Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » Xiaomi Mi Smart Band 5 míří na český trh. I bez NFC to opět bude trhák

Xiaomi Mi Smart Band 5 míří na český trh. I bez NFC to opět bude trhák

Fitness náramek Xiaomi Mi Band je bez debat jedním z nejpopulárnějších chytrých náramků na trhu. S každou generací se náramek posunuje o kousek kupředu, přičemž snad ve všech případech se dá říci, že nákup nového modelu se majitelům toho stávajícího vyplatí. Xiaomi se rovněž rozhodlo v Evropě změnit zavedený název Mi Band 5 na nový – Mi Smart Band 5. Oproti loňské generaci se rovněž zvýšila cena a stále mu chybí možnost placení skrze NFC.

Design prošel mírnou evolucí

Na první pohled se novinka od předchozí generace takřka nezměnila, což ale neznamená, že se od sebe neliší. Nejvýraznější změny nastaly ve dvou ohledech. Prvním z nich je velikost dotykové obrazovky, která oproti předchozím generacím narostla. Xiaomi Mi Band 5, respektive Mi Smart Band 5 dostal rovnou 1,1″ displej, opět typu AMOLED. Kromě toho novinka navýšila rozlišení na 126 x 294 pixelů a svítivost narostla na 450 nitů. Tohle jsou změny, které vidíme rádi.

Xiaomi Mi Band 5 1 1
Xiaomi Mi Smart Band 5

Druhou podstatnou změnou je způsob nabíjení. Doposud bylo potřeba tělo Mi Smart Bandu vyjmout ze silikonového řemínku a poté vložit do nabíjecí kolébky. Ta se sice s postupem času zlepšovala, nicméně stále to je poněkud nepraktické. Mi Smart Band 5 přichází z magnetickým nabíjením, takže tělo už nebudete muset vylupovat s řemínku. Jo, a ještě jedna podstatná věc – rozměry modulu se nezměnily, takže vám budou pasovat starší řemínky z Mi Bandu 3 a Mi Bandu 4.

Funkční výbava doznala změn

Tím podstatným na náramku jsou nicméně funkce. Opět jsou k dispozici dvě verze, jedna s NFC a druhá bez. Verze s NFC má navíc ještě mikrofon pro hlasovou asistentku XiaoAI, nicméně globální verze NFC bohužel opět nenabízí. Všechny podstatné senzory, jako akcelerometr, gyroskop nebo proximity senzor naštěstí zůstávají na svém místě. Senzor okolního světla ale stále chybí, jas si tedy pořád budete muset regulovat ručně.

Xiaomi Mi Band 4 Xiaomi Mi (Smart) Band 5
Velikost displeje 0,95 palce 1,1 palce
Displej 120 x 240 pixelů, 400 nitů, AMOLED 126 x 294 pixelů, 450 nitů, AMOLED
Voděodolnost 50 metrů (5 BAR) 50 metrů (5 BAR)
Senzory akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu, SpO2
Barometr Ne Ano
Měření spánku Ano Ano + měření REM fáze
Kapacita baterie 135 mAh 125 mAh
Výdrž na baterii 20 dní 14 dní
PAI fitness skóre Ne Ano
Sportovní režimy 7 11
Měřené sporty Běh na pásu, běh venku, jízda na kole, chůze, plavání v bazénu a blíže nespecifikované cvičení Běh na pásu, běh venku, jízda na kole, chůze, plavání v bazénu, volné cvičení, jóga, veslování na trenažéru, zvedání kolen, rotoped
GPS Ne (využívá data z telefonu) Ne (využívá data z telefonu)

Pro příznivce stoupání do schodů či vysokohorské turistiky je v Mi Smart Bandu 5 ukrytý barometr, který sleduje převýšení. Senzor srdečního tepu je stále přítomen, ale podle Xiaomi taktéž doznal vylepšení. Na Mi Bandu 5 by měl být až o 50 % přesnější, než tomu bylo u předchozí generace. Toto vylepšení rozhodně vítáme, byť předchozí generace neměly s přesností měření potíže.

Xiaomi Mi Band 5 2
Novými funkcemi chce Mi Smart Band 5 zaujmout také ženy

Novinkou je detekce abnormalit v srdečním rytmu a výpočet PAI skóre. To zahrnuje věk, pohlaví, klidový tep a sesbíraná data srdečního tepu po dobu 7 dní. Výsledkem je tak přesnější shrnutí vaší týdenní aktivity, než jen počet kroků a ušlé kilometry. Měření spánku je víceméně beze změny, jen přibylo měření REM fáze spánku.

Pro sportovce má pak Mi Band 5 pozitivní zprávu – množství sportovních aktivit opět o něco narostlo. Zatímco předchozí generace se musela spokojit se 6 aktivitami, Mi Band 5 jich nabídne rovnou 11. Jestli vám ve výběru chyběla jóga či cvičení na veslařském trenažéru, jistě budete spokojení.

Mi Band 5 je zase o něco chytřejší

Mi Band 5 můžete stále vzít do bazénu díky voděodolnosti. Přibylo také měření úrovně stresu (skrze dechová cvičení) či sledování menstruačního cyklu, který ocení především ženy, a měření okysličení krve díky senzoru SpO2. Právě poslední funkci dostane globální verze navíc oproti variantě pro Čínu, snad proto, aby se kompenzovala absence NFC.

Xiaomi Mi Band 5 3 1
Nový typ nabíjení je vítanou změnou

Asi netřeba zmiňovat, že množství dostupných ciferníků se zase o něco rozrostlo, například o téma inspirované SpongeBobem. Všechny známé funkce, jako upozornění na neaktivitu, notifikace z aplikací a příchozích hovorů, předpověď počasí, ovládání hudby nebo prozvonění telefonu, jsou na svém místě. K tomu přibyla jedna funkce navíc, konkrétně dálkové ovládání fotoaparátu skrze Bluetooth. Natáčení videa bohužel na dálku ovládat nemůžete, tak snad se dočkáme příště.

Dva týdny na jedno nabití

Nabíjení je věc, kterou s Mi Smart Bandem musíte řešit tak dvakrát do měsíce. U novinky s pořadovým číslem 5 je tomu tak znovu, za což si zaslouží pochvalu. Rychlost nabíjení se i přes nový typ konektoru nezměnila a za to si Xiaomi zaslouží pokárat, ale vzhledem k mamutí výdrži to není věc, na které bychom bazírovali.

Koupíte si Xiaomi Mi Band 5?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

S 24hodinovým měřením tepu a využíváním náramku skutečně naplno se dostanete na nějakých  14dní provozu, a to je velmi slušné. I tak má ale Mi Band 5 o 10 mAh nižší kapacitu baterie než jeho předchůdce. U něj výrobce udává výdrž až 20 dnů.

Cena a dostupnost

Xiaomi Mi Smart Band 5 se na českém trhu začíná prodávat právě dnes za doporučenou koncovou cenu 1490 Kč bez DPH. Objednat si jej můžete například zde. Kromě Androidu jej mohou používat i majitelé iPhonů – na obou platformách si stačí stáhnout aplikaci Mi Fit.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments