Domů » Bleskovky » Windows 10 si můžete nainstalovat i na Raspberry Pi 3

Windows 10 si můžete nainstalovat i na Raspberry Pi 3

Před nedávnem se podařilo partě nadšenců nainstalovat na smartphone Microsoft Lumia 950 XL plnohodnotná Windows 10 pro ARMové počítače. Totožný tým nyní dokázal tento systém zprovoznit na Raspberry Pi 3, programovací základové desce velikosti kreditní karty.

Desky Raspberry Pi si poradí s rozličným množstvím systémů a prostředí, nejčastěji založených na Linuxu. Oficiální cestou je možné na nich provozovat Windows 10 IoT Core, to však ocení zejména vývojáři, kteří se obejdou bez tradičního grafického prostředí. Díky nově vydanému nástroji WOA Installer for Raspberry Pi je nyní možné nainstalovat na Rasberry Pi 3 (Model B i B+) „klasická“ Windows 10, a to doslova na pár kliků.

Pro úspěšnou instalaci je zapotřebí obstarat si obraz Windows 10 on ARM, podpůrné soubory, a microSD kartu ideálně s ratingem A1. Veškeré důležité odkazy najdete v tomto vlákně na GitHub, zatím zde nejsou vypsané žádné známé problémy.

Návod: Jak nainstalovat Windows 10 na Lumii 950 a 950 XL

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Kto by to uz len robil :D Jedine nejaky masochista…

  • 1GB RAM je veru malo

  • Tak to není na bežné používání desktopu že? Ale spíše pro použití např. dalších periferií a práci s nějakou jednou aplikací běžící na Windows 10.

  • Ale krome te jedne aplikace musi porad bezet i ten nenazranej Windows 10 .
   Ne, instalovat Windows10 na Raspberry ma stejny smysl jako instalovat na L950 :)

  • Jo, pokud tam nainstaluješ plnohodnotné Winy, tak je to jen pro hračičky a nemá to opodstatnění. Zvlášť na takovém hardwaru. Proč by to někdo dělal. Jinak běžně tam samozřejmě neinstaluješ Windows 10 pro desktop. Ale Windows 10 IOT, který je přesně k výše popsanému určený. :)

 2. Problém je, že je to strašně pomalý kvůli nízké rychlosti sd slotu u rpi.

  • Ne že by výrobce toto zastavilo (Windows na „pam. kartu“) viz v minulosti příšernost jménem netbook nebo dnes tablety do 15k:) (aneb 5x předražený netbook s matlací obrazovkou).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).