Domů » Články » Bojíte se o svá data? Poradíme vám, jak zabezpečit váš smartphone

Bojíte se o svá data? Poradíme vám, jak zabezpečit váš smartphone

Hrozby číhají na uživatele smartphonů v digitálním světě na každém rohu. Víte jak kvalitně zabezpečit váš telefon? Připravili jsme si pro vás několik tipů, které vám pomohou.

Zabezpečení osobních dat je v poslední době žhavým tématem. Ve svých smartphonech uchovávají lidé často soukromé fotografie, videa, zprávy, emaily, kontakty a další citlivé údaje. S postupným rozvojem technologií již můžeme s mobilními telefony dokonce platit za nákupy. Pokud dojde ke zcizení zařízení, které není nijak zabezpečené, může snadno dojít ke zneužití těchto dat.

V našem článku vám poradíme několik tipů, jak zlepšit zabezpečení vašeho smartphonu. Rady jsou určené především pro systém Android, ale lze je využít i pro zabezpečení jiných platforem.

Zamykací obrazovka

Prvním prvkem zabezpečení je zamykací obrazovka. Způsobů odemčení je několik. Nejjednodušší je odemykání prostřednictvím PIN kódu. Číselná kombinace ale není jediným způsobem zabezpečení. Velmi oblíbený systém je odemykání prostřednictvím tažením prstu po bodové matrici. V poslední době se také začíná rozšiřovat odemykání prostřednictvím Bluetooth zařízení. Stačí, když máte v blízkosti smartphonu například fitness náramek nebo hodinky a telefon se odemkne a nebudete muset zadávat žádné heslo.

Výrobci si také vymýšlí své nové způsoby na zamykací obrazovku. Jako příklad mohu uvést funkci Knock Code, kterou do svých smartphonů implementuje LG. Tento způsob odemykání spočívá ve vyťukání nastavené kombinace na displeji. V poslední době se začínají také objevovat zařízení vybavené senzory pro kontrolu jedinečných biometrických údajů člověka.

 
Odemčení telefonu značky LG skrze řešení Knock Code

Nejrozšířenější jsou čtečky otisků prstů. Pro odemčení přístroje je nutné přiložit prst na senzor, který porovná otisk s předlohou a v případě shody odblokuje zařízení. V budoucnu se dočkáme rovněž skenerů oční duhovky případně odemykání pomocí hlasu.

 
Přidání otisku prstu na Samsungu Galaxy S6

Šifrování

Šifrování většina lidí považuje za zbytečné, ale přitom se jedná o jeden z nejúčinnějších způsobů zabezpečení komunikace. Princip je jednoduchý – v jednom zařízení dojde k zakódování datové informace (telefonního hovoru, zprávy, emailu apod.) a u druhého zařízení (přijímače) dojde k rozkódování do původní podoby. Díky tomu není možné zneužít například zachycené pakety z bezdrátové sítě. Pokud se tedy chcete cítit bezpečněji, používejte aplikace, které šifrování používají. Patří mezi ně například WhatsApp a Snapchat.

Šifrovat ale nemusíte jen samotnou komunikaci, ale také uživatelské úložiště. Android již od verze 3.0 Honeycomb tuto funkci podporuje, od verze 5.0 Lollipop je dokonce standardně aktivována. Zatím největší nevýhodou je značný vliv na rychlost čtení a zápisu. Pokud se ovšem chcete cítit opravdu bezpečně a máte ve svém smartphonu uložené citlivé informace, není jiné cesty.

Pohlídejte si aplikace

Instalujete si nové aplikace? A čtete si pečlivě oprávnění, které při instalaci schvalujete? Z vlastní zkušenosti vím, že drtivá většina uživatelů pouze schválí veškeré požadavky aplikace bez jakékoliv kontroly. U „ověřených“ programů je pravděpodobnost zneužití poměrně malá, ale pokud se jedná o aplikaci od neznámých vývojářů, může být udělení některých práv velmi riskantní. Pokud chce například správce souborů přístup k vašim kontaktům, buďte obezřetní.

V současné době bývá bohužel problém upravit oprávnění tak, aby bylo možné používat aplikaci, ale aby neměla přístup třeba k vašim kontaktům. Ke zlepšení by mělo dojít s příchodem finální verze systému Android M, který je zaměřen především na zlepšení bezpečnosti. Pokud nechcete čekat, můžete využít i některou utilitu z Google Play, která umožňuje upravit oprávnění. Doporučujeme například X Privacy Installer, který ovšem pro svou plnou funkčnost vyžaduje práva root.

Přichází doba antivirů?

Příchod antivirů na platformu Android nebyl zpočátku příliš vítaný. Hardwarová výbava tehdejších telefonů byla ve srovnání s dnešními kousky opravdu velmi slabá a antivirové programy spíše uškodily, než aby uživatelům pomáhaly. Postupem času ovšem se ovšem výkon zařízení zvyšoval, takže a navíc přibývalo hrozeb napadení. Antivirové programy již nemají na plynulost systému tak výrazný vliv a konečně začínají mít smysl.

V současnosti najdete v obchodě Google Play celou řadu aplikací od mnoha vývojářských firem. Nechybí samozřejmě ani značky známé ze stolních PC jako je například Avast, AVG, Eset, Kaspersky a další. V drtivé většině případů se nejedná pouze o jednoúčelový nástroj, ale rovnou o kompletní softwarový balík, který zahrnuje například kontrolu nainstalovaných aplikací, ochranu proti phisingu, blokování nevyžádaných hovorů a zpráv apod. Často nechybí ani doplňkové funkce jako třeba zálohování dat. S výběrem ideálního kandidáta vám pomůže web AV Test, kde najdete srovnání celé řady zástupců podle několika parametrů.

Obezřetnost především

Doufám, že vám výše uvedené rady pomohly zamyslet se nad zabezpečením svého smartphonu. Tím nejdůležitějším prvkem s největším vlivem na bezpečí dat je totiž samotný uživatel. Pokud nebudete instalovat neznámé aplikace, procházet nedůvěryhodné stránky a budete si hlídat své soukromí, je riziko napadaní a zneužití vašich citlivých dat velmi nízké.

Úmyslem tohoto článku nebylo vzbudit ve čtenářích paranoiu, ale spíše otevřít oči a zamyslet se, zda svá data chráníte opravdu poctivě a dostatečně. Hrozby, které se mohou dotknout vašeho smartphonu jsou totiž velmi často podceňované a pokud nestačíte včas zareagovat, můžete mít zaděláno na pořádný malér. 

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

14 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Pokud se nekdo opravdu boji o sva data, NIKDY je nesveri Androidu. Je nejmene bezpecny, celi nejvice utokum, koncepce ze ktere vychazi neni bezpecne navrzena.

  Pokud nekdo chce mit data v bezpeci, sveri se do rukou Windows Phone nebo BlackBerry. Historicky nejbezpecnejsi platformy, bez skandalu jako ma Google nebo Apple. Nejsou treba zadne antiviry, sifrovani je aktivni vzdy (a telefon nijak nezpomaluje) a uz samotnym navrhem obou OS je tu minimalizovana hrozba, ze i pri chybe uzivatele vznikne nebezpecna situace.

  • 655611 (neregistrovaný)

   „sveri se do rukou Windows Phone“

   jasně ať k těm datům má přístup MS a NSA.

  • To je počteníčko, když si u toho dotyčný vyleje srdíčko(nenávist k úspěšné platformě) :-) Děláš jako kdyby se Ti někdy něco podobného už stalo :D

  • Tony (neregistrovaný)

   Ono logicky WP a BB OS sú najbezpečnejšie. Aj ty keby si si vytvoril vlastný OS, ktorý by bol deravejší ako Android, tak by bol bezpečnejší lebo by si ho len ty používal a nikoho z tých hackerov by si nezaujímal.

  • Martin Alexandr

   655611 a co ze k nim ma přístup MS? Google ma přístup taky k datum které ma na serveru od uživatelů , každy sbírá data, každý !! A když NSA bude chtit tak se koukne i do google a dalších . A myslim že člověk jako ty, nebo já muze byt NSA ukradeny ;) takze nemam strach o svá data a ze se tam koukne NSA . At se kouknou, nemam tam nic nezákonného nebo neco za co bych se mel stydět.

  • Martin Alexandr

   Já nevim proč ale poslední dobou je každy posr… Ze toho že mu MS bud exist osobni údaje nebo NSA . Ty lidi jsou blbý nebo nevim, už vidím jak v MS si řeknou teď koukneme na Frantu Nováka z Podbořan a budeme sledovat co dela, komu píse, jaky ma fotky atd. Ty lidi by meli používat mozek než povi že je někdo sleduje. Už vidím jak kontrolují miliardu uživatelů jak u MS tak Androidu atd… Na to nemaji prostředky, lidi a cas

  • Kendal (neregistrovaný)

   Martin. Rád by som žil v tvojom svete. To, že si ty dnes nezaujímavý, zajtra platiť nemusí. Pre teba je súkromie bezvýznamné, pre mňa nie.

  • lerion (neregistrovaný)

   Pokud je pro tebe tve soukromi natolik vyznamne, ze nechces, aby o tobe velke firmy mely povedomi, musis zahodit pocitac, telefon, prestat pouzivat intrnet, bankovni ucty…

   Jenze takovzm chovanim na sebe naopak pritahnes pozornost, protoze budes mit asi neco za lubem.

   Moje soukromi je pro mne take dulezite, ale dnes je to proste o tech kompromisech.

  • pepe (neregistrovaný)

   Jak říká Martin, jste normální hysterky! A pokud věříte pervitin tak si nekupujte chytrý telefon!

  • lol PEPE +1 :D

 2. Prokop Bodlák (neregistrovaný)

  Ještě by to chtělo doplnit, že šifrování u aplikací jako je třeba WhatsApp nemá valný smysl, v případě že někdo třetí (například vlády) znají šifrovací klíče :/

  • tak teroristi si asi nebudu vypisovat cez whatsapp… skor je to o tom aby ti niekto napr v bytovke neodchytaval nejaku sukromnu komunikaciu alebo tak

 3. Zabezpečení uvedená v článku jsou spíše preventivní. Pomohou předejít útoku typu stažení závadné aplikace, navštívení napadené stránky apod. Jinak proti skutečnému hackerskému útoku (někdo se zaměří přímo na vás) nepomůže ani sebelepší obrana. Chci tím říct, že se o svoje soukromí vůbec nebojím, protože vím, že pokud si informace o mě někdo koupí (je jedno jestli používám Android, BB, WP nebo systém vlastní výroby), tak je dostane. Pokud by člověk chtěl mít jistotu, že o něm nikdo nesbírá data, nesměl by žít na této planetě, ale ani nikde v jejím blízkém okolí-mohli by ho vyfotit družice :D

 4. Mně Android vadí tím, že ho musím neustále kontrolovat a nezapomínat na změnu nastavení – WiFi, BT, nepovolené zdroje, a pak Internet a lokalizace. Mnohdy je to pohodlné, ale když mi stačí levný operátor (málo dat), tak je to jen k zlosti – buď překročím datový limit (pak zas hádky s operátorem), nebo z obav z překročení raději nikam nelezu, nebo jen přes WiFi. Krásná byla instalace Windows 3.11 až asi NT4 – tam se na všechno instalace zeptala. Bylo to sice méně pohodlné, ale zato vlastně taky na hovno, no ale docela mi to vyhovovalo. Dnes jeden Linux (Android z něj vychází) zabere pár MB a jiný chce několik GB, aniž by měl člověk kompletní představu o tom, co všechno v tom systému je. Ať si klidně šmírujou, ale proč tak složitě, jen to zabírá místo, žere baterii, praská display a vesměs se s tím člověk sám jeden nedokáže naučit pořádně, není li fanda nebo odborník :-( … a odborník stejně neporadí, protože mu jde o koryto!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).