Domů » Články » Záchrana světlušek, pomocník pro běžce a další zajímavé aplikace a hry zdarma

Záchrana světlušek, pomocník pro běžce a další zajímavé aplikace a hry zdarma

Po jisté odmlce opět přinášíme článek o zlevněných aplikacích a hrách pro platformy iOS a Android. Všechny zde uvedené položky jsou běžně placené, avšak jejich vývojáři se je rozhodli po omezenou dobu nabídnout zcela zdarma.

Doba bezplatné dostupnosti závisí čistě na vůli vývojářů a my ji bohužel nemůžeme nijak ovlivnit. Pokud vás tedy nějaká položka zaujme, s jejím stažením zbytečně neváhejte. Brzy již zdarma být nemusí! Obě platformy jednou nainstalované aplikace označují jako „zakoupené“, takže můžete stahovat i takříkajíc do zásoby.

iOS

Dawn of Crafting

‎Dawn of Crafting
Cena: zdarma+

Hru Dawn of Crafting vývojáři popisují jako kombinaci šesti žánrů. Faktem je, že nabízí skutečně neobyčejný styl hraní, který nelze snadno zařadit do nějaké škatulky. Příběhový rámec je zasazen do pravěku, v němž hrajete jako Homo Sapiens. Utekli jste z vesnice zničené Homo Erectus a probíjíte se světem. Naštěstí jste potkali moudrého Alfa, který vás naučil několik základních receptů na výrobu různých předmětu.

Tyto získané znalosti budete muset neustále rozvíjet a postupně se dostanete až k velmi komplexním výrobním procesům, které pomohou pozvednout vyspělost lidstva na novou úroveň. Cílem je vytvářet stále lepší vesnici a zdokonalovat se ve svých schopnostech. Problém je, že vám v tom budou určité síly bránit.

Nebudete tedy pouze poklidně vyrábět, ale také se budete muset bránit nejrůznějším útokům. To vše samozřejmě s omezeným počtem surovin i velmi limitovaným úložným prostorem. Často tak budete muset činit těžká rozhodnutí. A pokud se rozhodnete špatně, může to mít pro vaši vesničku velmi neblahé následky.

Hra nabízí přes 20 hodin herního času a stále se rozvíjí. Její kvality ocenil i původní autor Minecraftu Notch, takže určitě stojí za vyzkoušení.

Your GPS Location Finder Pro

Cílem této aplikace je usnadnit vám orientaci zejména v neznámých městech, když třeba nechcete bloudit při hledání zaparkovaného vozu. Jednoduše umožňuje uložit si libovolný počet bodů a poté se k nim nechat navigovat.

To samozřejmě umí i další mapové aplikace, ale výhodou této je, že je skutečně zaměřena čistě na intuitivní navigování k cíli. Můžete si tedy zobrazit klasickou trasu, ale využít lze také offline kompas. Na něm máte zobrazen směr k cílovému bodu, podobně jako třeba v některých počítačových hrách. Nemusíte tak neustále sledovat, na kterém rohu přesně zahnout a stačí vám udržovat směr.

Samozřejmostí je i zobrazování zbývající vzdálenosti k bodu či jakýsi adresář uložených míst.

Distressed FX

‎Distressed FX
Cena: 9,00 Kč+

Distressed FX je vskutku zajímavá umělecká aplikace, která vám umožňuje měnit fotografie na originální grafická díla. Nejedná se o řadovou aplikaci k „nalepení“ pár efektů, ba naopak! Pracuje s ručně vytvářenými texturami od grafičky Cheryl Tarrant, na některá jejíž díla se můžete podívat zde.

Aplikace je vhodná zejména pro fotografie krajin a architektury. Pomocí několika táhel aplikujete některou z nezměrného množství dostupných textur (některé jsou zpoplatněny) a nastavíte její prolnutí s původním obrazem. Můžete tím docílit velmi unikátních výsledků, jejichž styl záleží jen na vás. V aplikaci lze vytvářet bezčasé obrazy připomínající staré fotografie i veselé krajinky s pastelovými barvami. Kreativitě se zkrátka meze nekladou!

 

Android

Lil Big Invasion: The Complete Adventure

Lil Big Invasion je povedený první počin nezávislého vývojáře Andrease Brittena, jenž na ní pracoval dva roky. Staví vás do role postarší světlušky, která se vydává do dungeonů zachraňovat uvízlou a nezkušenou svetluščí omladinu.

Malá zelená stvoření z podzemních prostor lákáte do exitu v podobě velkého vysavače, který vás dopraví domů. Mladé světlušky jsou přitahovány vaším světlem a následují vás. Do cesty se vám však staví nejrůznější statické překážky, logické hádanky a nepřátelská stvoření. S nimi můžete bojovat silou vašeho světla. Avšak pozor! Čím rychleji se pohybujete, tím méně svítíte. Musíte tedy najít optimální rovnováhu mezi pohybem a využíváním vaší světelné energie.

V každém levelu získáváte bodové ocenění, které se počítá ze dvou veličin. Jednou je celkový čas dokončení a druhou počet zachráněných světlušek. Kolo můžete zvládnout rychle splnit, ale poztrácíte většinu ztracené omladiny, takže vaše body nebudou příliš vysoké. Proto se vyplatí si dát záležet na tom, abyste dopravili ideálně kompletní partu ztracených světlušek. Počtem zachráněných se totiž násobí body získané za čas.

The Majesty of Colors Remastered

The Majesty of Colors je původně flashová hra vyvinutá v roce 2008. V remasterované podobě se dostala i na Android, kde si můžete užít její význačný pixelartový styl. Tato grafická stylizace je dnes vcelku běžná, ale v roce vydání hra kvůli němu působila trochu jako zjevení z minulosti.

Hrajete za chapadlovitou mořskou obludu, která jako by vypadla z díla H. P. Lovercrafta. Inspiraci dílem autora přiznává i sám vývojář, což je poznat i na koncepci hry. Jako toto mořské stvoření objevujete suchozemský svět a můžete činit různá rozhodnutí. Podle toho, jestli se k lidem a ostatním stvořením chováte benevolentně, či agresivně, se odvíjí závěr hry. Vývojář jich připravil celkem pět, takže se můžete pokusit docílit různých konců při opakovaném hraní.

Hra byla v době původního vydání chválena všemožnými weby včetně například Kotaku a někteří ji označují také za „elektronickou poezii“. Pokud tedy máte rádi trochu alternativní hry, určitě ji vyzkoušejte.

Running Calculator

Running Calculator je šikovná pomůcka pro milovníky běhání. Na základě zadaných dat umí provádět různé výpočty a ze zadaných dat určovat tempo či rychlost, aniž byste svůj běh museli měřit pomocí GPS. Zajímavé je také zobrazení jakéhosi indexu výkonnosti vzhledem k věku. Aplikace vezme data o vašem běhu a porovná je s uživateli vašeho pohlaví a věkové kategorie. Následně vám zobrazí procentuální vyjádření toho, jak si oproti této průměrné skupině ve svých výkonech stojíte.

Z dalších funkcí lze zmínit kalkulačku BMI, jejíž funkci asi netřeba blíže rozebírat. Zajímavější je ale výpočet odhadu výkonu na určité trati. Do aplikace můžete zadat čas, za nějž uběhnete určitou vzdálenost a aplikace poté zkusí odhadnout, jak dlouho by vám trval třeba maraton.

Lost Journey

Lost Journey (Dreamsky)
Cena: 19,99 Kč

Tuto hru jsme již v našem výběru jednou měli, je ale opět zlevněna a proto ji zařazujeme znovu.

Lost Journey by se dala asi nejlépe specifikovat jako logická plošinovka, avšak s jistým filosofickým přesahem. Hra zaujme také po vizuální stránce, která využívá opravdu povedené grafické formy.

Hrát budete za Jennifer, která na zemi hledá střípky svých vzpomínek. V tom jí samozřejmě brání lecjaké překážky, které musí řešit. Na první pohled se zdá, že většinu překážek lze překonat přelezením či přeskočením, časem ale přijdete na to, že bude potřeba využívat i některé netradiční herní mechanismy. Máte totiž možnost převrátit mapu vzhůru nohama, „ohnout“ čas a manipulovat prostorem.

Vývojáři za hru obdrželi celou řadu ocenění, v Číně byla dokonce vyhlášena nejlepší nezávislou hrou roku. Pokud se rozhodnete Lost Journey zahrát, určitě tedy nebudete zklamáni!

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).