Domů » Recenze » Xiaomi Oclean X recenze: první kartáček s dotykovým displejem

Xiaomi Oclean X recenze: první kartáček s dotykovým displejem

Chytrá zařízení jsou v dnešní době v podstatě všude a nevyhýbají se ani našim koupelnám. Zatímco elektrické kartáčky nejsou žádnou žhavou novinkou, výrobci se snaží seč můžou, aby vymysleli rozumné propojení s chytrým telefonem. O něco takového se pokusila také dceřiná společnost čínského giganta Xiaomi – Oclean.

XIaomi Oclean X kartacek 1
Oclean X je elegantní sonický kartáček

Ta na trh vypustila vůbec první sonický kartáček s dotykovým displejem. Jak ale čistí? A je dotykový panel na kartáčku nutnost, nebo výstřel do tmy? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Design Xiaomi Oclean X: v jednoduchosti je krása

Čistě bílá krabička s obrázkem produktu na přední straně a minimalistickými nápisy chtě nechtě připomíná produkty společnosti Apple. Uvnitř elegantní krabičky nalezneme kromě samotného kartáčku také magnetický držák/stojan, který slouží také jako nabíjecí stanice. K tomu nesmí chybět ani microUSB kabel a nezbytné manuály.


Xiaomi Oclean X kartacek 4
V balení najdete jen to nejnutnější

Z designového hlediska se jedná o klasický elektrický kartáček. Matný bílý plast se dobře drží, zlaté rámování dodává kartáčku punc luxusu. Celému provedení vévodí malý oválný dotykový displej, doplněný o jedno tlačítko. Stojan lze díky magnetům použít jak v horizontální, tak vertikální poloze, což je určitě plus.

Kapacita baterie se zastavila na hodnotě 800 mAh, což kartáčku bezesporu stačí. Konec konců, většinu času stejně bude stát v nabíječce. Kdyby jej přeci jen bylo potřeba přibalit na delší cestu, Xiaomi slibuje výdrž až 20 dní na jedno nabití, které trvá přibližně 2 hodiny. Samozřejmostí je voděodolnost podle standardu IPX7.

Xiaomi Oclean X kartacek 3
Bezdrátové dobíjení je zde samozřejmostí

Předností je točný moment 220 gf.cm, s tím související počet kmitů 40000 rp/m a také hlučnost 45 dB. Při hmotnosti 100 gramů to z něj dělá poměrně standardní elektrický kartáček.

Funkce a ovládání Xiaomi Oclean X: mnoho povyku pro nic

Nebudu chodit dlouho okolo horké kaše – když jsem se poprvé dozvěděl o elektrickém kartáčku s dotykovým displejem, příliš nadšení to ve mně nevzbudilo. Během testování kartáčku Oclean X se tento názor bohužel nezměnil. Stále se rovněž nemohu ubránit pocitu, že kartáček má displej jen proto, aby vzbudil pozornost, nikoli z praktických důvodů.

Xiaomi Oclean X kartacek 7
Nastavit cokoli na dotykovém displeji není zrovna dvakrát uživatelsky přívětivé

Tento názor jen podporuje jeho provedení. Displej je sice barevný a dotykový, jeho použití je nicméně na hony vzdálené tomu, co známe z chytrých telefonů či fitness náramků, které svým tvarem připomíná. Zobrazovač o velikosti 0,96″ je zapuštěný hodně hluboko do těla a jeho citlivost je velmi nízká. Pokud se chcete v nabídce pohybovat, je třeba dělat dlouhé pohyby celým palcem. Ani to ale není zárukou, že kartáček pochopí, co po něm chcete.

Xiaomi Oclean X kartacek 5
Stojánek lze také přilepit, jen to pravděpodobně nebude potřeba

Oclean X rozpozná tažení do čtyř směrů + dlouhé podržení pro potvrzení. Ani pro prozkoumání manuálu jsem si však nebyl jistý, zda jsem správně pochopil, jak kartáček ovládat. To především na základě případů, kdy i zcela jasné pohyby interpretoval tak, jak se mu zrovna zlíbilo. V nabídce si můžete nastavit například sílu čištění, dobu čištění nebo mód čištění.

Xiaomi Oclean X kartacek 6
Ráno při čištění zubů se dozvíte, kolik je zrovna hodin a jaké má být počasí :-)

Pokud displej používat nechcete, není to naštěstí nutné. Jediné tlačítko na kartáčku zajišťuje to nejdůležitější – spuštění a ukončení čištění. Všechno podstatné si můžete rovněž nastavit v mobilní aplikaci. Co do samotného čištění zubů, není kartáčku Oclean X prakticky co vytknout – oscilační hlavice s až 40 000 kmity zkrátka svou práci odvede dobře.

Mobilní aplikace: když chcete vědět o čištění vše

Pro operační systémy iOS a Android je ke  sonickému kartáčku připravena také doprovodná aplikace, která je centrem nejen ovládání kartáčku, ale také místem, kde můžete sledovat veškeré statistiky, týkající se vaší ústní hygieny. Nechybí ani přehledné grafy, které ukazují vývoj čištění v průběhu času, přičemž nechybí ani užitečné rady, jak čištění zlepšit. Bohužel tady je jedno veliké mínus – aplikace a celý kartáček je pouze v angličtině, nebo čínštině.

Alfou a omegou je stanovení správného profilu vašich zubů, kde je důležité, zda například kouříte či pijete hodně kávy, na základě čehož se stanoví kondice vašich zubů. Dle toho můžete následně zvolit jeden ze čtyř programů čištění, od šetrného po čištění s maximálním efektem. Nechybí ani užitečná detekce přílišného tlaku, která chrání váš chrup před poškozením.

Recenze Xiaomi Oclean X: mnoho povyku pro nic

Chytrý zubní kartáček Xiaomi Oclean X je prvním kartáčkem s dotykovým displejem na světě. A měl by být také posledním. Dotykový panel nepřináší takřka žádný reálný benefit a jeho používání je spíše utrpením. Naštěstí lze všechny věci nastavit také z mobilního telefonu, takže zobrazovač vůbec nemusíte používat.

Xiaomi Oclean X kartacek 2
Xiaomi Oclean X – dotykový displej jako zbytečná frajeřina

Naštěstí je Oclean X solidním kartáčkem, který dobře odvede to, k čemu byl vytvořen. Čištění zubů zvládá na jedničku, což by v opačném případě byl velký hendikep. Vzhledem ke své cenové kategorii si Oclean X nevede v přímém srovnání s konkurencí nijak špatně – zatímco fyzické parametry má Oclean X o chlup lepší, naopak ztrácí v chytrých funkcích.

Pokud chcete investovat do výstředního produktu a doufat, že aktualizacemi se kartáček zlepší, pak neváhejte a investujte doporučenou cenu 1 990 korun. Lepší kartáček s dotykovým displejem totiž na trhu neseženete.


Xiaomi Oclean X

8.7

Design a zpracování

9.0/10

Funkce a výbava

8.6/10

Výdrž baterie

9.1/10

Pohodlnost čištění

8.3/10

Doprovodná aplikace

8.5/10

Klady (+)

  • poměr cena/výkon
  • výdrž na jedno nabití
  • kvalitní design
  • doprovodná aplikace
  • možnosti nastavení

Zápory (–)

  • dotykový displej nereaguje spolehlivě
  • absence češtiny

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zog
Anonym
zog

Typický příklad produktu kde se přetechnizování stalo naprosto zbytečným a je naopak kontraproduktivní v komfortu ovládání.
Stačí jedno tlačítko a dioda. nic víc nepotřebujete. Jen to překáží.

locki
Uživatel
locki

V recenzi je pár chyb. Mám Oclean SE který je parádní…. a bez dotykového displeje :) Na Alíkoví za cca 45 USD

Pro autora:
Dobíjení pomocí indukce je zde samozřejmostí :D Od kdy jsou pozlacené kontakty indukce?

oscilační hlavice s až 40 000 otáčkami, fakt otáčkami? ja myslel že ten sonický kartáček vibruje

zápory:
dotykový displej nereaguje spolehlivě – kdyžtak …
absence češtiny u autora…

Xko je asi zbytečnost, program čištění stačí nastavit jednou, Kdo nepotřebuje displej ať si koupí SE verzi :)

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Klady doprovodná aplikace? Jak proboha? Vždyť to více než v 50% času nefunguje – což odráží i hodnocení aplikace na store.