Domů » Bleskovky » Xiaomi má vlastní Rubikovu kostku: je prošpikována inteligentními funkcemi

Xiaomi má vlastní Rubikovu kostku: je prošpikována inteligentními funkcemi

Na čínském crowdfundingovém serveru se v minulých dnech začala prodávat Rubikova kostka, která má na svém těle vyobrazeno logo značky Xiaomi. Nejedná se totiž o klasický mechanický hlavolam, který v roce 1974 stvořil maďarský profesor architektury Ernő Rubik, ale o jeho inteligentní obdobu.

xiaomi rubik

Pomůže vám s řešením a zaznamená všechny kroky

Kostka na první pohled vypadá stejně jako její 45 let starý předchůdce, ovšem dovnitř je osazen systém magnetického polohování, takže má nabídnout hladší chod bez zasekávání. Tou hlavní novinkou je však integrovaný snímací systém, který funguje v šesti osách, a umí zachytit jakoukoliv rotaci a změnu barvy.

rubik

Tyto informace lze pak zasílat skrze Bluetooth do aplikace pro Android nebo iOS, která umí jednoduše spočítat a navrhnout nejrychlejší cestu k vyřešení, přičemž uživateli jednotlivé kroky vysvětli. Když náhodou uděláte chybu, kostka vás na ni upozorní. Aplikace Cube Smart Rubik také umí zaznamenávat čas a jednotlivé kroky řešení, a kromě toho obsahuje 9 her s různou úrovní obtížnosti, které mají procvičovat uživatelovo prostorové myšlení.

Hračka i ovladač chytré domácnosti

Rubikova kostka od Xiaomi překvapivě nedisponuje vestavěným akumulátorem, ale je v ní klasická knoflíková baterie, která má zajistit výdrž až 1 rok při hraní 1 hodinu denně. Zajímavostí je i možnost spárovat kostku s aplikací MIJIA a využít ji jako ovladač pro chytrou domácnost; každá změna rotace například může změnit barvu světla chytré žárovky.

Xiaomi si svoji kostku cení na 79 CNY (asi 260 korun bez DPH, avšak jde o verzi bez Bluetooth), jedná se však o crowdfundingovou cenu. Výrobek si můžete koupit na AliExpressu přímo od MIJIA za stejnou cenu bez Bluetooth konektivity. Pokud budete chtít verzi s Bluetooth, připravte si zhruba 45 dolarů (1 000 Kč).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Radim
Anonym
Radim
Offline

Až na to, že těch 10 dolarů stojí verze bez BT. takže v podstatě normální kostka.
Verze s BT propojením je za 39-50 dolarů.

Pavel Kapoun
Anonym
Pavel Kapoun
Offline

Díky, to je dost podstatná informace, která v článku chybí…

Jindra
Anonym
Jindra
Offline

Už jsem ji chtěl koupit, ale ještě že jsem četl komentáře – nemá BT. Redaktor – p. Karásek – by měl svůj článek sesouladit se skutečností a vypustit chytré funkce, které avizuje v článku.