Trh se smartphony se pořád rozvíjí a společnosti se snaží přijít s modernějšími technologiemi. Ty jsou však výsadou vlajkových lodí a část světa tak zapomíná na základní telefony s dobrým poměrem výbavy, designu a hlavně ceny. My se však dnes právě na tuto kategorii telefonů do 3 tisíc Kč zaměříme a vybereme z trojlístku Xiaomi Redmi 6A, Honor 7S a Huawei Y5 (2018) ten nejlepší.
Všechny tři smartphony lze pořídit za cenu nižší, než jsou 3 tisíce korun, přičemž se bavíme o shodné základní výbavě 2 GB operační paměti RAM a 16 GB vnitřního úložiště. U takto nízké ceny je nutno se smířit s celou řadou ústupků. Právě na ty se v dnešním souboji smartphonů zaměříme a vybereme vítěze.
Tip: Podívejte se na porovnání hardwarových parametrů všech tří telefonů přímo v našem katalogu.
Konstrukce a design
Xiaomi Redmi 6A ve svém plastovém těle ukrývá displej shodné velikosti jako jeho dva soupeři. Odlišností je využití čelní plochy, se kterou lépe naložilo duo Huawei a Honor. Redmi 6A je pak kvůli tomu o necelé dva milimetry vyšší a zhruba milimetr širší. Tloušťka je shodná a se svými 8,3 milimetry se řadí do průměru a nijak tak nevybočuje.
Honor a Huawei jsou si co do rozměrů naprosto rovni. Oba telefony mají shodnou velikost a dokonce i hmotnost. Díky užšímu displeji se však obě zařízení drží dobře a na svoji třídu tenké rámečky udělají radost i uživatelům s menšími dlaněmi. Plastová konstrukce sice nepůsobí luxusním dojmem, ale to snad nikdo v této cenové kategorii ani nečeká.
Huawei a Honor sdílí plastovou konstrukci, která je ale menší než v případě Xiaomi, jenž má stejně velký displej jako první jmenovaná dvojice. Xiaomi však dokázalo zpřístupnit pocit chladu z metalického nástřiku i v této třídě a působí tak hodnotnějším dojmem.
Hardwarová výbava
Xiaomi Redmi 6A
Xiaomi ve svých modelech využívá širokou škálu procesorů od různých výrobců. V tomto případě byl použit čipset MediaTek Helio A22, který pracuje se čtyřmi jádry architektury ARM Cortex A-53 na frekvenci 2 GHz.
Hodnota pamětí začíná na konfiguraci 2 GB RAM/ 16 GB vnitřní úložiště, ale na trhu je i verze 3GB/32GB, za kterou zaplatíte navíc jen zhruba 200 Kč a doporučujeme si za větší porci paměti připlatit. Skóre v benchmarku AnTuTu se pohybuje okolo hodnoty 55 tisíc, což je dostatek pro nenáročné použití, ale na hraní náročnějších her by bylo lepší se poohlédnout ve vyšších sférách.
Xiaomi vydává aktualizace na své modely poměrně dlouhou dobu. Například nejnovější nadstavbu MIUI 9 dostanou i telefony, které mají za sebou cyklus až šesti let. Operačním systémem pro model 6A se stal Android ve své verzi 8.1, který je zobrazován na 5,45 palcovém IPS displeji s HD+ rozlišením (1440 x 720) a poměrem stran 18:9.
Pokud nebudete zkoumat displej z blízka, hodnoty 295 pixelů na palec si ani nevšimnete. Nižší rozlišení displeje pak bude znamenat větší výdrž pevně zabudované baterie, která nabízí kapacitu 3000 mAh. Bezdrátové a rychlé nabíjení i moderní USB – C zde kvůli ceně nenajdete.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 148 × 72 × 8,3 mm, hmotnost: 145 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
K zabezpečení telefonu vám bude muset stačit odemknutí obličejem skrze přední fotoaparát. Čtečka otisku prstu zde totiž, stejně jako dioda pro notifikace, chybí. Dvě SIM karty zde vložíte bez problému a ještě vám zůstane jeden volný slot na paměťovou kartu. Naštěstí nechybí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a podpora českých frekvencí LTE sítí.
Fotoaparát v této cenové kategorii nikdy nebude hrát prim, ale pro děti školního věku nebo nenáročné uživatele budou dostačovat i základní funkcionality. Redmi 6A na zadní straně nabízí 13Mpx snímač se světelností f/2.2 a duálním LED bleskem.
Video je možno natáčet maximálně ve Full HD rozlišení. Pro selfies poslouží 5Mpx fotoaparát se světelností f/2.4. Slow motion záběry jsou zde zapovězeny, což není nic překvapujícího. Kvalita fotoaparátu je za běžných podmínek ucházející, při zhoršení světelných podmínek se dostaví šum a degradace kvality.
Honor 7S
Společnost Honor většinou ve svých telefonech využívá procesory Kirin z produkce mateřského Huawei. V tomto modelu spadající do nejnižší cenové kategorie najdeme čipset výrobce MediaTek. Konkrétně jde o typ MT6739 se čtyřmi jádry architektury ARM Cortex-A53 na frekvenci 1,5 GHz. Procesoru sekundují 2 GB operační paměti a pro obsah je určeno 16GB vnitřní úložiště. Po stránce výkonu je Honor 7S slabší než Xiaomi a skóre benchmarku Antutu nepřesahující 35 tisíc bodů to jen potvrzuje.

I Honor přichází v balení s Androidem ve verzi 8.1 Oreo a zde tedy žádný rozdíl oproti konkurenci nenajdeme. Nicméně operační systém s nadstavbou EMUI je v podání Honoru celkem dost zasekaný a reakce Androidu jsou v tomto případě velmi pomalé, a lepší optimalizaci nepřinesly ani dvě nové softwarové aktualizace.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 146,5 × 70,9 × 8,3 mm, hmotnost: 142 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3020 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Displej je typu IPS, úhlopříčku má 5,45″ a jemnost 295 pixelů na palec je shodná se zbylými zástupci souboje a jedná se o standard, který neurazí a při běžném provozu bude méně náročným uživatelům naprosto dostačovat. Baterie s kapacitou 3020 mAh společně s nižším rozlišením zajistí dobrou výdrž na baterii. Nabíjení pak probíhá pouze drátově skrze konektor microUSB.
Honor musel někde udělat ústupky a proto nečekejte čtečku otisku prstů ani NFC. Zabezpečit telefon můžete obličejem skrze přední fotoaparát nebo běžně přes PIN či heslo na displeji. Je zde místo pro dvě SIM karty a SD kartu až do kapacity 256 GB. Jack pro sluchátka, notifikační dioda ani podpora LTE sítí nechybí.
Zadní fotoaparát nabízí rozlišení 13 Mpx se světelností f/2.0, která znamená mírně lepší výsledky za zhoršených světelných podmínek. Oproti Xiaomi to není zas takový posun a rozdíly jsou tak minimální a jen těžko postřehnutelné. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky vhodné na pořízení momentek, ale pokud chcete telefonem pořizovat fotografie, vřele doporučujeme investovat více peněz.
Huawei Y5 (2018)
Všechno, co bylo řečeno o telefonu Honor 7S, je možno převést na Huawei Y5 (2018), tedy alespoň v oblasti hardwarové výbavy. Stejný procesor, shodné hodnoty pamětí, totožné skóre v benchmarku Antutu a naprosto stejné rozměry i kapacita baterií značí, že se v produkci pouze rozlišila pouze loga a zbytek zůstal nezměněn.
Jinými slovy – pokud hledáte informace k Huawei Y5 (2018), v kapitole Honor 7S téměř všechno platí i pro Huawei. Nicméně pokud si myslíte, že jsou telefony zcela identické i co se týče uživatelského zážitku, rychle vás vyvedu z omylu. Rčení „Když dva dělají totéž, není to totéž“ tady totiž platí naprosto dokonale.
Už v recenzi Honoru 7S jsme vytýkali naprosto žalostnou optimalizaci operačního systému, která často znemožňovala telefon normálně používat. U Huawei Y5 (2018) je situace naštěstí zcela odlišná a systém je dobře odladěný.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 146,5 × 70,9 × 8,3 mm, hmotnost: 142 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3020 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Který si vybrat?
Na závěr si nemohu odpustit poznámku k ceně telefonů. Během několika málo dní, kdy byl tento článek chystán, se poměrně výrazně změnila cena těchto modelů. Huawei Y5 (2018) najdete ve většině eshopů za cenu 2790 Kč, Xiaomi je nabízeno za stejnou cenu, ale na několika velkých internetových obchodech byla snížena na zhruba 2290 Kč.
Honor 7S už zlevnil z 2790 Kč na 2290 Kč téměř všude. Tyto změny v cenách proběhly v řádu několika málo dní a je tedy jasné, že mezi všemi třemi značkami probíhá celkem výrazný konkurenční boj i v segmentu takto levných smartphonů.
Huawei Y5 (2018) a Honor 7S jsou hardwarově zcela identické telefony, nicméně díky výrazně lepší optimalizaci si Huawei odnáší druhé místo. Honor kvůli špatně odladěnému systému zůstal na posledním místě.
Oproti tomu Xiaomi jde svou cestou. Má sice o něco horší využití přední plochy a nepatrně horší světelnost fotoaparátu, ale uživateli nabídne lepší výkon a s tím spojenou plynulost prostředí. Když si k tomu připočteme tělo působící lepším dojmem a alespoň teoretický příslib aktualizací do budoucna, přijdeme na to, že Redmi 6A se zaslouženě stává vítězem. Navíc pokud jej stihnete koupit za aktuální sníženou cenu 2290 Kč, dostanete za tyto peníze povedený telefon, který nabídne více než Huawei a Honor.
Dejte nám vědět v komentářích, nad jakými telefony se rozmýšlíte a my se pokusíme vám v některém z dílů v našem seriálu Souboj smartphonů pomoci s rozhodováním.