Xiaomi Mi 5c oficiálně: poprvé s vlastním procesorem Surge S1

Čínská společnost Xiaomi se letos veletrhu MWC neúčastní, avšak využívá datum jeho konání k představení nového smartphonu Mi 5c. Jeho největší zvláštností je použitý čipset, nepochází totiž od Qualcommu či od MediaTeku, ale přímo od Xiaomi.

xiaomi-mi-5c-2

Samotný smartphone nijak nevybočuje ani designem, ani výbavou. Jedná se o zařízení střední třídy s elegantním celokovovým tělem s tloušťkou 7,09 mm a hmotností 132 gramů. Čelní stranu vyplňuje 5,15″ IPS displej s Full HD rozlišením, který dokáže pracovat až s 2 048 úrovněmi jasu, přičemž jeho maximum je slušných 550 nitů. Pod displejem se nachází domovské tlačítko se čtečkou otisků prstů. Rozlišení čelní kamerky je 8 megapixelů, fotoaparát na zadní straně si vysloužil megapixelů dvanáct.

Nyní se ale pojďme podívat na nový čipset Surge S1, který má konkurovat například MediaTeku P20 či Snapdragonu 625. Čip je vyroben 28nm procesem a obsahuje v sobě osm procesorových jader Cortex-A53 rozdělených do dvou clusterů s taktem 2,2 a 1,4 GHz. Grafické řešení obstarává Mali-T860.

Čip obsahuje i LTE modem s podporou funkce VoLTE, a také spoustu instrukcí, které mají zabezpečit kvalitní fotografie. Na snímky z hlavního fotoaparátu se můžete podívat na facebookové stránce Xiaomi.

cam

Co se týče pamětí, dostalo Xiaomi Mi 5c 3 GB RAM a velkorysé vnitřní úložiště s kapacitou 64 GB. O výdrž se stará akumulátor s kapacitou 2 860 mAh a podporou rychlého nabíjení, který zajišťuje přibalená 9V/2A nabíječka s koncovkou USB-C. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.1 a také LTE včetně možnosti dual SIM; na soupis podporovaných frekvencí si ale musíme počkat. Operačním systémem je Android 6.0 Marshmallow (v březnu má přijít aktualizace na Nougat) s nadstavbou MIUI 8.0.

Xiaomi Mi 5c půjde do prodeje již příští týden v černé, zlaté a růžové barvě. Jeho cena je na čínském trhu stanovena na 1 499 CNY, tedy asi 5 600 korun bez DPH.

xiaomi-beryko-mwc

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku