Cena:

Microsoft otáčí o 180°. Windows 10X dorazí na běžných počítačích, skládačky se odkládají

windows 10x laptop 1

V minulém týdnu byl odhalen interní emulátor Windows 10X s režimem pro jeden displej, přestože tento systém byl původně navržen do skládacích zařízeních se dvěma displeji nebo jedním ohebným. Nejednalo se přitom o žádný podvrh, ale o oficiální záležitost, kterou nyní ve svém blogovém příspěvku okomentoval šéf divize „Windows a zařízení“ Panos Panay.

Skládací budoucnost se odkládá, přednost má současný zákazník

Podle Panaye se svět v posledních měsících zcela jiný, než byl v říjnu loňského roku, kdy Microsoft představil svá zařízení budoucnosti Surface Neo a Duo. Uživatelé produktů Microsoftu kvůli koronavirové krizi častěji pracují z domu a spoléhají se na cloudová řešení, komunikační nástroje a další online služby.

Tímto způsobem si vytváření nové nebo upevňují stávající návyky, a z tohoto důvodu nedává příliš smysl přicházet se zcela novou kategorií zařízení. V Microsoftu prý kladou potřeby zákazníků na první místo, a proto je nyní důležité uspokojovat jejich současnou poptávku, namísto servírování nejisté budoucnosti.

windows 10x laptop 1

Toto mají být hlavní důvody odkladu dvoudisplejového počítače Surface Neo, a přeorientování systému Windows 10X na běžná zařízení. Windows 10X mají být velmi flexibilním systémem, který umí uživateli ukázat sílu cloudu, a proto s ním Microsoft vyrukuje jako první na tradičních form faktorech, přičemž skládací a ohebná zařízení si na svůj pravý čas ještě nějakou chvíli počkají.

windows 10x 1

Windows 10X je moderní systém postavený zcela od základu na novém kódu, tudíž v něm nenajdete spoustu reliktů minulosti. Systém má upravené rozhraní a je připraven na moderní aplikace, přičemž staré desktopové win32 tituly umí spouštět v izolovaných kontejnerech, aby případně neudělaly v systém žádnou „neplechu“.

O této změně strategie se patrně dozvíme více již za dva týdny na online vývojářské konferenci Build, kde by mohly zaznít i první termíny. Skládací počítač Surface Neo byl plánovaný na podzim letošního roku, je tedy možné, že na první počítače s Windows 10X nebudeme muset dlouho čekat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.