Xiaomi MIUI 10: co je v prostředí nového a jaké telefony jej dostanou?

Společnost Xiaomi včera s uvedením nových smartphonů řady Mi 8 představila i nové systémové prostředí MIUI 10. To je aktuálně dostupné pro nově představené modely, brzy ale bude k dispozici i pro spoustu starších smartphonů čínské značky. Jaké přinese novinky?

Multitasking

První novinkou je nový design naposledy otevřených aplikací, který je mnohem lépe připraven na širokoúhlé displeje. V seznamu je nově vidět více aplikací a jsou zde podporována gesta.

Portrétní režim s umělou inteligencí

Starší smartphony Xiaomi se také mohou těšit na novou funkci fotoaparátu – portréty s bokeh efektem, které se nespoléhají pouze na hardware, ale i na umělou inteligenci. Tato funkce má být k dispozici jak u duálních, tak u jednočočkových fotoaparátů.

Celkové zrychlení

Umělou inteligenci využije Xiaomi i v samotném prostředí, které se naučí předvídat, co chcete s telefonem udělat a předem se na to připraví. Díky této funkci nazvané AI Preload tak má být běh systému výrazně rychlejší, aplikace se například někdy spustí s nulovým časovým odstupem.

Režim pro automobily

Další novinkou je upravené prostředí při ovládání v autě, ovládací prvky se zvětší a spoustu součástí systému bude možné ovládat hlasově. Bohužel tato funkce využívá hlasového asistenta Xiao AI a funguje pouze v čínštině.

Nové zvuky

Novinkou je také paleta nových vyzváněcích tónů napodobující přírodní zvuky, které mají být příjemnější na poslech. Podle Xiaomi průměrný uživatel denně přijme 236 notifikací, nové zvuky upozornění mají udržovat uživatele více zrelaxovaného.

Kdy update dorazí a jaké telefony jej dostanou?

MIUI 10 bude dostupný pro velké množství smartphonů, přičemž některé z nich se dočkají prvního preview již tento měsíc, konkrétně modely Xiaomi Mi Mix 2S, Mi Mix 2, Mi Mix, Mi 6X, Mi 6, Mi 5, Mi Note 2, Redmi S2 a Redmi Note 5.

V červenci se pak dostupnost preview rozšíří na smartphony Xiaomi Mi Note 3, Mi 5X/5c/5s/5s Plus, Mi 4/4c/4S, Mi Max 2, Mi Max, Redmi 5, Redmi 5 Plus, Redmi 4, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 3S/3X, Redmi Pro, Redmi Note 5A, Redmi Note 4, Redmi Note 4X, a Redmi Note 3.

Dá se předpokládat, že všechny vyjmenované modely se dočkají i ostré verze, její dostupnost však zatím oznámena nebyla.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku