Windows 8: Microsoft zlevňuje, Samsung končí s Windows RT

O úspěšnosti Windows 8 nikdo neví, mimo samotného Microsoftu. Tudíž se musíme snažit odhadovat z kroků jednotlivých výrobců a samotného redmontského giganta. 

 

Microsoft zlevňuje Windows 8

První novinkou je sleva Windows 8 pro výrobce. Dá se čekat, že primárním důvodem budou slabší prodeje, jelikož tablety a notebooky s Windows 8 jsou relativně drahé. Řada zákazníků dá přednost levnějšímu iPadu, nebo tabletu s Androidem. 

Microsoft sníží cenu OEM licence o 20 dolarů, pro notebooky s dotekovou obrazovkou, menší než 11,6 palce. Pro notebooky, tablety a hybridní zařízení pod 10,8 palce nabídne stejnou slevu a navíc přidá Office 2013. U Microsoftu dobře vědí, že Office jsou jejich největší konkurenční výhoda, troufám si tvrdit, že prakticky jediná. V současné době licence na Windows 8 Pro stojí 80 – 90 dolarů. 

Sleva začne platit v průběhu dubna – května. Na maloobchodních cenách by se mohla projevit nejdříve v červnu.

 

Samsung letos končí s Windows RT

Další zprávou je, že Samsung pozastavuje prodeje Windows RT zařízení v Evropě. K rozhodnutí došel po zkoumání poptávky, která se ukázala být nízká. Podobný krok už udělal dříve na americkém trhu, když se rozhodl nenabízet tablet Ativ Tab. Hlavní problém leží na bedrech Microsoftu a jeho neschopnosti vysvětli běžným zákazníkům co vlastně „RT“ je. Vede to k zmatení, že se jedná o plnohodnotné Windows.

Eldar Murtazin tyto informace doplnil, když napsal: „Samsung končí s vývojem RT zařízení pro rok 2013, kromě jednoho připraveného, jich 99 % ruší.“ 

Windows 8 tak zřejmě nebudou velký hit, zákazníky matou RT variantou, také kombinací „metra“ a desktopu na běžných PC.   Jaký máte pohled na Windows 8? Vyhovují vám na PC, nebo tabletu?

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku