Návod: Jak nainstalovat Windows 10 na Lumii 950 a 950 XL

V tomto týdnu se na internetu objevila videa ukazující běh plnohodnotných Windows 10 on ARM na smartphonu Microsoft Lumia 950 XL. Na svědomí je má tým několika vývojářů, který si svoje know how nenechal pro sebe a zveřejnil návod, jak se podařilo kýženého výsledku dosáhnout. Návod je velice komplikovaný a sestává se z velkého množství kroků, naštěstí však tvůrci vytvořili aplikaci, která všechny kroky udělá sama.

Aplikace se jmenuje Windows on ARM installer for Lumia 950/XL a k jejímu použití je zapotřebí splnit pouze dva kroky – vlastnit Lumii 950 nebo 950 XL s odemknutým bootloaderem a obstarat si potřebné soubory.

Microsoft sice samostatně Windows 10 pro ARM64 neposkytuje, je však možné stáhnout ISO ze stránek Adguard. Z nich se stáhne skript, jeho spuštění pak do stejné složky stáhne i potřebný ISO soubor.

Dále je zapotřebí uvést do továrního nastavení (Nastavení – systém – o systému) a odemknout bootloader telefonu skrze aplikaci aplikaci WPinternals. Proces je automatizovaný, stačí pouze kliknout na Unlock bootloader a postupovat podle instrukcí, ke konci by se měla objevit výzva k restartu telefonu. Před flashováním Windows 10 je nutné přepnout ve WPinternals Lumii do režimu pro přenos souborů (Manual Mode – Boot into Mass Storage Mode).

Posledním krokem je stažení aplikace WoA Installer for Lumia 950/XL, vybrání správného telefonu, načtení image s instalací Windows a jeho naflashování do telefonu stisknutím tlačítka Full Deployment.

Co funguje a nefunguje?

V současné verzi systém na Lumii 950/XL podporuje paměťové karty, Wi-Fi, Bluetooth (pouze u Lumie 950 XL), akcelerovanou grafiku, dotykový displej, mikrofon, bezdrátové nabíjení, přístup k USB-C konektoru, ukazatel stavu nabití, přehrávání audia a dokonce i oficiální příslušenství Display Dock (bez podpory sekundárního displeje). Funguje také duální boot s Windows 10 Mobile.

Nefungují datové přenosy skrze SIM kartu, automatická orientace displeje, automatická změna jasu, fotoaparát, NFC a podpora externích displejů.

Pokud se k testování ARMových Windows na svém telefonu rozhodnete, mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku