Domů » Bleskovky » Lenovo na CES přivezlo první počítač s ohebným displejem. Cenou odradí

Lenovo na CES přivezlo první počítač s ohebným displejem. Cenou odradí

Ze společnosti Lenovo se začíná pomalu klubat velký průkopník na poli ohebných displejů. Po nedávno představeném smartphonu Motorola RAZR přichází čínský výrobce s ohebným počítačem ThinkPad X1 Fold. Toto zařízení bylo poprvé demonstrováno loni v květnu, avšak teprve nyní dostává jméno, konkrétní parametry a hlavně cenu.

thinkpad fold 1

ThinkPad X1 Fold: jeden velký ohebný displej

Lenovo ThinkPad X1 Fold je má být počítačem budoucnosti, namísto plochého displeje a mechanické klávesnice vyplňuje vnitřní prostor ohebný 13,3“ OLED panel s QXGA rozlišením. Díky ohebnému displeji je možné počítač používat v mnoha režimech, dokonce ve více než nabízejí počítače ze série Yoga. Zařízení lze používat jako knihu (se dvěma 9,6“ displeji), jako tablet, díky integrovanému stojánku dokonce jako all-in-one počítač.

Lenovo ThinkPad X1 Fold hands-on

Samostatnou kapitolou je pak režim mininotebooku, který si lze užít ve dvou příchutích – buď s virtuální klávesnicí na spodní polovině obrazovky, popř. s fyzickou klávesnicí Bluetooth Mini Fold Keyboard, kterou si na tu virtuální „přilepíte“.

thinkpad fold 6

Nachází-li se klávesnice uzavřená uvnitř zařízení, dochází zároveň k jejímu bezdrátovému nabíjení. Zajímavé je, že displej lze ovládat i stylusem Active Pen, pro jehož umístění je na straně zařízení připraveno poutko. Jedná se o vůbec první ohebný displej, u něhož výrobce vybízí k používání stylusu; doufejme tedy, že krycí plocha displeje hrotu pera statečně odolá.

thinkpad fold 10

S podporou sítí 5G

Uvnitř počítače běží prozatím neznámý procesor Intel Core podporující technologii Intel Hybrid. Počítač je osazen 8 GB RAM, pro ukládání dat slouží až 1TB SSD úložiště. Na těle se nacházejí dvě USB-C včetně podpory Display Port, bezdrátově se počítač připojí nejen k Wi-Fi a Bluetooth, ale díky integrovanému slotu na SIM kartu také k sítím 5G/4G.

ThinkPad X1 Fold je vybaven 5Mpx kamerou pro videohovory, po jejímž boku najdeme infračervený senzor podporující biometrické ověření skrze funkci Windows Hello. Nechybí ani steroreproduktory s certifikací Dolby Audio. Akumulátor uvnitř zařízení má kapacitu 50 Whr, o výdrži se výrobce nezmiňuje. Počítač váží bez jednoho gramu 1 kg.

NepřehlédněteZ MacBooku na Thinkpad, aneb probouzení z jablečného snu

Cena a dostupnost

ThinkPad X1 Fold půjde do prodeje se systémem Windows 10 Pro, později bude nabízen i s Windows 10X. Prodej bude zahájen v polovině letošního roku, cena je stanovena na 2 499 USD (asi 56 400 korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. S cenou problém nemám. Šílené jsou ale rámečky a tloušťka a asi i hmotnost. Aby to bylo prodejně tak musí být parametry lepší než Surface Book. Nejlépe poloviční rámečky a hmotnost..

  2. S cenou problém nemám. Šílené jsou ale rámečky a tloušťka a asi i hmotnost. Aby to bylo prodejné tak musí být parametry lepší než prastarý Surface Book. Nejlépe poloviční rámečky a hmotnost a tloušťka klidně stejná. Uvítal bych 15 palců a 13 palců displeje..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).