Lumia 950 XL překvapuje: rozjela plnohodnotná Windows 10 i počítačovou hru Fallout

Microsoft letos ukončí podporu systému Windows 10 Mobile, majitelé Lumií by se podle doporučení Microsoftu měli porozhlédnout po alternativách s Androidem a iOS. S pomocí nástroje WPInternals a několika dalších si lze se starými Lumiemi užít ještě velkou spoustu legrace.

Počítač s Windows 10 v kapse

Na YouTube se objevilo video, které vzniklo díky úsilí několika zapálených jedinců. Hlavním hrdinou je smartphone Microsoft Lumia 950 XL (recenze), na kterém běží systém Windows 10 pro ARM64. Většina systémových součástí funguje běžně, navíc vše vypadá překvapivě plynule, přestože telefon pohání postarší čipset Qualcomm Snapdragon 810. ARMová Windows přitom oficiálně vyžadují minimálně Snapdragon 835. Na telefonu fungují veškeré univerzální aplikace, s novou verzí UEFI se dokonce podařilo rozjet podporu Wi-Fi a GPU akcelerace.

I když první video odhaluje práci v tabletovém režimu, telefon dokonce umožňuje spustit desktopový režim a v emulaci spouštět klasické win32 aplikace. Důkazem má být další video se spouštěnou hrou Fallout z roku 1997.

Na jakékoliv nové herní pecky pochopitelně můžete s klidem zapomenout, některé další herní klasiky by však pro staré Lumie neměly být problém.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku