Cena:

Windows 10 pro Insidery: Creators Update je funkčně téměř hotov, teď se jdou hledat chyby

Přes svátky dal Microsoft Insiderům chvíli odpočinout, ale včera už se opět činil a vydal nové sestavení Windows 10 s číslem 16237. Telefony tentokráte ostrouhaly zcela, zato počítače a tablety dostávají další zásobu novinek, které běžný spotřebitel uvidí již letos na podzim v chystaném Fall Creators Updatu.

Vylepšení centra akcí a notifikací

Centrum akcí se dočkalo několika lehkých designových změn, např. tlačítka v oznámení jsou více zvýrazněna a roztažena přes celou spodní část notifikace. S oznámeními je také možné efektivněji pracovat, např. lze automaticky rozbalit každou první notifikaci ve všech skupinách, a díky tomu pružněji reagovat na emaily, budíky, atd., aniž by bylo nutné rozbalovat každou notifikaci zvlášť. Vyměněn byl také křížek na kartě oznámení za šipku, která neevokuje zavření notifikace, ale pouze její přesun do Centra akcí.

Konec rozmazaných aplikací po změně DPI

Podzimní Creators Update přinese do Windows univerzální prostředí založené na knihovnách CSHELL, tudíž se samotný systém bude umět přizpůsobit různým úhlopříčkám displejů, podobně jako to umí univerzální aplikace. V tomto sestavení si Microsoft pohrál s nastavením DPI, respektive s jeho náhlými změnami.

Při přepínání monitorů z různým rozlišením, při připojování/odpojovaní dokovacích stanic, apod. by měla změna DPI proběhnout bez ztráty kvality obrazu; dosud se totiž stávalo, že desktopové aplikace na změnu nezareagovaly a byly rozmazané až do odhlášení a opětovného přihlášení uživatele. Bohužel stále je nutné aplikaci pro správné zobrazení restartovat, to snad bude vyřešeno v některém z následujících sestavení.

Další drobnosti

Systémová klávesnice postupně přechází na smajlíkovou sadu emoji 5.0, nově v ní například umí našeptávat smajlíky podle psaných slov. Pokud si u konkrétního smajlíku nebudete jistí, co znamená, je možné nad něj najet kurzorem myši a objeví se jeho Unicode jméno, případně malá nápověda. Microsoft také opravil spousty chyb v nové virtuální klávesnici, ať už při psaní písmenky, nebo při ručním psaní.

Pár sestavení nazpět Microsoft přidal do záložky Výkon ve Správci úloh možnost sledovat vytížení grafického adaptéru, tato nabídka se nyní dočkala pár úprav v UI a byly přidány nové podrobnosti, např. o verzi DirectX, o fyzickém umístění GPU apod. Microsoft navíc slibuje další vylepšení.

Drobná vylepšení dostal internetový prohlížeč Microsoft Edge, který umí nově vyhledat a přečíst nahlas webovou adresu v textu, vyznačenou podtržením či podbarvením, a to jak na webových stránkách, tak v souborech PDF. Microsoft Edge také nově ctí zvolené téma prohlížeče při zobrazení dialogu sdílení (namísto systémového tématu) a přidávání stránky do oblíbených položek je doprovázeno novou animací.

Microsoft také ladí novou funkci Moji lidé, vyskakující notifikace nově barevně ladí se systémovým tématem, a novým způsobem vyskakují smajlíky od lidí připnutých v hlavním panelu. Nová je i ikonka Herního módu v Herním panelu.

Příští týden se budou hledat chyby

Seznam výše uvedených novinek prozrazuje, že se v Redmondu nepouštějí do žádných velkých novinek a začínají podzimní Creators vylaďovat, koneckonců vyjít má již v září. Toto sestavení se navíc stává jedním z těch, na němž proběhne velké hledání chyb Bug Bash; další kolo této akce se rozběhne příští pátek 14. července a bude trvat do neděle 23. července. Ty se bude Microsoft snažit během srpna opravit, aby mohl v září servírovat hotovou verzi systému. Z dosud známých velkých chyb Microsoft na svém blogu vypsal následující:

  • Vybrané notebooky odpojené z napájení neukazují stav baterie
  • Nemusí korektně fungovat firewally třetích stran, některé aplikace volající firewall navíc mohou neočekávaně přestat odpovídat nebo se rovnou restartovat
  • Uvedení zařízení do továrního nastavení s ponecháním všech souborů zamrzne na 1 % a vrátí se do systému beze změn. Funguje jen obnova do továrního nastavení se smazáním všech souborů
  • U univerzálních aplikací nefunguje klávesová zkratka pro vyvolání diktování Win – H
  • U posledních sestavení nefunguje kopírování hyperlinku v prohlížeči Microsoft Edge
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.