Domů » Články » Windows 10X: co všechno víme o chystaném systému pro skládací počítače?

Windows 10X: co všechno víme o chystaném systému pro skládací počítače?

Na tiskové konferenci Microsoftu, která se odehrála loni na začátku října, bylo odhaleno několik zajímavých zařízení z rodiny Surface, mezi nimi i skládací počítač Surface Neo se dvěma displeji. Toto zařízení bude poháněné novým operačním systémem Windows 10X, který bude ušitý právě na míru tomuto typu zařízení, a to nejen od Microsoftu, ale i od Lenova, Dellu a dalších výrobců. Co o tomto systému v současnosti víme?

windows 10x laptop 1

Pryč se starými komponentami

Oblíbené Windows 7 byly čistě desktopovým systémem, Windows 8/8.1 přidaly tabletovou vrstvu a Windows 10 se pokusily tyto dva světy propojit. Windows 10X v tom budou chtít pokračovat, s tím rozdílem, že si z Windows 10 vezmou nové jádro a moderní technologie a veškeré relikty minulosti odstraní. Tato proměna má vést k větší bezpečnosti i spolehlivosti systému.

I když se bude jednat o moderní systém, stále bude zajištěna podpora stávajících aplikací. Ty se budou spouštět v samostatných kontejnerech, které si budou moci vyžádat některé starší komponenty v rámci virtualizace. Microsoft ale u Windows 10X počítá především s univerzálními a webovými aplikacemi.

Nové uživatelské prostředí

Nový systém nedostane ale pouze nové základy, obnovy se dočká i většina viditelných prvků počínaje nabídkou Start. Ta má být zcela adaptivní pro všechny možné druhy zařízení a bude vypadat jinak než v současnosti. Zcela zmizí živé dlaždice ve prospěch klasických ikon, které si bude moci uživatel libovolně uspořádat, popř. si nechá zobrazit celý seznam všech nainstalovaných aplikací. Součástí nového Startu bude také široký vyhledávací panel fungující napříč aplikacemi, soubory, webem, apod. Start také bude ukazovat naposledy použité soubory.

10x taskbar

Součástí nového prostředí se má stát i nový hlavní panel, který se opět bude chovat podle zařízení, na kterém systém běží. Ikona nabídky Start má být připnutá, ikony spuštěných aplikací mají být v panelu vycentrované (podobně jako na macOS). Uživatel si ale bude moci nastavit jejich zarovnání k levému okraji.

U dotykových zařízení se bude objevovat minimalistický hlavní panel, jehož součástí bude pilulkové tlačítko sloužící k vyvolání různých funkcí, zejména nabídky Start, centra akcí či multitaskingu. Po připojení myši nebo klávesnice k zařízení bude tento minimalistický hlavní panel přepnutý do klasického zobrazení.

Inovováno má být i Centrum akcí, u kterého dojde k optickému oddělení notifikačního centra od přepínačů funkcí. Z nového Centra akcí půjde spousta věcí nastavit přímo, aniž by bylo nutné přepínat se do systémového nastavení. Nové se v centru bude ukazovat nastavená hlasitost, procento nabití baterie a další drobnosti.

newac

Nové prostředí instalace

Změna uživatelského prostředí nepostihne pouze samotný systém, ale i jeho instalaci, která bude působit moderně a svěže. Oproti instalaci stávajících Windows 10 ubyde možnost nastavit počítač hlasově s pomocí asistentky Cortany.

10x oobe

Komponovací mód

Úplnou novinkou se stane „compose mode“, který půjde vyvolat zvláštním tlačítkem v Centru akcí. Compose mode bude dostupný pouze na zařízeních se dvěma displeji nebo jedním skládacím, a bude zajišťovat přepnutí systému do režimu, kdy se jedna část displeje promění v klávesnici a trackpad s podporou emoji a plochy pro psaní stylusem. U některých zařízení (např. Surface Neo) půjde virtuální klávesnice překrýt příslušenstvím v podobě fyzické klávesnice.

surface neo video folded

Windows bez oken?

Poměrně zajímavý je fakt, že Microsoft u Windows 10X počítá především s aplikacemi otvíranými v režimu celé obrazovky, a nikoliv v oknech, alespoň tedy na zařízeních s malými úhlopříčkami. Na větších displejích prý půjde povolit i „okenní“ režim, ovšem jaká úhlopříčka bude hraniční, nevíme.

Rychlejší Windows Update

Windows 10X mají rovněž zrychlit instalaci aktualizací, která má nově probíhat na pozadí a nebude vyžadovat restart, dokud nebude hotova. Následný restart tak bude trvat obvyklou dobu a nikoliv několik (desítek) minut, než se nainstaluje update.

Dynamická pozadí

Windows 10X přinesou i novou funkci dynamická pozadí, která se budou měnit na základě kontextu – např. změny denní doby či ročního období.

Nejprve na skládacích zařízeních

Jak jsme uvedli v úvodu, Windows 10X jsou systémem navrženým primárně pro skládací zařízení, se kterými dorazí už v druhé půlce letošního roku. Microsoft prozatím nepočítá s tím, že by bylo možné tento systém používat na klasických počítačích, dokonce nebude ani nabízen v obchodech pro možnost instalace. V budoucnu se ale dá počítat s tím, že se dostane i na běžnější typy zařízení, neboť i na nich bude schopný díky adaptivnímu prostředí pracovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Tak co, stihne se to dostat na trh nebo to umře ještě ve fázi beta?

  • A na tohle čeká Huawei.

  • Na Google stadia taky čekalo dost lidí, ale to nemění nic na tom, že se z toho vyklubal jen další nedodělek, který bude brzy končit.

 2. Výborně. Udělejte z Windows další Android nebo iOS. Mrtvé ikony, barvičky, hlavně hooodně emoji.

  • Na emoji a barvicky ci mrtve ikony je tu jedinny odbornik, netrumfnutelny a to iOS.

  • htcjirka: Takze Android je pak bez emoji, cernobily a ma „zive“ ikony? :D

  • htcjirka: Pred „a to“ se pise carka, dube. Abys pak nebyl „flustrovany“, coz jsi rovnez napsal ty. :-D

  • Windows 8 to nemělo chybu.

  • Ano, na diskuzích nadávali na velká písmena apod. Ale to byl supr systém. Dělal to designer, který něco věděl o ergonomii a ovládání. Je pravda, že W8 měl omezené možnosti, ale i tak. Mám S10Note, Samsung ve svém UI2 tlačí ergonomii do podoby jakou měl W8. Ovládání jednou rukou, tmavé prostředí, minimum barev apod. Zato W10x se snaží o barvičky a emoji.

 3. „Windows bez oken?
  Poměrně zajímavý je fakt, že Microsoft u Windows 10X počítá především s aplikacemi otvíranými v režimu celé obrazovky, a nikoliv v oknech, alespoň tedy na zařízeních s malými úhlopříčkami. Na větších displejích prý půjde povolit i „okenní“ režim, ovšem jaká úhlopříčka bude hraniční, nevíme.“

  Takze vlastne pryc s komponentem, ktery skutecne MS jde dobre a na Windowsech funguje opravdu spolehlive a intuitivne, a jehoz jmeno nosi potom i samotny system.

 4. Na mentální průjmy psychicky zaostalého htcirka jsme tu všichni čekali :-D Jeho nenávist vůči Applu pramenící ze závisti ubohé socky je vskutku úsměvná :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).