Domů » Články » World of Airports: návyková hra, která vám umožní řídit (nejen) provoz Letiště Václava Havla

World of Airports: návyková hra, která vám umožní řídit (nejen) provoz Letiště Václava Havla

České mobilní hry mají dalšího silného zástupce. Stal se jím titul World of Airports, jehož partnerem je Letiště Praha. Nabízí autentické virtuální prostředí, v němž každý hráč řídí letiště a vlastní leteckou společnost. Přímo na ruzyňském letišti dnes hru slavnostně pokřtili herní publicistka Alžběta Trojanová a akrobatický letec Petr Kopfstein.

World of Airports 1

Co je cílem hry?

Ve World of Airports hráči odbavují jednotlivé lety, čímž vydělávají prostředky na to, aby postupně budovali vlastní flotilu letadel, zaváděli nová letecká spojení  a rozšiřovali kapacity domovského letiště.  Vedle toho pražského, které je však ve hře nejpropracovanější, mají na výběr z letišť v rakouském Innsbrucku a italském Bari.

„S potěšením jsme navázali spolupráci s vývojáři World of Airports, díky čemuž je Letiště Václava Havla Praha tím hlavním letištěm ve hře. Jde o věrný model, včetně runwaye, terminálů, letadlových stání, ale třeba i parkovacích domů v letištním areálu,“ říká Jakub Puchalský, ředitel korporátní a marketingové komunikace Letiště Praha, a ke spojení s World of Airports.

„Destinace, které bude možné ve hře odemykat a kam bude možné posílat letadla, odpovídají naší strategii rozvoje destinací. Chceme také propojit on-line a off-line. Chystáme tedy možnost, aby si lidé hru stáhli prostřednictvím QR kódu, který najdou například na vyhlídkových místech u letiště,“ doplňuje Jakub Puchalský.

Nahlédněte do budoucnosti

Hráči se rovněž mohou těšit na to, že si v pokročilé fázi hraní vybudují letiště budoucnosti. „Vývoj našeho letiště ve hře bude v rámci jejího plánovaného rozšíření odpovídat tomu, jak by letiště mělo skutečně vypadat. Velice názorně tak představíme rozvoj Letiště Václava Havla Praha,“ přibližuje Martin Kučera, výkonný ředitel leteckého provozu Letiště Praha.

World of Airports 6
Fotografie z křtu hry: zleva A. Trojanová, J. Kadlec, P. Kopfstein, M. Kučera, J. Puchalský

Podle něj je hra World of Airports zajímavým spojením zábavy a simulace reálného provozu. „Letiště je poměrně složitý organismus vyžadující neustálou koordinaci několika organizačních jednotek. Prostřednictvím World of Airports může veřejnost alespoň do určité míry poznat, co všechno vlastně letištní provoz obnáší a jak je náročný,“ dodává Martin Kučera. V některé z budoucích aktualizací se zpřístupní pražské letiště tak, jak by podle aktuálních plánů mělo vypadat v roce 2035. Hráči si rovněž budou moci vyzkoušet nadzvuková letadla, která by v této době opět mohla být v provozu.

World of Airports volně navazuje na úspěch hry AirportPRG z roku 2017, která hráče zavedla na ruzyňské letiště ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století a dočkala se více než milionu stažení.

World of Airports 5
Takhle probíhal křest mobilní hry World of Airports

„V případě World of Airports jsme vyslyšeli přání komunity a vytvořili hru z moderní éry. K nadstavbě patří, že je hra on-line a hráči si mohou posílat letadla mezi sebou. Mohou si zde také upravovat barevné provedení letadel a postupně svou flotilu rozšiřovat od menších vrtulových letadel až po velké širokotrupé proudové stroje,“ vypočítává atraktivní herní možnosti World of Airports vývojář hry a navíc také letecký nadšenec a aktivní pilot Jakub Kadlec ze společnosti Haug.land.

Hledejte unikátní letadla

Vývojáři jsou otevřeni i tomu, aby se ve hře objevovala unikátní letadla. K takovým patří například letoun akrobatického letce a historicky prvního vítěze soutěže Red Bull Air Race Challenger Cup Petra Kopfsteina, který se stal patronem World of Airports. Společně s herní publicistkou Alžbětou Trojanovou dnes novou hru také slavnostně pokřtil.

World of Airports považuji za velice zajímavý herní titul z leteckého prostředí. Fanoušky letectví určitě potěší, že si tvůrci dali hodně záležet na detailech. Všechny ostatní pak nadchne příjemná hratelnost nebo možnost hrát on-line s přáteli napříč platformami,“ hodnotí hru World of Airports Alžběta Trojanová.

World of Airports
World of Airports
Autor: Haug.land
Cena: zdarma
‎World of Airports
‎World of Airports
Autor: Jakub Kadlec
Cena: zdarma+

I my v redakci díky beta testu už několik týdnů World of Airports hrajeme a brzy vám nabídneme plnohodnotnou recenzi. Z našeho pohledu se jedná o skutečně zajímavý titul, která vám dovolí se plně starat o chod letiště a odbavování letadel.

Simulátor, který stojí za vyzkoušení

Propracovaný je rovněž model nákupu vlastních letadel, která si můžete přizpůsobit k obrazu svému a následně je posílat na letiště po celém světě (na letiště ostatních hráčů), abyste zvýšili váš zisk a dále se mohli podílet na rozvoji vlastního letiště. Z tohoto důvodu hra vyžaduje připojení k internetu, takže ji prozatím není možné hrát v metru či letadlu, nicméně tvůrci nám slíbili, že v některé z dalších aktualizací by měla být přidána letiště, která půjde hrát i offline).

world of airports radar
Zatím jen na webu, později i ve hře: radar s reálnou polohou virtuálních letadel

Na webových stránkách vývojářů rovněž najdete radar s online polohou letadel, která aktuálně hráči ve hře posílají na cílová letiště. Později bude tato funkce integrována přímo do hry samotné.

I když je hra postavena na modelu mikrotransakcí, hráče nijak neotravují a bez problémů si tenhle propracovaný simulátor letiště můžete užívat i bez nutnosti utrácet peníze. Nicméně pokud vás hra bude bavit, můžeme nákupem ve hře podpořit kvalitní české vývojáře ze studia Haug.land.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments