Domů » Bleskovky » Windows 10X by mohly být dokončeny ještě letos. Podpora desktopových aplikací bude chybět

Windows 10X by mohly být dokončeny ještě letos. Podpora desktopových aplikací bude chybět

Moderní, jednoduchý a čistý systém. To má být nová platforma Windows 10X, která byla představena v loňském roce společně s dvoudisplejovým počítačem Surface Neo. Tento skládací počítač byl bohužel odložen na neurčito a systém Windows 10X se začal přeorientovávat na klasické počítače, pro které v první vlně nebyl vůbec určen. Microsoft na tomto projektu stále pracuje, první ovoce by mělo být k utrhnutí ještě v letošním roce.

windows 10x laptop 1

Windows 10X: dokončení ještě letos, první hardware příští rok

Podle serveru WindowsLatest by měla být kompletní sada funkcí dokončena letos v prosinci, v tomto měsíci by systém mohl být označen jako RTM, tedy verze určená k odeslání výrobcům hardwaru. Dle interních informací bude tento systém nasazen zejména na levné počítače, které budou konkurovat Chromebookům.

TIP: Takto vypadají Windows 10X pro skládací počítače. Microsoft vydal SDK s emulátorem

Jedním z limitujících parametrů má být absence podpory klasických desktopových win32 aplikací. Tu chtěl Microsoft původně řešit virtualizací v samostatných uzavřených procesech, nakonec však ze systému celou virtualizační technologii nazvanou VAIL odstranil s tím, že možná bude dodána později, patrně až v roce 2022. Windows 10X tak budou podporovat pouze univerzální a progresivní webové aplikace (UWP a PWA). Přímou součástí systému má být balík webových aplikací Office, Teams, Skype atd.

Poutavý příběh Microsoft Surface Duo: mohl to být docela odlišný přístroj

Windows 10X prý nebude možné oficiálně instalovat na stávající hardware, k dispozici bude pouze právě na budoucích levných počítačích. Je tedy možné, že tento systém nebude ani uvolněn k veřejnému testování. Jelikož má být systém dokončen ještě do konce letošního roku, je možné, že se prvních zařízení s ním dočkáme na jaře příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentáře

  1. Bez podpory desktopovych aplikaci. Takze dalsi verze Windows RT. Ale jo, ja verim, ze z architektonickeho hlediska to bude krasny cisty novy operacni system nezatizeny starym balastem, Ovsem to neprodava. A vsechny MS pokusy o nove nekompatibilni Windows selhaly prave proto, ze lide cekaji podporu pro win32 kdyz se neco jmenuje Windows. Tady mame dalsiho kandidata na ceste do propadliste dejin.

  2. MS zase vstupuje do tej istej rieky kde sa predtým utopil s Win RT ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).