Domů » Články » Windows Phone 8.1 GDR1 oficiálně: Kompletní seznam novinek, které přijdou již příští týden

Windows Phone 8.1 GDR1 oficiálně: Kompletní seznam novinek, které přijdou již příští týden

Cortana se vydává na velkou cestu po celém světě, se zprávami SMS bude možné hromadně pracovat, dlaždice bude možné slučovat do složek, dlaždice některých aplikací ožijí… Kompletní seznam změn ve Windows Phone 8.1 GDR1 naleznete na následujících řádcích.

Spousta uživatelů telefonů se systémem Windows Phone stále čeká na uvolnění firmwaru Lumia Cyan společně s nejnovější verzí systému s číslovkou 8.1, ten zatím dostalo pouze několik vyvolených modelů, i když jejich počet se s časem rozrůstá. Microsoft nespí a dokončuje další velký update pro svůj mobilní operační systém, jaké bude obsahovat novinky dnes odhalil na svém blogu. Je jich více, než jsme původně očekávali, pojďme se na ně podívat.

Cortana jde do světa

Tato zpráva se nás bohužel tolik netýká, ale oproti očekáváním potěší více obyvatel, než jsme předpokládali. První update systému Windows Phone 8.1 rozšíří Cortanu do dalších pěti zemí, jako beta se dostane do Velké Británie a do Číny, alfa verzi mohou očekávat australští, indičtí a kanadští uživatelé. Britská Cortana nebude mít hlas Jen Taylor z herní série Halo, naopak se naučí britskému akcentu, obsáhne však stejně širokou paletu funkcí jako její americká kolegyně s některými lokálními vychytávkami.

Čína pro změnu nedostane „Cortanu“ vůbec, tamní personální asistentka Microsoftu se bude jmenovat Xiao Na a bude v lecčems jedinečná. Dostane vlastní vzhled, animace, zvuky a velkou spoustu funkcí šitých na míru čínským uživatelům, například upozorňování na kvalitu ovzduší ve velkých městech, na novinky z čínských televizních pořadů, informace o celebritách a další funkce včetně anglického slovníku skrze Bing překladač. Americká Cortana se rovněž naučí spousty nových věcí, jako hlasově vytáčet kontakty v režimu automobilu, přidávání připomínek podle času a mnohem lépe porozumí přirozenému hlasovému projevu.

„Živé složky“

O další novince jsme psali již dříve, nově půjde seskupovat jednotlivé dlaždice na domovské obrazovce do složek obdobně jako na iOS nebo Androidu. Postačí překrýt dvě a více dlaždic před sebe, složka se automaticky vytvoří a nabídne pojmenování. Její dlaždice bude živá, aby vám neunikla žádná notifikace z aplikací uvnitř složky. I ve složce bude možné uspořádávat dlaždice stejným způsobem jako na domovské obrazovce.

Aktualizace aplikace Hudba s živou dlaždicí

Microsoft vydává aktualizaci vlastní hudební aplikace každých čtrnáct dní, nicméně její funkčnost se stále za dokonalou nedá považovat. Windows Phone 8.1 GDR1 přinese významně aktualizovanou aplikaci, která přinese mnohem vyšší rychlost, podporu dětského koutku, možnost zobrazit seznam odehraných skladeb nebo funkci „QuickPlay“. Kromě toho aplikace dostane živou dlaždici, která bude při přehrávání zobrazovat přebal alba a informace o autorovi.

Živá dlaždice Windows Phone Store

Ožije i prozatím statická dlaždice obchodu s aplikacemi, která prozatím ukazuje jen počty aktualizací. Nově bude po vzoru Store ve Windows 8.1 nabízet aplikace, aktualizována bude každých šest hodin, aby poskytovala stále aktuální informace.

Označování SMS pro hromadné mazání nebo přeposílání

Zprávy SMS konečně nebude nutné mazat jednu po druhé, případně po celých vláknech, nově bude možné vyvolat známá „zaškrtávátka“ pro označování jednotlivých zpráv, které bude možné hromadně mazat nebo přeposílat.

Koutek aplikací

Obdoba dětského koutku pro některé aplikace využitelné ve zvláštním režimu, například při práci. Tyto aplikace bude moci spravovat sám uživatel nebo společnost, ve které je zaměstnán. S jejím použitím se počítá například v maloobchodu nebo v distribučních centrech při skenování produktů ve skladu. Tento stav pak lze exportovat nebo naopak importovat v jiných zařízeních. Koutek aplikací ale bude možné používat pro izolaci některých svých aplikací, včetně neautorizovaných.

Inteligentní obaly

Tuto funkcí sice Microsoft oficiálně na svém blogu nepotvrdil, nicméně o její existenci máme informace z dřívějška. Systém Windows Phone bude podporovat speciální režim pro použití krytů a pouzder, jako je HTC Dot View nebo LG Quick Circle. 

Zvýšená ochrana, VPN přes Wi-Fi, lepší Internet Explorer

Microsoft rovněž učinil některé kroky ke zvýšení bezpečnosti a vaší identity při přihlašování se k veřejným sítím. Privátní sítě VPN lze používat skrze Wi-Fi, přičemž i zde přibyla nová bezpečnostní vrstva. Vytvoření VPN spojení bezdrátově poskytne anonymnitu a vaše zařízení bude chráněno před ostatními v síti. Internet Explorer bude umět rychleji vykreslovat mobilní webové stránky, zvýšená bude i kompatibilita některých webů s novým internetovým prohlížečem.

Podpora pro rychlé nabíjení

Tato novinka se týká pouze zařízení s procesorem Qualcomm Snapdragon 800, díky funkci Qualcomm USB bude možné dobít baterii telefonu až o 75 procent rychleji. Rozdíly pro baterii o kapacitě 3 300 mAh lze vidět v následující tabulce.

…a spousta dalších vylepšení

Některé změny jsme popsali již v naší předchozí bleskovce, proto je zde uvedeme stručně. Windows Phone 8.1 GDR1 přinese podporu Bluetooth profilů PAN 1.0, podporu kodeku aptX pro A2DP a AVRCP s možností prohlížet vzdáleně data. Také přibyde podpora nových rozlišení a velikostí displejů, možnost využít LTE k telefonování a spousta novinek pro výrobce zařízení a operátory. 

Kdy se dočkáme?

A teď ta nejlepší zpráva: Výše uvedené novinky přijdou již příští týden v programu Developer Preview. Windows Phone 8.1 GDR1 již bude předinstalován na nově představených zařízeních, ostatní uživatelé se dočkají v následujících měsících. Doufejme, že se Microsoftu podaří napravit brzy chybu s šifrováním BitLocker, jelikož v současné situaci sice bude možné aktualizovat současnou Developer Preview verzi systému na GDR1, ale bez updatu firmwaru Lumia Cyan, jehož instalace je aktuálně podmíněna downgradem na Windows Phone 8.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

74 komentářů

 1. Jestli tomu rozumím, tak se jedná o update/upgrade systému 8.1. v tom případě je to pro mne trochu jako pěst na oko – upgrade na 8.1 slibují už dost dlouho – pravda pár telefonů už to má, byť myslí, že s ještě méně aktuální verzí než DP, ale většina lidí na to stále čeká. A místo soustředění a vynaložení úsilí na to, aby i ostatní už konečně měli 8.1, tak se začnou chlubit, že už dělají upgrade 8.1. Většině lidí je to buřt a akorát je to naštve.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Nesuhlasim s tvojim nazorom. Tesim sa ze MS urychluje updaty. Ale pisem ze som chcel opravit jedno tvoje tvrdenie:

   „…pravda pár telefonů už to má, byť myslí, že s ještě méně aktuální verzí než DP…“ tie telefonu uz dostali update ktory ich dostal na rovnaku verziu ako WP8.1 DP.

  • romo (neregistrovaný)

   toto je developer verzia, ta musi byt popredu

  • nemusí a není (zatím)

 2. Bude opäť Facebook chat integrovaný do WP? Podľa jedného screen-u to tak vyzerá…

  • Martin II (neregistrovaný)

   Uz to MS vyvratil.

  • link toho vyvrácení?

  • gaspic (neregistrovaný)

   to bylo na prd, když se člověk připojil k netu tak byl mobil zaspamovanej zpráva který si člověk už dáno přečet na FB normálně. chtělo by to ale aby se messenger zapnul IHNED, ne čekat 10 sekund a víc než se všechno načte

  • Naprd pre teba, ja som nonstop online a tato funkcia mi rozhodne vo WP8.1 chybat bude…normalne rozmyslam ze neprejdem na 8.1 lebo ta applikacia Messenger je viac nez nepouzitelna (rychlost)

 3. bobohome (neregistrovaný)

  Je fakt neskutečný, kolik je tady odborníků a kritizují postup MS. Pracuju v SW firmě a takhle to prostě je. Uvolní se FW pro širší testování a už v té chvíli se pracuje na dalším updatu. A nezřídka se stává, že ten je uvolněn k širšímu testování dřív, než je uvolněna oficiální verze předchozího release. A ještě jedna zásadní věc : nainstalovat „novou verzi“ do nového, čistého zařízení je o hodně jednodušší, než dělat upgrade již existujících HW, kde samozřejmě musíte zachovat uživatelská data atp… Tak to prostě je… Vy rádoby odborníci ;-)

  • Kdyby se v článku psalo, že se tento update bude týkat jen nových zařízení, protože na čistém HW je jednoduší, jak píšeš – jenže v článku se píše, že se bude aktualizovat v rámci DP už stávající 8.1 zařízení (mimo jiné). Proto mě to štve, že Microsoft je jakoby stále více odtržený od reality – stále více slibuje všemožné úžasné novinky a když už konečně něco vydává, tak je to buď „wtf“ jako teď ta zamykací obrazovka nebo „testovací update na testovací verzi“. Jakoby se v Microsofu poplácávají po ramenou, co papírově už všechno zvládli, ale koncový zákazník už ztrácí trpělivost s touto slibotechnou. Mám Lumii, ale nejspíš pomalu z toho okouzlení windowsi už střízlivým. :(

  • Fred (neregistrovaný)

   Developer preview ale není zadny testovaci update. Jen prednostni pristup k aktualizacim…

  • Takže sa sťažuješ, že môžeš mať softvér o niekoľko mesiacov skôr, ako je jeho regulérna dostupnosť. No, úprimne – nerozumiem ti. Mňa naopak dosť pozitívne prekvapuje, že ten update bude dostupný už budúci týždeň a stále viac som presvedčený, že voľba WP bola správna. Akože moja Lumia, ktorá bola predstavená niekedy v roku 2012, dostala už tuším 8 updatov, ešte dostane minimálne ďalšie tri a v zásade ju vôbec nepotrebujem vymeniť za nič novšie – ktorý iný výrobca, model alebo OS mi toto poskytne?

  • wesi (neregistrovaný)

   Ja spis nerozumím jiny věci, proč si normální clovek stahuje a pouziva verzi pro vyvojare, v podstate betu a pak si stěžuje na pripadne chyby.

  • Zaklinac: můžu mít sw o několik měsícu dřív, pokud si z mobilu udělám testovací zařízení pro Microsoft, pokud budu jejich pokusný králík, pokud se smířím s tím, že pár věcí tam bude nedodělaných, popřípadě se pár věcí může úplně pokazit (ostatně tady o tom bylo několik článků a diskuzí, jak to a to nejde, ale jak MS slíbil brzké napravení atd.). Nevím, proč bych to měl dělat. Za tímto účelem jsem si mobil nepořizoval, neutrácel kvůli tomu peníze. Kdyby MS na rovinu řekl, že buď se smíříte s tím, že prakticky žádné aktualizace nebudou (jen bude co týden puštěno do éteru info o tom, co nové a nového se chystá, a tak budeme lidi jen nažhavovat a nažhavovat a pak nic) nebo přistoupíte na naši hru, že všechno, co budete mít v mobilu nebudou ofiko verze, za kterou se tak úplně nezaručíme. :( Tuto taktiku bohužel uplatňují i pro HW – pro telefony – jiná společnost udělá představení nového mobilu a chvíli na to ho dá do prodejny. Microsoft namlsá a pak oznámí, že si přinejmenším pár měsíců ještě počkáte. Kdyby alespoň o tom pořád tak nemluvili, jak bude to a to, jak to všechno bude úžasný, a pak se koncový zákazník ptá „kdy už konečně“? :(

  • Stále ti nerozumiem. Ako myslíš, že prakticky žiadne aktualizácie nebudú?? Veď sú a prichádzajú, akurát ich máš možnosť mať skôr.

  • Pro DP verzi těch aktualizací už několik bylo (a teď bude tedy další) – pro mě je to důkaz, že DP verze je v určitém smyslu stále ještě jen testovací verze, ještě s mouchama, které je třeba stále opravovata a aktualizovat. Ale oficiální ještě od Lumia Black (pro Lumie) žádná nebyla.

  • aod (neregistrovaný)

   jezis,nebav se s nim, podle toho co pise bude asi trosku mentalne retardovany.

  • Lumia Black je firmware, nie OS…máš v tom nejaký hokej.

  • Samozřejmě, že vím, že je to nokiácký přílepek k sw, ale to se podle mne počítá, když se bavíme o aktualizaci systému (u Lumií, který mne – a nejspíš většinu wp uživatelů – zajímá), proto jsem to zmiňoval jako to poslední, kdy nějaká aktualizace oficiálně proběhla.

  • Ty o com tocis? L925 ma oficialne CYAN update uz cca 3 tyzdne. Ostatne modely update postupne dostavaju tiez (dnes napr. vlna CYAN pre country variant L1520). Ano, v ramci DP je WP 8.1 dostupne uz par mesiacov, takze GDR1 prichadza vcas. Ak MS nebude pridavat nic extra, tak predpokladam, ze OTA GDR1 pride v priebehu septembra. V novembri zase pride GDR2 pre DP a o dalsie 2-3 mesiace bude OTA GDR2.

   Takze este raz, o com tocis?

  • Samozřejmě na těch novějších modelech (jako 925, 625, 1320 či 1520), jež podle mne ale tvoří opravdu malé procento ze všech wp telefonů, už aktualizace proběhla. Ale ta velká většina zbytku, kterou tak akorát umí namlsávat, ale sktek utek, bude nejspíše ještě x měsíců čekat – pochop mě, proto mě to štve, že už vytahují nejaký GDR1, ale pro koho to proboha dělají? Když je to většinovému zbytku prd platný a není to dokonce ani pro uživatele s tím oficiálním CYAN a 8.1 systémem? To je to odtržení od reality, o kterém mluvím.

  • Chlapče, nedá mi to abych ti nenapsal. Víš k čemu je Developer Preview program? Ten slouží především (jak už název napovídá) pro vývojáře. Aby měli s předstihem přístup k novým verzím systému, které ve většině připadů poskytují nové API a mohli tak s předstihem upravit svoje aplikace než dojde k oficiálnímu uvolnění aktualizace pro veřejnost. Pokud se pletu, tak mě opravte.

  • Souhlasím, ale podle mne – taky mě když tak opravte – je to takřka hotová verze, už natolik dokončená, že se může pustit mezi vývojáře, aby tomu přizpůsobil aplikace, ale stále se na jejím úplném dokončení pracuje (ostatně, kolik už aktualizací v tomto krátkém čase po vypuštění tato DP verze už dostala?). Takže jsme zpátky u problému – chveš-li mít aktuální WP, tak se musíš zkrátka spokojit s pracovní/takřka hotovým DP systémem, jinak máš smůlu, na což osobně nehodlám přistupovat. Nepsalo se tady i to, že po aktualizaci na oficiální verzi uživatelé DP verze přijdou o svá data? Proč bych potom o tu DP verzi měl stát?

  • Verze vypuštěná v rámci DP není 100%, proto je taky dostupná jen v rámci DP. Řekni, jak by to asi na diskusích vypadalo, kdyby MS vypouštěl nehotové updaty? Běžný uživatel nechce updatovat každý týden. Navíc některé ty updaty v rámci DP nebyly prospěšné (jeden z nich radikálně snižoval výdrž baterie, museli to opravit dalším updatem). Proč by si měl o DP verzi stát? Pokud nejsi vývojář nebo nadšenec tak opravdu nevím.

  • tomas.oburka

   Moc nechápu, co ti vadí. Ano, po downgadu z DP na oficiální (nerad používám toto slovo, protože DP je taky oficiální) verzi přijdou uživatelé o svá data, ale ti chytřejší z nich si předtím zálohují telefon a pak zálohu jen nahrají, takže o data nepřijdou.

   Další věc, „aktuální operační systém“ je nejnovější oficiálně vydaná dostupná verze, což znamená, že pro Lumii 720 v ČR je to Windows 8 (zkráceno), ale pro Lumii 930 v USA je to Windows 8.1.

   A konečně, pokud ti vadí, že Microsoft oznamuje své updaty dopředu, přejdi na jiný operační systém. Jednoduché.

 4. Ja som tiež veľmi rád ako Microsoft stále zlepšuje svoj systém.Vždy pridáva niečo nové a dosť často.Síce nemám ešte Lumia Cyan ale pokrok ďalším updatom ma teší.

  • Microsoft ma moc pekne naslapnuto a doufejme, ze mu to nadale vydrzi.

  • Update systému může být kolikrát chtějí, ale dokud to nebude na čem používat, tak se těžko dočkají rozšíření

  • Dnes české i světové portály (až na Smartmanii) informují o propadu tržního podílu WP v aktuálním čtvrtletí na směšných 2,7% (z 3,8%).

   Opravdu nechápu, když se dle WP komunity tak MS snaží…

  • Ty se divíš ? HTCJirka nám to opět vysvětlí …. Hlupáci kupují samozasírací – reklamosystém a nevěří že : Windows Phone 8.1- Nejrychlejší a nejstabilnější OS na trhu…..

   On to musí vědět přece : [odkaz]

   asi věří že aktualizacemi doženou vlak který jim ujel .

  • Nedivím, celé je to pokus o ironii zdejších proklamací o zářné budoucnosti WP. Ta se i dle posledních čísel konat nebude a stále platí to, co jsem tu zmiňoval již asi v lednu – rok 2014 je pro WP rozhodujícím a zlomovým. A jak to vypadá, asi i jedním z posledních…

  • „A jak to vypadá, asi i jedním z posledních…“

   To uz tady cteme trapne nekolik let, jak je to posledni rok WP :-D Prijd nam to zase pripomenout v roce 2015, 2016 atd.

  • Tony (neregistrovaný)

   Microsoft by si mal najprv zistiť niečo o zákone šírenia inovácií. Nech sa nedivia, že nemajú taký úspech, keď absolútne ignorujú tento zákon.

  • WP osciluje těsně pod 3 procenty celosvětového podílu, což je po 4 letech očekávání velmi žalostné číslo. Navíc dle posledních čísel navíc ještě padá (1,1% za 1/4 roku) a každému objektivnímu člověku dojde několik věcí:

   a) něco opravdu není v pořádku

   b) tento stav nelze považovat za úspěch a nelze v krátkodobém horizontu čekat markantní zlepšení

   c) platforma WP bojuje o svůj osud

   Těm zaníceným zastáncům WP platformy s růžovými brýlemi je vše jedno, na tržním podílu jim nezáleží a podobně. Přitom jim nedochází, že tržní podíl je rozhodující pro existenci/neexistenci platformy.

  • Myslis ze ty roky 2015,2016 budou lepsi? delas si pr… tedka uz ne?

  • CARDI: Kdo?

  • No kam ma MS naslapnuto ukaze az cas. MS musi zisktat dalsi znacky pro WP, protoze se svym brandem bude uspesny jako se Surface:-( muze byt sebelepsi, ale dal se v pravy cas koupit…? Bylo ho dost, navazovalo to na kampan?. Ono vyrobit skvely harware, nebo odladit skvely SW neni jeste zrukou uspechu. Pokud nebudou mit zvladnute marketing + distribuce + nacasovani a dostatecne skladove zasoby, tak … :-( . BB 10 je taky super OS …a… Na druhou stranu co dokazal Samsung prodat za posledni 3 roky plastaku, jen tlacil reklamu, dobre casoval kampan a suprove zvladnuta distribuce. Staci se podivat na 930. Vsude recenze atd asi pul roku nebo vic zpatky, clovek byl natesenej a nez prisla, tak nadseni vyprchalo. A i tak neni zelena a oranzova a prvni kouksy maji tolik zavad, ze si to dost lidi vyzkouselo, vratilo a vsadilo zpet na sve osvedcene znacky. a ti ostatni si to rozmysleli po precteni diskuznich for. Uvidime :-)

  • Presne tak, WP potrebuje podporu i ostatnich vyrobcu znacek, ne jen tu svou, to je sakra malo a dosti ted modely chybi.Predstavena 930 je sakra malo a i ja jsem se vratil z 930 k predchozi starsi Lumii 1020.Vodeodolne Sony s WP by bylo fajn.

  • DAVEDROID: Našlápnuto má zatím nejvíce na smetiště IT, stejně jako jiné neúspěšné projekty MS – např. MS Kin. To, že nějaký výrobce představí jeden model bez dalšího ekosystému, jaký má Nokie, resp. dnešní MS, asi značku Windows Phone nezachrání.

   Včera byly zveřejněny ony výsledky penetrace jednotlivých OS na trhu (samozřejmě na SMartmanii ani řádka) a z nich vyšlo, že WP za poslední 1/4 letí pokles o o 1,1% na 2,7% celosvětového podílu a to je de facto konečná a schází již jen rána z milosti – ukončení projektu Windows Phone ze strany MS.

  • SMISEKCZ: no taky to nevidim moc ruzove. Ale kdo vi, penez maji dost. Mohou necim prekvapit, dlouho to dotovat. Jak rikam, osobne tomu neverim. Ani neverim moc tomu, ze se na podzim objevi vice znacek s Wp. Uvidime. I kdyz by to pro trh bylo jedine dobre, ale spis asi bohuzel.

  • Meziroční srovnání 2Q je sice fajn, vypovídací hodnota je však nulová. Počítají se jen čísla z konce fiskálního roku. Zbytek je vata. A co se týče bídných procent, opravdu musí být WP „masovým“ systémem? Musí mít 90% podílu na trhu aby byl úspěšný? Nemají náhodou v Redmondu jiné cíle? Na otázky neodpovídám, jenom cítím potřebu je nastolit.

  • Pro někoho nulová, pro odborníky a investory tyto čísla zajímají, a když vidí, že po čtyrech letech to je mizérie a navíc aktuálně velmi klesající (pokles o 1,1% na 2,6, když původní podíl byl 3,7% je velmi zásadní), tak to není dobré.

   Ano, až bude MS prodávat pouze drahé modely, na kterých má velkou marži, pak jim 5% podíl na celosvětovém trhu může stačit, ale když nejprodávanějším modelem je zároveň ten nejlevnější, stačit jim to pochopitelně nemůže. A MS měl vždy plány ve všem dominovat a zde totálně selhává.

   A článek o čtvrtletních číslech samozřejmě na SMartmanii stále není, nelze se divit, WP se propadá a to není něco, o čem se zde chce psát…

  • Pro odborníky (ať je to kdokoli) to je jen pro zpestření, investoři takovým srovnáním také nepřikládají velkou váhu. Důležitý je zisk na konci účetního období. Nicméně nepředpokládám, že to pochopíš.

   Mám na tebe jednu otázku: Proč ti Windows Phone, resp. Microsoft tak leží v žaludku? Všichni tady ví, jak na tom všechny systémy jsou, nikdo z nás není slepý. Nevidím smysl o tom pořád dokola psát, to snad nemůže nikoho bavit.

 5. Děcka (Moravák tak se tady titulujeme :D). Vím že to do této diskuze nepatří, ale je to ohledně WP 8.1. Provedl jsem rest, kvůli reproduktoru a objevila se mně „nová“ aplikace oneshot. To je tah MS? Nebo to má něco společného s Nokii (čili MS). Jen mě to zajímá jak je to možné, že se to nainsatlovalo :D BTW: ještě jedna věc, here drive+ není možné stáhnout zdarma, jak bylo deklarováno dříve, to bylo nějak časově omezeno? Plus MS očividně zařízl spousty aplikací, jelikož se po resetu už neprobudili k životu a zmizly. Díky moc za odpovědi a parodn, že to píši sem :)

  • Pardon má chyba, upravil bych příspěvek, ale nejde to. Oneshot, je app od jiného vývojáře. Jinak zbytek platí. Here+ nic a zaříznuté app od MS platí. Nevíte někdo více? :) Omlouvám se za chybu s Oneshot (myslel jsem že tyto názvy používá pouze MS.) má neznalost

 6. Zajímalo by mně, co se stane, když příští týden nainstaluji do mé L920 GDR1 a jednoho dne mi dorazí Nokia Cyan. Předpokládám, že po aktualizaci na Cyan mi GDR1 zmizí a budu ho muset přes DP program opět nainstalovat, je to tak?

  • Fred (neregistrovaný)

   Cyan je update firmwaru, ne systemu. Nainstaluje se ti proste jen aktualizace od vyrobce telefonu…

 7. Podíval jsem se do fóra a zajímavý text

  [odkaz]

  férově píše majitel Lumie

  Doufám že mu to moderátoři nesmažou, je to vlákno

  Android vs WP

 8. king125kg (neregistrovaný)

  Už to má centrálne úložisko? Môžem si vytvoriť 3 hlavné zložky ako fotky, hudba, videa, aby mali k ním prístup všetky aplikácie, ktoré môžu s týmito dátami nakladať, ako v desktop Windows, aby bola zaručená efektivita práce s dátami? Alebo iba „open in“ ako na zasranom ios a kopírovanie z jednej apky do druhej „on by one“ hahahaha. Tiež sa mi nepáčia tie ostré tvary toho systému. Všetko je také špicaté až mi to drása oči. Nechápem tomu, kedže človeka viac ukľudňujú oblejšie neagresívnejšie tvary a zložitejšie farebné odtiene a nie len základná červená, modrá, žltá… a hlavne stále tá čierna ako na pohrebe. Hnus.

  • king125kg (neregistrovaný)

   Na jednej strane chce MS vytvoriť jednotný systém pre všetky platformy a na druhej strane ten os rozdieľne funguje na rôznych platformách. Predpokladám, že na tablet dávajú riadny desktop os a tam môžem v pohode nakladať s dátami ako na pc alebo notebooku windows ale na mobile nemám centrálne úložisko. To je kokotina…

  • lerion (neregistrovaný)

   Doporucuji o Windows Phone neco malo precist. Tva predstava jednotneho systemu pro vsechny platformy neni mozna. MS si uvedomuje, ze PC, tablet a mobil jsou a vzdy budou 3 ruzna zarizeni. System tam sdili jadro, aplikace vetsinu zdrojoveho kodu, ale GUI a fungovani je samozrejme prizpusobene danemu zarizeni.

   WP od 8.1 ma centralni uloziste, byt to funguje jinak, nez ty si myslis. Presto to funguje vyborne, bezpecne a rychle.

 9. [odkaz] potřebuje toto komentář ?

  • 1.Budík vás nevzbudí při vypnutém telefonu. To jsem ještě neviděl u žádného mobilu co jsem kdy měl.Večer než jdete spát ho prostě nesmíte vypnout.

   Nepotřebuje :0

  • To s tím budíkem a jeho nefunkčností při vypnutém mobilu je jen a pouze MS propaganda, uměl to jak hloupý telefon Siemens M35i, tak to umí i můj současný telefon s Androidem. Stačí jen nevěřit MS propagandě…

  • ze „nezvoni mi alarm pri vypnutom telefone“. :D:D

   to by ma nikdy nedapadlo, ze by to malo fungovat LOL

  • Famakate: Tak to zní jako hodně špatný vtip :D

  • SMIESEKCZ: a aky mas telefon? lebo sme to skusali na kolegovej S4 a alarm sa nespusti

  • To je zvláštní, teď jsem to zkoušel a opravdu se budík nespustil, přitom když jsem to zkoušel dříve, tak to fungovalo. Když nad tím více uvažuji, asi to bylo u předchozího telefonu, omlouvám se za desinformaci.

  • No vida, chtel jsi se opet svezt a ono to nevyslo :-D Jak ten Egee.Posmivas se WP jak muzes a i tvuj reklamosystem to neumi.

  • Nechci ptát bludy, ale řekl bych, že poslední z tzv. Smartphonů toto uměl Symbian. U WP i Androidů je známé, že to nejde a komu šlo(jde) o „žraní“ baterie, tak jde jednoduše dát režim letadlo přeci :-)

  • Nevím jestli všechny Xiaomi , ale na Xiaomi MI2s a MI3 to jde ;)

  • HTCJIRKA: Já alespoň uznám, že jsem pro jednou udělal chybu. Ty dnes a denně bavíš celý net svými plky a nikdy jsem tu nezahlédl žádnou omluvu za tvé lži a fanatické lživé kecy.

  • Ani neni za co se omlouvat, za to ty uz by jsi mel mit plny pytel omluv, to co tu naplkas nesmylných mýtů o WP tím jak system neznas.

  • Některé levné androidy čínské provenience umí.

  • cateye (neregistrovaný)

   Čo to trepeš?! Nokia za 20€ ťa zobudí ak ju vypneš. Symbian toto vie bez problémov, vraj zaostalý…Chcel by som vidieť chytrý mobil na každej inej platforme okrem symbianu, ktorý sa sám zapne z offline do online v daný čas!

 10. Nevím jestli všechny , ale na Xiaomi MI2s a MI3 to jde ;)

  • ako pise PEETE tak posledne boli symbiany a snad su ojedinelci v podani androidu.

   ale skor by ma zaujimalo, aky to ma zmysel. lebo ja ked si chcem vypnut telefon, tak to chcem spravit za ucelom, aby ma vobec nevyrusoval. Pocinajuc telefonatmi, konciac alarmami.

  • fakt si nevies predstavit aky by to malo zmysel? :) vypnuty mobil, setrenie baterie, nebudia sms. ale rano do roboty alebo do skoly ta zobudi tak ako ma. co je na tom nepredstavitelne?

   ale su na to rozne appky, ktore prejdu do flight modu ale inak budik funguje normalne…

 11. Stahujte, je to tu :)

 12. Ales (neregistrovaný)

  V budiku pribyla moznost volby, o jak dlouho dobu se odklada budik pri odlozeni. :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).