Domů » Články » Windows 10 pro Insidery: přichází první velká várka novinek z Redstone 4

Windows 10 pro Insidery: přichází první velká várka novinek z Redstone 4

Podzimní Creators Update pro Windows 10 je již nějakou dobu oficiálně venku a v Redmondu připravují další velkou aktualizaci, která dorazí příští rok na jaře. Vyvíjena je pod interním označením Redstone 4 a Insideři se již dostali k jejím prvním sestavením, přísunu nových funkcí jsme se však zatím nedočkali. Nyní však v kruzích Fast a Skip Ahead vychází sestavení s číslem 17035, které konečně dává nahlédnout pod pokličku hrnce, v němž se novinky pro velký jarní update vaří.

Poznámka: Pokud ve vašem zařízení tepe procesor od AMD, nový build si kvůli nalezené chybě nenainstalujete. To je bohužel i případ našeho testovacího redakčního počítače.

Microsoft Edge dostává nové funkce

Bohužel internetový prohlížeč Microsoft Edge je stále pevnou součástí systému a na věci, které by mohla vyřešit prostá aktualizace aplikace, si budeme muset počkat do jara. Tentokráte to budou (prozatím) následující novinky:

 • Bude možné ztlumit zvuk, který právě vydává načtená stránka, buď kliknutím na ikonku ikonky reproduktoru, nebo z kontextového menu vyvolaného pravým tlačítkem myši

 • Do knihovny bude možné ukládat otevřené bezplatné knihy ve formátu ePUB, z knihovny také půjde knihy mazat, připínat na start, či prohlížet jejich detaily v Microsoft Store

Near Share: rychlé sdílení souborů

Nová funkce Near Share umožní sdílet rychle obsah (soubor, odkaz na webovou adresu, apod.) na jiná zařízení blízkosti. Přenos dat probíhá přes Blueooth, přesun dat na blízké zařízení je pak možné vyvolat z nabídky sdílení odkudkoliv – nejen z webového prohlížeče Microsoft Edge, ale i z Průzkumníka souborů, aplikace Fotky, apod.

Microsoft Store začíná prodávat hardware

V nedávno přejmenovaném obchodě aplikací Insideři nově najdou nejen digitální obsah, ale i sekci s hardwarem – přímo z aplikace bude možné zakoupit počítače Surface a všemožné příslušenství. Bohužel tato možnost je prozatím limitována pro uživatele z USA, Velké Británie a Austrálie.

Novinky v nastavení

Několik změn přistálo i do systémového nastavení:

 • Nastavení zvuků se přesouvá do moderního nastavení, konkrétně do Nastavení – systém – zvuky. Z tohoto místa bude možné přepínat jednotlivé kanály zvuků, odstraňovat problémy se zvukem, apod. Tato novinka je zatím v plenkách, takže nemusí fungovat korektně
 • Ve službě Windows Update bude nově možné utlumit šířku pásma pro stahování ručně vyvolaných aktualizaci nebo při stahování aplikací z Microsoft Store
 • Nastavení Usnadnění přístupu je lépe rozděleno do sekcí podle smyslů (zrak, sluch, dotek)

Konečně normální česká softwarová klávesnice

Vylepšení také neunikla softwarová klávesnice, která se přebarvuje do Fluent Designu a dostává průsvitné pozadí. Mnohem důležitější je však příchod standardního rozložení klávesnice pro více než 190 jazyků včetně češtiny. Konečně se tak na pravé straně zbavíme nestandardně umístěných kláves Ě, É, Á, Š, Ž, Ř a Č a to ve všech způsobech zobrazení.

Pokud namísto klávesnice s tlačítky upřednostňujete ruční psaní, potěší vás nové animace a ikonky v panelu pro ruční psaní. Rozpoznávání rukopisu má být navíc přesnější než kdy předtím a nově je možné vytvořit mezi dvěma napsanými slovy širokou mezeru, a to nakreslením svislé čáry mezi ně; do této mezery lze pak dále ručně psát.

Jednodušší má být i psaní na klasické hardwarové klávesnici, a to díky našeptávání slov v blízkosti blikajícího kurzoru. Do výběru slov z našeptávače se dostanete stiskem šipky nahoru, výběr pak probíhá šipkami vlevo/vpravo a potvrzení enterem/mezerníkem.

Tato funkce je pochopitelně volitelná a zatím funguje pouze v anglickém jazyce.

Známé chyby

Microsoft v novém sestavení odstranil spoustu chyb, některé nové nadělal, byť jejich seznam je překvapivě strohý:

 • Mohou se vyskytnout problémy s fungováním aplikací Pošta, Cortana, Lupa
 • Mohou chybět některé aplikace, např. Windows Media Player
 • Při přepínání virtuálních ploch klávesovou zkratkou může docházet k blikání obrazovky

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Už som si myslel že v redstone 4 dotykovu klavesnicu zrušia.. lebo aspon takym smerom sa uberá Windows za posledný rok :D

 2. takovy nesmysle….

 3. Jak asi chytráci chcete něco rychle napsat na tabletu, třeba WWW adresu, když tam nebude dotyková / SW klávesnice. Na tabletu ji používám celkem často.

 4. A tu normalni klvenici ste videli kde? Nevim jak u vas ale ja po novym buildu kromluentu mamstale stejny bazmek.

 5. Mám Asus X554L Intel inside corei3 a taky nejde aktualizovat. Trvá to hodinu, potom hláška Aktualizace se nezdařila a 15 minut znovu instalace předchozí verze…

 6. Ten nesr share je úplná fraška.. je to jen recyklát tap&share z lumií.. přenos přes bluetooth je extrémně pomalý.. ať si vezmou příklad z AirDrop, kterému nešahají ani po kontíky..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).