Domů » Bleskovky » Windows 10 mají dostat nového průzkumníka souborů a nepřehlédnutelné notifikace

Windows 10 mají dostat nového průzkumníka souborů a nepřehlédnutelné notifikace

Vývoj Windows 10 zdaleka neskončil, Microsoft s každým novým sestavením pro insidery přidává nové a nové funkce, a zřejmě jich má ještě spoustu v plánu. Velkou proměnou například projde Průzkumník souborů, který si ve Windows 10 ponechal vzhled poprvé představený s Windows 8.

průzkumník

Peter Skillman, který je zodpovědný za uživatelskou zkušenost systémů od Microsoftu, na svém Twitteru potvrdil, že Průzkumník se dočká významného updatu, avšak předpokládaný příchod nové verze zatím není možné zveřejnit. Dá se předpokládat, že výchozí souborový manažer Windows bude přepsán jako univerzální aplikace, díky čemuž by mohl být přizpůsobitelnější a uživatelsky přívětivější na zařízeních s dotykovým displejem.

Windows 10 by se také mohly dočkat lehkého přepracování Centra akcí, tedy alespoň jeho notifikační části. Současná verze se příliš nesnaží informovat uživatele o zmeškaných událostech, v budoucnu by však mohly být zmeškané notifikace více na očích.

notif

Ikonka Centra akcí se má podle prezentace Microsoftu přesunout v hlavním panelu zcela doprava, kde bude dynamicky zobrazovat počet zmeškaných událostí a ikony aplikací, z nichž pocházejí. Na tomto místě rozhodně notifikace nezapadnou jako v současné podobě, nicméně navrhovaný vzhled se může ještě měnit. Microsoft jej totiž pouze zveřejnil jako podnět k diskuzi, do níž se mohou Insideři zapojit prostřednictvím Feedback Hubu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

31 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Notifikace bych řekl že fungují dobře. Méně je tady více, nechci aby mi system furt blikal, i když je mi jasný že spousta BFU bude odvařená. Průzkumník oproti tomu ma rozhodně prostor pro zlepšení a tam jsem opravdu zvědav, jestli půjdou cestou uživatelské přívetivosti nebo klasicky „Co by si Microsoft přál“.

 2. Tomáš (neregistrovaný)

  Nechte mě hádat…
  další zjednodušování?

 3. RadekLaz

  Notifikace jsou v pohodě. Průzkumník byl přepracován k dotykovému ovládání (při zapnutí režimu tabletu se roztáhnou řádky), ale ne dostatečně. Ikony jsou stále moc u sebe a ovládací lišty také.
  Popravdě průzkumník je dobrý pouze k otevření nějakého souboru, ale práce s nimi je na …. Nechápu jak může někdo fungovat jen s jedním oknem… :-) Já jsem donedávna používal Total Commander, ale ten nemá patlací režim, takže jsem přešel na Metro Commander.

  • Ano, Průzkumník je opravdu dobrý jen na spuštění souboru co nejdříve, instalátor Totala:-) Jen je debilní, že Total neumí obsloužit MTP úložiště.

   • Honza (neregistrovaný)

    uni: Možná pro vás. Ač mám pro konkrétní úkony, které průzkumník neumí, nainstalovaný už leta TC (např. synchronizace adresářů, kopírování více dat najednou s postupným přidáváním dalších položek ke kopírování apod.), tak jsem si na jeho vzhled a ovládání jinak nikdy nezvyknul. Zaprvé mi prostě přijde hnusný a za druhé pro dobrou orientaci prostě potřebuji neustále vidět strom adresářů. Nicméně samozřejmě na rozdíl od vás netvrdím, že spoustě lidem naopak nemůže vyhovovat stoprocentně TC.

    Jinak, velmi doufám, že to přepracování průzkumníka nebude fakticky znamenat microsoftí oblíbené zjednodušování a tzn. vyházení spousty funkcí, případně významné zvětšování fontů apod. To bych opravdu nerad :(.

   • Honza (neregistrovaný): Asi máš na mysli frontu kopírování, velmi užitečná věc právě ve spojení s flash úložištěm (pam. karta), kterou simultánní přístup zabije výkonově (mizerné IOPS).
    Ad design, no, mi co pocházíme z DOSu prostě tohle bereme jako základ:) A je prostě total ore*, když si v pohodě přes klávesnici mastím soubory na disku, výměnném disku, ftp, síťovém… a pak potřebuji něco do telefonu a jen kvůli nesmyslu MS a tuposti výrobce telefonu musím tuhle ergonomi a výkonost opustit a jít šudlat nějaký Průzkumník, to by člověk blil:)
    Ne vážně, jasně, Průzkumník vs TC&spol. jsou prostě jen různé cesty k výsledku (té malé množiny společných výsledků).
    Na druhou stranu, co si budeme nalhávat, evoluční kroky v z Průzkumníka udělali UI guláš a jeho komplet přepracování je více než na ráně. Otázka je, zda je schopen udělat schopný výsledek a zda vůbec daná cílová skupina chce nějaké změny (nechce).

   • kropovez (neregistrovaný)

    Také se bojím, aby UWA verze nebyla nějak ořezaná a uměla minimálně to, co umí aktuální průzkumník. S novým průzkumníkem co je ve W10 se pracuje dobře a „Totala“ už používám jen zřídka. Většinou jen na přepisování koncovek, brouzdání ve skrytých souborech a FTP připojení.

   • Johny (neregistrovaný)

    Tak přepisování koncovek a brouzdání ve skrytých umí průzkumník taky. Já jsem dos používal a /dir /p mi to teda nepřipomíná :D Jo, jasně, chápu, Volcov/Norton.

    Dneska ale fakt mi dobrej přijde akorát tak na to FTP. Zajímavý, že nikdy nikdo nezmiňuje Salamander.

   • Nox (neregistrovaný)

    Spis je debilni, ze nektera zarizeni neumi USB Mass Storage a propojuji se jako MTP.
    Jinak to se furt neco predelava a doplnuje a kdy to vlastne bude hotove, aby to clovek muhl normalne pouzivat a neustale se mu to nemenilo pod rukama a netahaly se dalsi a dalsi casti? Vzdyt to za chvili bude mit vic dilu nez Tak jde cas.

   • Mass storage je mrtve – pro cokoliv jineho nez diskove jednotky.

  • Velda (neregistrovaný)

   Kdo ti brání otevřít si více oken průzkumníka?

   • RadekLaz

    Nikdo. Uznávám, že je to jen o zvyku. Ale když mám spuštěných třeba 10 aplikací a pak chci přesouvat něco z jedné složky do jiné, tak musím zase hledat dvě okna průzkumníka nebo hledat v kořenu.
    Ideál by byl průzkumník se dvěma okny. Před časem jsem dokonce viděl nějaký prográmek, který zajistí spuštění dvou průzkumníků vedle sebe jako kdyby to byla jedna aplikace, ale byl to nějaký pochybný zdroj.

   • A to jako k čemu:) Když dám nějaký příkaz (zbal, přesuň, zkopíruj,….) tam, tak ti druhé okno stejně nepomůže, protože to o něm samozřejmě neví, je to prostě jen další spuštěná aplikace. Rozhodně to není alternativa ke klasickému dvoupanelovému správci souborů.

   • Johny (neregistrovaný)

    uni: Tak jasný, že F5kou to nezkopíruješ. V TC zas pod pravym kliknutim soubor nezabalíš, nerozbalíš do stejné složky, nemůžeš pracovat s obsahem 3 adresářů najednou, nemůžeš si vybrat, v kterém programu daný soubor otevřeš… A to je jen část toho. Důležitý taky je, že hlavní součást na správu a zobrazování souborů si TC bere právě z průzkumníka :D

    Co mi třeba chybí u průzkumníka je zabrat víc položek a pod pravym tlačítkem mít možnost vnořit je do nové složky.

   • Ehm, samozřejmě „sbal“, uf…
    Johny (neregistrovaný): Bavíme se o tom samém, tedy kontextovém menu k dané položce? Já jen, že to co jmenuješ můžeš, to je věc OS a ne TC nebo Průzkumníka:) (ty obecné věci, otevřít v, sbalit,…).
    Já osobně otevírám průzkumníka jednou při instalaci TC a pak někdy z donucení, když musím pracovat s MTP úložištěm, jinak mě díky bohu míjí. Jeho ovládání klávesnicí je otřesné, v zásadě obdobně jako jakékoli jiné dialogové okno Windows, prostě jen nouzovka. Na klávesnici je člověk násobně efektivnější.

   • Johny (neregistrovaný)

    Pleteš se, právě proto, že nechápeš průzkumníka v celé jeho šíři. Průzkumník, neboli proces Explorer, ti tohle umožňuje a ano, je to obrovská součást systému. Schválně mi řekni, kde v TC nastavíš asociace souborů nebo v čem se má zrovna daný soubor otevřít, protože to já teda nikde nenašel ;-) Pokud bys to chtěl krájet tak jak říkáš, pak můžeme připojení na FTP skrze Total Commander brát taky jako vlastnost OS, kterou TC jen využívá :D

   • Johny (neregistrovaný)

    A jaký „sbalit“ furt? :D Nemam, neni…
    [odkaz]

   • chmeldas

    Johny, mrkni v TC do Start/Přidružit… sice úchylně pojmenované, ale je to tam. :D

 4. U notifikací MS čeká ještě hodně práce, ne že ne. Když už chci s nějakou pracovat, tak tam třeba není. Nebo je a chci od ní více informací a na klik jen blikne a nic (neumí nic dalšího zprostředkovat). V zásadě je to jen o tom, že člověk dá X na zavření u něčeho, co tam zrovna zůstane, vcelku zbytečná věc. Navíc první buildy blby i jen v zobrazení ikoy v liště (je událost-klik-žádná událost), takže klasický MS chcme-ale uděláme blbě nebo nedoděláme, takže to člověk prostě začne ignorovat.

  • Johny (neregistrovaný)

   No je fakt, že mě by třeba vyhovovalo pokročilejší nastavení, jako je třeba „click through“…

  • Windows 10 notifikace umi zobrazit detail, ruzne buttony na akce nebo i odpoved (napr. na zpravu). I takovy IT zacatecnik jako ty vsak pochopi, ze to musi umet ta dana aplikace. Zkus nejakou novou UWP – treba TweetIt!
   Toto je teprve v dev. preview na Androidu 6.

   • To je pravda. Jenže za půl roku to bude na spousta zařízení s Androidem a na Windows stále nic. A to proto, že drtivá většina lidí není na notifikační centrum zvyklá, jinými slovy není zvyklá používat PC jako smartphone (což je přirozené a notif. centrum Win holt neměly) a mobilní Windows opravdu, opravdu nikoho nezajímají, takže podpora je, ale musí jí využít vývojáři.

 5. Peter (neregistrovaný)

  Totalcomander je KRÁL a kto tvrdí iné tak ten nepozná dostatocne ten program alebo nevie vnom robit.

  • Pišta (neregistrovaný)

   A nebo v něm robit nepotřebuje, páč mu na to, co dělá, stačí klasický průzkumník a pracuje se mu s ním dobře. Nějak nechápu, kde se ve vás bere ten fundamentalismus – kdo to nedělá jako já, je nedouk a vůbec povšechně podřadný jedinec… Jděte kamsi.
   Taky TC využívám, ale v podstatě jen na mazání pdf souborů, protože ty mi Win tvrdošíjně nechtěj odstranit a furt tvrdí, že jsou právě používané. Což jsem tedy zcela nepobral, jak je to možné, ale co už. Rozhodně bych ale nehaněl ty, kterým TC nevyhovuje/nemá co dát.

   • Jarda (neregistrovaný)

    Ja treba v Pruzkumniku nedokazu synchronizovat adresare, nebo ty adresare radit podle velikosti – takze TC je jasna volba. O tom, ze za ty desetileti mam precijenom ovladani NC/VC/TC vic v pazi nemluve.

   • Pišta (neregistrovaný)

    A teď si představ, že leckomu je synchro adreáře u zádi. O tom mluvím.

    P.S. „ta“ desetiletí, když už. A i o tom bych pochyboval, TC tady přes dvacet let nebude… :)

   • Pišta (neregistrovaný)

    *adresáře

   • Jarda (neregistrovaný)

    1) Pisu o svych zkusenostech, doporucuji cist poradne.
    2) Norton Commander je na svete od roku 1986, moje zkusenost s timhle zpusobem ovladani je nekdy od 93.
    Total Commander (tehdy jako Windows Commander) existuje od roku 1992 – takze ta desetileti jsou plne na miste.

  • q (neregistrovaný)

   no ved TC budes moct pouzivat aj ked MS totalne prekope Prieskumnika

 6. No tak notifikacie si zasluzia este vela roboty, lebo v terajsom stave su take polovicne napr. velakrat ani nie je pocut zvuk alebo oznanemie v liste je prazdne a ked nan kliknem, tak na bocnom panely su notifikacie, len system akosi zabuda oboznamovat s nimi

  • U mna zasa opacne, t.j. pravidelne mi svieti ikonka, ze mam notifikacie, ale v centre ziadne nie su. Urcite vylepsene notifikacne centrum privitam.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *