Domů » Recenze » Recenze elektrického šroubováku Xiaomi Mija Wowstick: spolehlivý servisákův parťák

Recenze elektrického šroubováku Xiaomi Mija Wowstick: spolehlivý servisákův parťák

Xiaomi, to není jen značka mobilních telefonů, ale také všemožných hraček a užitečných zařízení. Mezi ty v praxi použitelnější se řadí také elektrický šroubovák Wowstick 1F+, který usnadní šroubování nejen domácím kutilům, ale také profesionálním servisním technikům. A přiznejme si – pořekadlo „čas jsou peníze“ stále platí.

Design a obsah balení: elegantnější šroubovák nenajdete

Obsah balení Xiaomi Mija Wowstick 1F+ je všechno, jen ne chudý. V samotném balení se kromě šroubováku nachází také praktické pouzdro na přenášení, stojánek, tři tubusy s celkem 56 bity na šroubování, nabíjecí microUSB kabel, magnetizér/demagnetizér pro hlavici a příslušenství pro techniky v podobě přísavky, náhradních šroubků a „trsátka“ pro separaci displeje od těla zařízení.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze
Recenze elektrického šroubováku Xiaomi Mija Wowstick: spolehlivý servisákův parťák

Design samotného šroubováku je velmi elegantní – váleček o průměru 1,5 mm se dobře drží v ruce. Celkově je Mija Wowstick 1F+ vyvedený přesně v duchu Xiaomi, tedy čisté linie, kvalitní zpracování a radost z používání.

Použití v praxi: jedna báseň

Šroubování je jednoduchá činnost, ale jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. O Wowsticku 1F+ to platí dvojnásob – jakmile si jednou zvyknete na komfort, který nabízí, nebudete se chtít vrátit ke klasickým šroubovákům. Zmagnetizovaná hlava je výhodou pro uchycování šroubků, nicméně v tomto případě se jedná o standard.

Oboustranný točivý moment 0,2/3 N.m stačí pro bezproblémové zašroubování, přičemž nehrozí utržení závitu. Velikou výhodou je také LED dioda, která svítí v případě, že zrovna šroubujete.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

Automatické zamykání bitů v hlavici zabraňuje jejich vypadnutí z hlavice, což oceníte především v hektických momentech. Standardní velikost bitů je 4 x 28 milimetrů, takže můžete využít i jiné než ty dodávané.

Těch je na výběr z 56 možností, což uspokojí i toho nejnáročnějšího kutila či servisáka. Třešničkou na dortu je výdrž až 180 dní na jedno nabití, pokud každý den šroubujete běžnou pracovní směnu, tedy 8 hodin.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

Nabíjení probíhá skrze starší microUSB a nabití do plna trvá zhruba 2 hodiny. Indikace nabíjení nepatří mezi nejlepší – diody svítí slabě a na první pohled nejde jen tak poznat, zda je už nabito.

Je škoda, že nabíjení neprobíhá skrze dodávaný stojánek, přičemž se tato varianta přímo nabízí. Bohužel nabíjení probíhá z vrchu šroubováku, takže s dodávaným kabelem, který je jeden z těch kratších, nemůžete zároveň nabíjet a šroubovat.

Co na Mija Wowstick 1F+ říká servisní technik?

V redakci jsme sice technologičtí nadšenci, ale nejsme kutilové na plný úvazek. Proto jsme svěřili šroubovák Mija Wowstick 1F+ do rukou zkušeného servisního technika Lukáše Martinovského z olomouckého servisu Zachraň Mobil. Co na elektrickém šroubováku ocenil a před čím naopak potenciální zájemce varuje?

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

„Musím ocenit, že za zajímavou cenu dostanete kvalitní zařízení, hlavně pro práci na slaboproudých zařízeních v bezpečných oblastech mimo drobné SMD součástky,“ řekl Martinovský hned na začátek. Na šroubováku oceňoval především jeho design a výdrž na jedno nabití. Výtek má jen po málu: „Na začátku používání nástroje neodhadnete, kdy pustit spínač, protože mezi puštěním spínače a ukončením šroubování je malá prodleva. Dále mi vadí třeba nemožnost regulace kroutícího momentu, či milimetrová vůle mezi otočnou hlavou a celým nástrojem,“ dodává.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

Závěr: skvělý šroubovák za rozumné peníze

Xiaomi Mija Wowstick 1F+ je bezesporu krásný kus hardwaru, který vám dobře poslouží, pokud je šroubování každodenní náplní vašeho dne. V takovém případě vám elektrický šroubovák neudělá medvědí službu.

Nedostatků má jen velmi málo a týkají se především způsobu nabíjení, což při jeho solidní výdrži stejně nebudete dělat příliš často. Každopádně se za cenu okolo 1 300 korun jedná o skvělý kousek, který ocení každý kutil a servisák.

Xiaomi Mija Wowstick

8.4

Design a zpracování

9.5/10

Ergonomie

6.2/10

Výdrž baterie

9.2/10

Praktičnost

8.6/10

Klady (+)

 • design a zpracování
 • výdrž na jedno nabití
 • množství příslušenství v balení

Zápory (–)

 • horší ergonomie
 • nelze regulovat kroutící moment
 • stojánek neposlouží pro dobíjení

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

 1. Průměr XX mm? Výdrž 180 x pracovní směna? Šroubování v oblastech mimo SMD? Osobně tedy problém nevidím v krátkém Micro USB kabelu, ale v umístění kolebkoveho tlačítka. Umístění podle mého skoro znemožňuje povolovat nebo utahovat šroub v kolmé poloze. To je jako by jste chtěli mít stylus kolmo ke grafickému tabletu. Na modrou barvu světla a na intenzitu bych si také nezvykl. Zajímavý gadget, ale pro denní užití to není. Nepřišel jsem na to na co by se to hodilo. Zásadní problém je že v tom není cit a kroutící moment není ani ryba ani rak. S utazenym šroubem se to dost pere a když už se podaří šroubkem pootocit, tak pak ta dvě zatočení už není taková úspora času. Na samorezne šroubky v plastu ok, to neklade žádný odpor, ale dobře utazeny šroubek si koleduje akorát tak o zmasakrovani hlavičky nebo o ujetí šroubováku právě do (SMD) součástek. Krásné provedení, luxusní balení, ale žádná ergonomie. Zajímavý tool který tvoří vlastní kategorii protože se šroubováku podobá pouze těmi bity.

  • Přesně, přemýšlím, pro koho to je. Pro profíka na nic, pro „domácí žvýkání“ overkill.

 2. Jaroslav Friedl

  Kde se da koupit?

 3. „váleček o průměru 1,5 mm se dobře drží v ruce. “

  No to nevim…1.5 mm by se mi dobre nedrzelo….vypada to ze ma daleko vic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).