Xiaomi Book S je klon Surface Pro s ARMovým procesorem. Zaujme výdrží a zajímavou cenou

xiaomi 1

Společnost Xiaomi přidává do svého portfolia nový tablet. Zatímco předchozí Mi Pady plnily roli slušně vybavených placek pro konzumaci obsahu, představená novinka dokáže zastoupit i klasický notebook. Xiaomi Book S je totiž zařízení, které lze používat hned v několika režimech.

Xiaomi Book S 5

Zařízení samo o sobě vypadá jako obyčejný tablet, ta pravá kouzla začínají teprve až po připojení klávesnicového krytu. Jeho součástí je nejen šest řad plnohodnotných kláves se zdvihem 1,3 mm, ale také multidotykový touchpad a stojánek pro naklápění. Kryt je zčásti vyroben z umělé kůže a k tabletu se připojuje pomocí pinů na spodní straně. Samotný váží 317 gramů, zatímco hořčíkovo-hliníkový tablet na váze ukáže 720 gramů. Celé řešení tak má dohromady něco málo přes 1 kilogram, což je na cesty ideální.

Xiaomi Book S 4

A jakou výbavu nabízí samotný tablet? Jeho čelní strana patří 12,4″ LCD zobrazovači s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů, poměrem stran 16:10, maximálním jasem 500 nitů a 100% pokrytím gamutu sRGB. Ovládat jej lze nejen prsty, ale také stylusem, který pracuje na frekvenci 240 Hz a zvládne rozpoznat 4 096 úrovní tlaku. Pero má v sobě integrovaný akumulátor, jehož plné nabití trvá pouhých 18 minut.

Xiaomi Book S 6

Ochranu displeje zajišťuje sklo Gorilla Glass 3, které překrývá i standardně široké rámečky. V tom horním najdete Full HD kameru, přičemž výrobce ve specifikacích zmiňuje technologii Face ID. Nechceme do Xiaomi rýpat, ale s tímto názvem by mohlo narazit. Druhý fotoaparát najdete na zádech, má rozlišení 13 megapixelů.

Srdcem tabletu je ARMový čipset Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2, který indikuje použití operačního systému Windows 11 od Microsoftu. Do prodeje půjde konfigurace s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Paměť nemusí být konečná, neboť na boku tabletu se nachází slot na microSD karty. Kromě něj zde ještě najdeme stereo reproduktory, 3,5mm sluchátkový port a USB-C. Bezdrátovou konektivitu mají na starosti Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.1. Mobilní konektivita zcela chybí, což je vzhledem k použitému ARMovému procesoru trochu s podivem.

Xiaomi Book S 3

Od ARMu bychom také očekávali větší výdrž. Ne že by 12,5 hodiny bylo málo, ale to už dnes zvládne i konkurence s Intelem. Když šly na trh první ARMové počítače, výrobci slibovali výdrž přesahující 20 hodin. Tak snad někdy příště. Tablet se dobíjí přes USB-C, přičemž podporován je nabíjecí výkon až 65 wattů. Nabíječka se bohužel prodává samostatně. Stejně tak si budete muset dokoupit klávesnici či stylus.

Xiaomi Book S se na vybraných evropských trzích prodává za 699 eur (asi 21 tisíc korun s DPH), klávesnicový kryt přijde na dalších 149 eur (asi 4 500 korun s DPH) a za stylus si připlatíte 99 eur (asi 3 000 korun s DPH). Dostupnost na českém trhu zatím neznáme, prozatím se tablet prodává ve Španělsku, Nizozemsku nebo sousedním Německu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku