Domů » Bleskovky » Lumia 950 XL překvapuje: rozjela plnohodnotná Windows 10 i počítačovou hru Fallout

Lumia 950 XL překvapuje: rozjela plnohodnotná Windows 10 i počítačovou hru Fallout

Microsoft letos ukončí podporu systému Windows 10 Mobile, majitelé Lumií by se podle doporučení Microsoftu měli porozhlédnout po alternativách s Androidem a iOS. S pomocí nástroje WPInternals a několika dalších si lze se starými Lumiemi užít ještě velkou spoustu legrace.

Počítač s Windows 10 v kapse

Na YouTube se objevilo video, které vzniklo díky úsilí několika zapálených jedinců. Hlavním hrdinou je smartphone Microsoft Lumia 950 XL (recenze), na kterém běží systém Windows 10 pro ARM64. Většina systémových součástí funguje běžně, navíc vše vypadá překvapivě plynule, přestože telefon pohání postarší čipset Qualcomm Snapdragon 810. ARMová Windows přitom oficiálně vyžadují minimálně Snapdragon 835. Na telefonu fungují veškeré univerzální aplikace, s novou verzí UEFI se dokonce podařilo rozjet podporu Wi-Fi a GPU akcelerace.

Demo Windows 10 ARM64 running on a Lumia 950 XL [WITH GPU]

I když první video odhaluje práci v tabletovém režimu, telefon dokonce umožňuje spustit desktopový režim a v emulaci spouštět klasické win32 aplikace. Důkazem má být další video se spouštěnou hrou Fallout z roku 1997.

Original Fallout on a phone - Lumia 950 XL with Windows 10 on ARM

Na jakékoliv nové herní pecky pochopitelně můžete s klidem zapomenout, některé další herní klasiky by však pro staré Lumie neměly být problém.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Jo, jako Prince of Persia nebo Whacky Wheels. Prostě dělo!

 2. Tohle by mi dávalo smysl. V běžném režimu mobil, po připojení k pc plnohodnotné win.

 3. Windows 10 Mobile, obávám se, na té Lumii běžely předtím.

 4. Vždy mě zajímalo, zda by byl ovádatelný Windows v tabletovém režimu na mobilu a zda by vypadal podobně, jako WM. Hmm, výsledek mě mile překvapil. Možná by to bylo dobré lákadlo. Mít možnost krom aplikací optimalizovaných i pro touch, na tom spustit vše, co na PC. Už je tam i virtuální touchpad, přidat trochu výkon na nějaké méně náročné tituly a virtuální joystick a mohlo by to klapnout. Popravdě, podobn ě jsem si původně představoval Windows na mobilu, když MS tvrdil, že budou všude Windows 10.

  • Právě si říkám, že to funguje poměrně svižně, je to i použitelné, co se týče ovládání. Tímto by se Lumiím v podstatě opět obnovila podpora. Klidně bych to vydal na místě MS, jako možnost to tam nainstalovat oficiálně.
   Ovšem na druhou stranu čekají na svůj modulární OS WCOS a tam bude nejspíš plně přizpůsobený Shell i pro malé obrazovky.

 5. V dnešní době, kdy mají smartphony výkonu, paměti a uložiště na rozdávání, nevidím důvod, proč by nemohl být předinstalován Android i Windows. Smartphone by fungoval na Androidu, po připojení k monitoru a periferiím by běžel Windows.

  • Hlavní problém je licence. Zvýšila by cenu a využije to 1% uživatelů

  • S cenou licence bych to neviděl tak dramaticky. Microsoft by uvítal, kdyby svůj OS mohl rozšířit na nemále procento smartphonů (určitě by byly podmínky na výkon) a za to by si nemusel říct moc. Pokud by šlo dokovat bezdrátově, tak nevidím důvod, proč by si to uživatele nemělo najít.

  • Licence – Pokud by MS dal nějakou základní licenci s podporou instalace aplikací pouze z MS store, tak by na tom vydělal tak jako tak. A pro ty, co by chtěli pokročilejší funkce, by mohl nabízet „upgrade“ za nějaký rozumný poplatek.

  • MS by to možná uvítal, ale každý soudný člověk, co potřebuje na počítači pracovat, už dávno braky z dílny MS jménem Windows 10 nepoužívá. Že by to MS uvítal, to je naprosto jasné. Naštěstí lidé nejsou tak hloupí.

  • Menty ak myslis pracovanim pozerat mail tak ano inak trepes, ze sa ti az z huby praci. Vacsina programov sa ani len na tie braky co ponukas nevyraba. Ak by mali ludia pocuvat mudrcov ako si ty, tak zijeme v dobe kamenej. Zubne skeneri, ani jeden z poprednych vyrobcov neponika nic na tvoje hracky, to iste programy pre statikov, rovnako ako vacsina cad, cam programov. Ale ano ak pocitas s asistenkami co to potrebuju na facebook, postu a potom si pozret instagram, tak mas pravdu. Vzdy sa najde aj skupina obmedzenych ludi, ktorej staci toto obmedzenie na pracu.

  • Menty: Ale já také nemluvím o práci. Prostě „počítač“ na takovéto domácí žvýkání, na které většina používá nb do 10k.

  • Sám si brak…

  • M ani si neuvedomujes jak jsi tupy,

  • @N neni to tvoje konstatovanie v style „vsetci ste hlupy, iba ja som lietadlo“?

 6. Jinak v nadpisu je chyba, není to Nokia 950XL, ale Lumia 950 XL od MS

 7. Ano takhle to mělo vypadat samozřejmě bez toho různého zpomalení ale víte jak to myslím :-D

 8. A Android se na tom nikomu rozběhnout nepodařilo?

  • Proč by to jako někdo dělal. Není na trhu braků s androidem dost?

  • Skylark. Ono lumiu neprekonal žiaden výrobca co sa tyka vybavenia. Nikto to nedáva spolu do kopi.

  • Franta Tyčka

   Dej pokoj:
   Program Blockers call 2019

 9. TenCoVasNesnasi

  Díky téhle stránce, díky spousty recenzi jsem před lety koupil do firmy telefony od Microsoftu a mohu říct, že kdokoliv tvrdil nebo nedej bože tvrdí, že to je super nebo lepší telefon jak telefony s ios nebo androidem, tak je u mě obyčejná nula s gramotností 2 letého dítěte – tlačítkový aligátor je na tom lépe, jak ty cihly od MS. Do půl roka všech 50 telefonu šlo na aukro a většina šla do koše, jak je nikdo nechtěl.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).