Domů » Bleskovky » USA chce kompletně zničit ZTE. 7 let nesmí používat čipy od Qualcommu či aplikace od Google

USA chce kompletně zničit ZTE. 7 let nesmí používat čipy od Qualcommu či aplikace od Google

Americké ministerstvo obchodu postavilo společnost ZTE do nezáviděníhodné pozice – udělilo všem americkým firmám zákaz dodávat čínské firmě komponenty. ZTE tak musí zapomenout na čipy od Qualcommu, Intelu a dalších amerických firem, stejně tak nesmí odebírat jiné technologie či software vyvážený z USA.

Podle americké vlády porušila společnost ZTE zákaz vyvážet americké zboží a technologie do Iránu, na který jsou uvaleny tvrdé sankce. Vyšetřování, které trvalo více než pět let, odhalilo, že čínská firma tyto sankce neustále obcházela a americké technologie do Iránu vyvážela, přičemž se své prakticky snažila všemožné skrývat. Zástupci ZTE loni před soudem chybu přiznali, firma zaplatila pokutu ve výši 890 milionů dolarů (asi 18 miliard korun) a zavázala se k ukončení pracovního poměru se 4 svými vedoucími pracovníky a k potrestání 35 dalších. Tento závazek však v ZTE nebyl zcela naplněn, a proto nyní přichází velký trest.

Poradí si ZTE i bez amerických technologií?

Pro ZTE může být verdikt amerického ministerstva obchodu doslova devastující, čínská firma se ve svých zařízeních spoléhá na americké technologie zhruba z 25 – 30 procent, od síťových zařízení až po smartphony. Zařízení od ZTE navíc nově nemohou ani dostávat licence od Google na používání aplikací, či služeb systému Android. Zákaz pro ZTE má platit dlouhých 7 let.

Kromě ZTE je trnem v oku americké vlády i společnost Huawei, zpravodajské služby USA dokonce před nedávnem doporučily americkým zákazníkům telefony těchto čínských značek nepoužívat kvůli velkému riziku odposlouchávání zahraničními vládami.

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. At jde celá Amerika do Prde.le.

 2. K tomu let říci jediné: budoucnost je nejasná a čím horší budou vztahy, tím hůř pro obyčejné občany. Zatím to vypadá, že se nic neděje, ale může to byt jen klid před bouří. Hesla typu “ Buď připraven a fit“ jsou jen směšná kopie hesel minulého režimu. Stejně jako, „v metru se před jaderným úderem schová milion lidí“, to je to samé jako „vem si papírovou pláštěnku a lehni si na zem“ a jsi v pohodě. Lze jen doufat, že se obchodní válka nezvrhne v něco mnohem horšího.

 3. Ja by som to tak tragicky nevidel. Založia inú spoločnosť niečo ako Huawei má Honor a fičia ďalej….

 4. Jj, přesně jako sro u nas, tunel a další, tunel a další. Stejné svině a pokaždé jiné sro

 5. Toto im ľudia zeru? Sankcie su koli tomu že cina je trnom v oku usa. Zacalo to železom, prechadza to cez čínske firmy. Co bude ďalej? EU le kocka ako oslik

 6. Asi by to chtělo, aby Čína chtěla nějaké peníze za americké dluhopisy co vlastní. Problém jev tom,že ty šmej.i americký jsou schopný každého vy..kovat a nic mu nedat. Páni světa.

  • Existující americké dluhopisy mají stanoven způsob splácení (např. nějaké konkrétní datum) a držitel si nemůže jen tak říct, že chce své peníze hned zpět. Podobné názory jsou jen takové amatérské antiamerické pohádky. Stejně jako zlatem podložený Rubl :)

 7. Tajtrlik Nula

  Proč Google služby nepotřebuje Amazon a nijak mu to nevadí? Proč má většina větších výrobců své vlastní shopy s app?

  • No takhle, GAPPS rozhodně není toliko Play. Máš tam třeba takové „drobnosti“ jako databázi sítí-určování polohy bez GNSS, Drive, Gmail……

 8. Tak samozřejmě se z pohledu USA jedná o naprosto demokratické rozhodnutí zakázat svým občanům obchodovat. Proč mám však pocit, že když by něco podobného udělalo Rusko, tak by se jednalo o nepřípustné narušení demokracie, které je třeba ztrestat pár raketami.

  • Tak ono je to spíše téma EU, když už připodobňování k Rusku. Jiné téma je, že rusové vyjma nerostných surovin, které jim pohání ekonomiku nemají co nabídnout, takže podobné zákazy od nich neslyšíme ????????

  • Uni, uz davno vime, ze mas nulovy rozhled. Ale stejne te poupravim. Ano, nerostne suroviny jsou nejvetsim a nejlakavejsim obchodnim artiklem Ruska. Ale zminil bych napriklad kosmonautiku, letectvi (zejmena transport tezkych nakladu), energetika a stroje do nepristupnych oblasti a podobne.
   Takze opet nemas pravdu, nabidnout rozhodne co maji. Navic diky sankcim si Rusko uvedomilo, ze jsou az prilis zavisli na vyvozu ropy a plynu a to jejich ekonomiku pomerne probudilo i jinym smerem.

  • lerion (neregistrovaný): No vidíš, transport těžkých nákladů Rusové zrovna odpískali:)

  • A hele, zrovna adekvátní článek:
   [odkaz]

   Měl jsi pravdu, mají celou plejádu, ne jen nerostná bohatství. Pojďme počítat…….aha????

 9. Ani se jim nedivím že to Amerika udělala když to nejsou schopní zaplatit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).