Xiaomi Redmi Note odesílá uživatelská data na server v Číně

Xiaomi Redmi Note (recenze) je tabletofon vybavený osmijádrovým MediaTek procesorem, 5,5palcovým HD displejem a třináctimegapixelovým fotoaparátem. To z něj vzhledem ke skutečnosti, že je ve vybraných zemích k dostání již za cenu okolo tří tisíc korun, dělá velmi výhodnou koupi, obzvláště, když se jedná o zařízení tak věhlasné značky, jako je Xiaomi. Díky jednomu uživateli modelu Redmi Note z Hong Kongu má ovšem čínský výrobce zaděláno na pořádný skandál. 

 
Mají se uživatelé tohoto tabletofonu obávat?

Majitel zařízení totiž objevil, že jeho přístroj je spojen s IP adresou v Číně, na níž zasílá fotografie, zprávy a další osobní data a to pouze tehdy, když je připojený na Wi-Fi. Problém navíc nevyřešil ani root či nahrání jiné ROM. Někoho by mohlo napadnout, že se jedná pouze o zálohování skrze úložiště MiCloud, které je v telefonu předinstalované, to měl ovšem daný uživatel deaktivované. Poněkud zneklidňující je i to, komu vlastně zmiňovaná IP adresa patří.

  

Podle všeho je majitelem organizace CNNIC, která má na starosti záležitosti týkající se internetu & domén a spadá pod Ministerstvo informačního průmyslu Čínské lidové republiky. Nachází se v Pekingu, konkrétně v moderní čtvrti Zhongguancun. Nakolik se doopravdy jedná o sběr dat pro čínskou vládu je otázkou, rozhodně bychom tuto možnost ale nevylučovali. V každém případě by uživatelé Xiaomi Redmi Note měli dávat pozor, jaká data ve svém zařízení skladují, je totiž možné, že k nim má přístup někdo nežádoucí.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku