Domů » Bleskovky » Návod: Jak nainstalovat Windows 10 na Lumii 950 a 950 XL

Návod: Jak nainstalovat Windows 10 na Lumii 950 a 950 XL

V tomto týdnu se na internetu objevila videa ukazující běh plnohodnotných Windows 10 on ARM na smartphonu Microsoft Lumia 950 XL. Na svědomí je má tým několika vývojářů, který si svoje know how nenechal pro sebe a zveřejnil návod, jak se podařilo kýženého výsledku dosáhnout. Návod je velice komplikovaný a sestává se z velkého množství kroků, naštěstí však tvůrci vytvořili aplikaci, která všechny kroky udělá sama.

Aplikace se jmenuje Windows on ARM installer for Lumia 950/XL a k jejímu použití je zapotřebí splnit pouze dva kroky – vlastnit Lumii 950 nebo 950 XL s odemknutým bootloaderem a obstarat si potřebné soubory.


Microsoft sice samostatně Windows 10 pro ARM64 neposkytuje, je však možné stáhnout ISO ze stránek Adguard. Z nich se stáhne skript, jeho spuštění pak do stejné složky stáhne i potřebný ISO soubor.

Dále je zapotřebí uvést do továrního nastavení (Nastavení – systém – o systému) a odemknout bootloader telefonu skrze aplikaci aplikaci WPinternals. Proces je automatizovaný, stačí pouze kliknout na Unlock bootloader a postupovat podle instrukcí, ke konci by se měla objevit výzva k restartu telefonu. Před flashováním Windows 10 je nutné přepnout ve WPinternals Lumii do režimu pro přenos souborů (Manual Mode – Boot into Mass Storage Mode).

Posledním krokem je stažení aplikace WoA Installer for Lumia 950/XL, vybrání správného telefonu, načtení image s instalací Windows a jeho naflashování do telefonu stisknutím tlačítka Full Deployment.

Co funguje a nefunguje?

V současné verzi systém na Lumii 950/XL podporuje paměťové karty, Wi-Fi, Bluetooth (pouze u Lumie 950 XL), akcelerovanou grafiku, dotykový displej, mikrofon, bezdrátové nabíjení, přístup k USB-C konektoru, ukazatel stavu nabití, přehrávání audia a dokonce i oficiální příslušenství Display Dock (bez podpory sekundárního displeje). Funguje také duální boot s Windows 10 Mobile.

Nefungují datové přenosy skrze SIM kartu, automatická orientace displeje, automatická změna jasu, fotoaparát, NFC a podpora externích displejů.

Pokud se k testování ARMových Windows na svém telefonu rozhodnete, mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tomas
Anonym
Tomas

bude fungovat telefon?

Chovo
Uživatel
Chovo

hm ale zaujimavy pocin mozno si splasim nejaku bazarovu 950 a pohram sa :D

Jan
Anonym
Jan

Ja asi take, chtel jsem kupovat novy notebook, ale asi radsi splasim zampvni L950 a nahodim W10.

Q
Anonym
Q

Hej ale az ked bude fungovat telefon

R
Anonym
R

V dnesni dobe telefon? Proc? Bude tam Skype.

zipiik
Uživatel
zipiik

R: Bez datových přenosů přes mobilní síť je Skype na nic.

Jakub
Anonym
Jakub

Kluci zkusil jsem podobnou verzi na lumii 650 bohužel je vymazán celý Windows a nevím jak jej vrátit pac jsem udělal to že před restartem jsem to odpojil z USB což jsem neměl Windows v pc mi hlásí že zařízení neexistuje.

cosworth
Uživatel
cosworth

Jakub nekdo tu shanel display :-D

Filip
Anonym
Filip

bob. Ale ne z 650. to jedine podlozit pod stul

cosworth
Uživatel
cosworth

a nebo hezkej privesek na klice

l0lz
Uživatel
l0lz

Použi WDRT a nainštaluje sa ti Windows 10 mobile naspäť

Tedy
Uživatel
Tedy

K čemu je tohle dobré a pro koho? ti co měli se lumie davno zbavili co s tim taky, mrtvy os, telefony se nevyrabi, baterie sehnta problém…

Baha
Anonym
Baha

V aliexpresu najdeete vsehna potrebujici veci, Ja myslim na 950xl baterky display a t.d..

Tomas
Anonym
Tomas

Přesně tak, já jsem si tak poskládal zcela novou lumču 950 z fungl nových náhradních dílů z aliexpresu

Tedy
Uživatel
Tedy

bob (neregistrovaný)
Nahlásit |
25. 1. 2019 v 10:16

a nebo hezkej privesek na klice
———————————————Zarazka na dveře nebo co ja vim, odporna hnusna krabička na mejdlo

Baha
Anonym
Baha

Jak jsem pohopil je mozne vzdy restartovat a vybirat jakou verzi zpoustit? Plna verzi nebo nastaveni Windows phone ktery uz mam?