Domů » Bleskovky » Wirelurker: První opravdový mobilní virus, který bere iPhony útokem

Wirelurker: První opravdový mobilní virus, který bere iPhony útokem

Zdá se, že někteří uživatelé jablečných produktů v Číně mají zaděláno na slušný problém. Jejich zařízení totiž napadává malware jménem Wirelurker, který má za úkol zjistit hesla a přístupy k vašim platebním kartám a profilům. Zjistí i vaše Apple ID nebo mobilní kontakty. Evropští majitelé by se však zatím neměli rozrušovat, vir Wirelurker totiž zatím napadá jen uživatele v Číně. Podle odhadů jich je však několik set tisíc.

Jak však Wirelurker funguje? Obecně platí to, že poctiví uživatelé iPhonu se nemusejí obávat. Vir můžete chytnout po návštěvě neoficiálního čínského katalogu aplikací Maiyadi App Store skrze počítač, který má operační systém OS X od Applu. Wirelurker se zaparkuje do počítače a čeká na chvíli, kdy jej propojíte s iPhonem.


Vir nedokáže poškodit nejailbreaknutý telefon. To znamená, že když zjistí, že je systém telefonu neporušen, extrahuje do jeho paměti pouze neškodný komix. Pokud ovšem Wirelurker zjistí, že telefon prošel tzv. jailbreakem, naplno rozjede svůj orchestr. Nahradí například aplikace TaoBao (čínská verze eBay) a AliPay (čínská verze Amazonu), čímž se zmocní vašich platebních údajů. Napadeno je však více než 400 dalších aplikací na Maiyadi App Store pro OS X. Evropští uživatelé by se tak neměli bát, protože tyto aplikace moc k nalezení v evropských, nebo amerických telefonech nejsou. Virus by však mohl snadno přerůst i do Evropy, protože zřejmě nebude žádným velkým problémem, aby Wirelurker změnil aplikace, které používají uživatelé v jiných částech světa.


Počty stažení infikovaných aplikací skrze Maiyadi App Store

Na problém upozornila společnosti Palo Alto Networks, která ve své zprávě napsala, že virus se šíří už minimálně 6 měsíců a je to zatím největší ohrožení bezpečnosti uživatelů zařízení Apple, s jakým jsme se mohli zatím setkat. Jde o první virus, který dokáže na iOS změnit aplikace a o druhý virus v historii, který se šíří z OS X skrz USB do iOS. Pokud se o viru chcete dozvědět více informací, přečtěte si kompletní studii společnosti Palo Alto Networks.

Doporučení od Palo Alton Networks jsou následující:

 • nainstalujte si na Mac OS X antivirus a udržujte jej aktualizovaný
 • v systému OS X nastavte v panelu „Security a Privacy“ nastavení „Allow apps downloaded from Mac App Store (or Mac App Store and identified developers)“
 • nikdy neinstalujte na OS X a iOS aplikace od obchodů třetích stran
 • udržujte své systémy aktualizované
 • nikdy nepřipojujte vaše iOS do nedůvěryhodných nebo neznámých počítačů a zařízení
 • používejte pouze originální kabely
 • nejailbreakujte svézařízení

Daniel Javorský

9 komentářů

 1. kto kradne potrebuje jailbreak

  ten nepotrebuje platobne karty

  jailbreak mal zmysel ked boli iPhone 2G blokovane na ATaT a nebola tam čeština-slovenčina

  a ešte som ho mal na 3G ked bol blokovaný T-mobile Slovensko

 2. Originalní kabely? Vazne?

  V cem mi to pomuze zvysit zabezpeceni? Maji snad kabely od Apple v sobe zabudovany hardwarovy firewall/dekryptor? O_o

  • lerion (neregistrovaný)

   Originální kabel stojí o několik stovek více.

  • kukolar (neregistrovaný)

   bukva a bukvatír

   no niekedy ten neoriginál nefunguje na 100%

   ale to vy dvaja určite viete

   lermrion ty určite nad článkami od Apple asi aj onanuješ

  • lerion (neregistrovaný)

   Od rána do večera. Někdy 3x, když je článek kvalitní, tak i 4x denně.

  • lerion: neoriginal kabel je sazkou do loterie – na drtiva vetsine cinskych nefunguje synchronizace, pouze nabijeni. Tak ted uz ten rozdil znas a nemusis prndat…

  • lerion (neregistrovaný)

   Weth: Synchronizace nefunguje, protože ji Apple opravdu pro neoriginální kabely blokuje… [odkaz]

  • lerion: jsem rad ze sis to nacetl. Aspon uz konecne poznas rozdil mezi originalnim a neoriginalnim kabelem…

  • simeon (neregistrovaný)

   jinými slovy – problém není v kabelu (dráty jsou OK), ale v operačním systému (ten je nepřátelský vůči všemu, co by mohlo uživateli ušetřit a je připravit o stovkyprocentní marže)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).