WhatsApp není bezpečný, varuje Elon Musk. Prý tajně využívá mikrofon

whatsapp unsplash
  • WhatsApp se připojuje k mikrofonu zařízení bez vědomí uživatele
  • Musk neotálel a proti konkurentovi ostře vystoupil 
  • Na vině je pravděpodobně chyba na straně Googlu

Čeho by si běžný uživatel patrně ani nevšimnul, vzbudilo pozornost vývojáře Foada Dabiriho z Twitteru. Ten zaregistroval neobvyklou aktivitu populárního kecálka WhatsApp, který během jeho spánku vykazoval podivnou aktivitu, konkrétně se připojoval k mikrofonu zařízení. Jednoduchého dotazu se nicméně chopil šéf platformy Elon Musk a celou záležitost pořádně rozmáznul. „WhatsAppu nelze věřit,“ napsal v reakci na Dabiriho tweet.

Jako odpověď na ostrou Muskovu reakci se někteří uživatelé Twitteru pochlubili, že WhatsApp už na jejich telefonech není. Vzhledem k tomu, že populární komunikační aplikaci vlastní Meta, která má za sebou nejednu kontroverzi týkající se úniku a zneužívání osobních údajů uživatelů, je tato nezvyklá aktivita poměrně podezřelá. Zástupci WhatsAppu ovšem rychle přispěchali s odpovědí.

Podle nich je vývojáři v žádném případě nešpehují a ani tajně nesbírají osobní údaje uživatelů. „Věříme, že za nezvyklou aktivitou stojí chyba v Androidu, která špatně přiřazuje aktivity v rámci panelu Zabezpečení a soukromí. Již jsme kontaktovali Google, aby celou záležitost prozkoumal a napravil,“ stojí v prohlášení WhatsAppu. Zároveň platforma dodává, že veškerá komunikace je šifrovaná, takže i kdyby zaměstnanci chtěli uživatele odposlouchávat, jednoduše by to nebylo v jejich silách. Za ostrým prohlášením Muska pravděpodobně není starost o soukromí uživatelů, ale spíše snaha poškodit konkurenci.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku