sankce neustále obcházela a americké technologie do Iránu vyvážela, přičemž se své prakticky snažila všemožné skrývat. Zástupci ZTE loni před soudem chybu přiznali, firma zaplatila pokutu ve výši 890 milionů dolarů (asi 18 miliard korun) a zavázala se k ukončení pracovního poměru se 4 svými vedoucími pracovníky a k potrestání 35 dalších. Tento závazek však v ZTE nebyl zcela naplněn, a proto nyní přichází velký trest.

Poradí si ZTE i bez amerických technologií?

Pro ZTE může být verdikt amerického ministerstva obchodu doslova devastující, čínská firma se ve svých zařízeních spoléhá na americké technologie zhruba z 25 – 30 procent, od síťových zařízení až po smartphony. Zařízení od ZTE navíc nově nemohou ani dostávat licence od Google na používání aplikací, či služeb systému Android. Zákaz pro ZTE má platit dlouhých 7 let.

Kromě ZTE je trnem v oku americké vlády i společnost Huawei, zpravodajské služby USA dokonce před nedávnem doporučily americkým zákazníkům telefony těchto čínských značek nepoužívat kvůli velkému riziku odposlouchávání zahraničními vládami.Nepřehlédněte

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku