Domů » Recenze » Recenze elektrického šroubováku Xiaomi Mija Wowstick: spolehlivý servisákův parťák

Recenze elektrického šroubováku Xiaomi Mija Wowstick: spolehlivý servisákův parťák

Xiaomi, to není jen značka mobilních telefonů, ale také všemožných hraček a užitečných zařízení. Mezi ty v praxi použitelnější se řadí také elektrický šroubovák Wowstick 1F+, který usnadní šroubování nejen domácím kutilům, ale také profesionálním servisním technikům. A přiznejme si – pořekadlo „čas jsou peníze“ stále platí.

Design a obsah balení: elegantnější šroubovák nenajdete

Obsah balení Xiaomi Mija Wowstick 1F+ je všechno, jen ne chudý. V samotném balení se kromě šroubováku nachází také praktické pouzdro na přenášení, stojánek, tři tubusy s celkem 56 bity na šroubování, nabíjecí microUSB kabel, magnetizér/demagnetizér pro hlavici a příslušenství pro techniky v podobě přísavky, náhradních šroubků a „trsátka“ pro separaci displeje od těla zařízení.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze
Recenze elektrického šroubováku Xiaomi Mija Wowstick: spolehlivý servisákův parťák

Design samotného šroubováku je velmi elegantní – váleček o průměru 1,5 mm se dobře drží v ruce. Celkově je Mija Wowstick 1F+ vyvedený přesně v duchu Xiaomi, tedy čisté linie, kvalitní zpracování a radost z používání.

Použití v praxi: jedna báseň

Šroubování je jednoduchá činnost, ale jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. O Wowsticku 1F+ to platí dvojnásob – jakmile si jednou zvyknete na komfort, který nabízí, nebudete se chtít vrátit ke klasickým šroubovákům. Zmagnetizovaná hlava je výhodou pro uchycování šroubků, nicméně v tomto případě se jedná o standard.

Oboustranný točivý moment 0,2/3 N.m stačí pro bezproblémové zašroubování, přičemž nehrozí utržení závitu. Velikou výhodou je také LED dioda, která svítí v případě, že zrovna šroubujete.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

Automatické zamykání bitů v hlavici zabraňuje jejich vypadnutí z hlavice, což oceníte především v hektických momentech. Standardní velikost bitů je 4 x 28 milimetrů, takže můžete využít i jiné než ty dodávané.

Těch je na výběr z 56 možností, což uspokojí i toho nejnáročnějšího kutila či servisáka. Třešničkou na dortu je výdrž až 180 dní na jedno nabití, pokud každý den šroubujete běžnou pracovní směnu, tedy 8 hodin.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

Nabíjení probíhá skrze starší microUSB a nabití do plna trvá zhruba 2 hodiny. Indikace nabíjení nepatří mezi nejlepší – diody svítí slabě a na první pohled nejde jen tak poznat, zda je už nabito.

Je škoda, že nabíjení neprobíhá skrze dodávaný stojánek, přičemž se tato varianta přímo nabízí. Bohužel nabíjení probíhá z vrchu šroubováku, takže s dodávaným kabelem, který je jeden z těch kratších, nemůžete zároveň nabíjet a šroubovat.

Co na Mija Wowstick 1F+ říká servisní technik?

V redakci jsme sice technologičtí nadšenci, ale nejsme kutilové na plný úvazek. Proto jsme svěřili šroubovák Mija Wowstick 1F+ do rukou zkušeného servisního technika Lukáše Martinovského z olomouckého servisu Zachraň Mobil. Co na elektrickém šroubováku ocenil a před čím naopak potenciální zájemce varuje?

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

„Musím ocenit, že za zajímavou cenu dostanete kvalitní zařízení, hlavně pro práci na slaboproudých zařízeních v bezpečných oblastech mimo drobné SMD součástky,“ řekl Martinovský hned na začátek. Na šroubováku oceňoval především jeho design a výdrž na jedno nabití. Výtek má jen po málu: „Na začátku používání nástroje neodhadnete, kdy pustit spínač, protože mezi puštěním spínače a ukončením šroubování je malá prodleva. Dále mi vadí třeba nemožnost regulace kroutícího momentu, či milimetrová vůle mezi otočnou hlavou a celým nástrojem,“ dodává.

Elektrický šroubovák Xiaomi Mija Wowstick recenze

Závěr: skvělý šroubovák za rozumné peníze

Xiaomi Mija Wowstick 1F+ je bezesporu krásný kus hardwaru, který vám dobře poslouží, pokud je šroubování každodenní náplní vašeho dne. V takovém případě vám elektrický šroubovák neudělá medvědí službu.

Nedostatků má jen velmi málo a týkají se především způsobu nabíjení, což při jeho solidní výdrži stejně nebudete dělat příliš často. Každopádně se za cenu okolo 1 300 korun jedná o skvělý kousek, který ocení každý kutil a servisák.

Xiaomi Mija Wowstick

8.4

Design a zpracování

9.5/10

Ergonomie

6.2/10

Výdrž baterie

9.2/10

Praktičnost

8.6/10

Klady (+)

 • design a zpracování
 • výdrž na jedno nabití
 • množství příslušenství v balení

Zápory (–)

 • horší ergonomie
 • nelze regulovat kroutící moment
 • stojánek neposlouží pro dobíjení

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

 1. Průměr XX mm? Výdrž 180 x pracovní směna? Šroubování v oblastech mimo SMD? Osobně tedy problém nevidím v krátkém Micro USB kabelu, ale v umístění kolebkoveho tlačítka. Umístění podle mého skoro znemožňuje povolovat nebo utahovat šroub v kolmé poloze. To je jako by jste chtěli mít stylus kolmo ke grafickému tabletu. Na modrou barvu světla a na intenzitu bych si také nezvykl. Zajímavý gadget, ale pro denní užití to není. Nepřišel jsem na to na co by se to hodilo. Zásadní problém je že v tom není cit a kroutící moment není ani ryba ani rak. S utazenym šroubem se to dost pere a když už se podaří šroubkem pootocit, tak pak ta dvě zatočení už není taková úspora času. Na samorezne šroubky v plastu ok, to neklade žádný odpor, ale dobře utazeny šroubek si koleduje akorát tak o zmasakrovani hlavičky nebo o ujetí šroubováku právě do (SMD) součástek. Krásné provedení, luxusní balení, ale žádná ergonomie. Zajímavý tool který tvoří vlastní kategorii protože se šroubováku podobá pouze těmi bity.

 2. Jaroslav Friedl

  Kde se da koupit?

 3. „váleček o průměru 1,5 mm se dobře drží v ruce. “

  No to nevim…1.5 mm by se mi dobre nedrzelo….vypada to ze ma daleko vic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).