- Realme dnes na tiskové konferenci v Miláně představilo svůj nový vlajkový model GT 6
- Pohání jej čipset Snapdragon 8s Gen 3, displej se pyšní maximální úrovní jasu 6000 nitů
- V Česku se začíná prodávat právě dnes, cena 16 999 Kč je ale hodně sebevědomá
Posledních 9 dní bylo z hlediska uvádění nových modelů čínských značek opravdu pestrých. Minulý týden představil Honor v Paříži smartphony řady Series 200, následně Vivo v Mnichově ukázalo modely V40 a V40 Lite. Toto úterý pro změnu Oppo na Ibize odhalilo telefon Reno 12 Pro. Všechny uvedené modely jsme vám v jednotlivých článcích představili přímo z tamních tiskových konferencí a jinak tomu nebude ani v případě dnešní akce Realme v Miláně.
Značka Realme na českém trhu působí od prosince 2019, přičemž v letech 2021 a 2022 se těšila obrovské popularitě a poměrně slušným prodejním číslům. Pak ale přišlo ochlazení a Realme z českého trhu téměř zmizelo. Tímto krokem čínská společnost v očích českých zákazníků ztratila na důvěře, nicméně nyní se svou pošramocenou reputaci snaží získat zpět.
Důkazem o tom, že Realme ještě zdaleka nechce říct poslední slovo, je i dnes odhalený vlajkový smartphone Realme GT 6, který má velmi slušnou výbavu, špičkový displej, kvalitní fotoaparáty a samozřejmě nezapomíná přidat ani populární funkce spojené s umělou inteligencí. Na straně druhé je ale poměrně odvážná cena, se kterou to vůči obdobně vybavené konkurenci nebude mít vůbec jednoduché.
Pod taktovkou Snapdragonu 8s Gen 3
V útrobách Realme GT 6 najdeme mírně osekaný „vlajkový“ čipset Snapdragon 8s Gen 3 (SM8635), který byl světu představen v březnu letošního roku. Qualcomm jej staví do pozice čipsetu pro levnější vlajkové modely. Tuto příčku dosud okupovaly „sedmičkové“ Snapdragony, zejména poslední Snapdragon 7 Gen 3, ovšem Qualcomm se rozhodl přidat ještě jeden čipset.
Snapdragon 8s Gen 3 je „uvařen“ z téměř stejných surovin jako jeho „plnotučný“ sourozenec bez přídomku „s“. Je vyroben moderním 4nm procesem a jeho procesorovou jednotku tvoří poslední generace jader od ARM, avšak s nižšími takty. Nejvýkonnější jádro Cortex-X4 je dokonce taktováno na nižší frekvence než v případě rok a půl starého Snadragonu 8 Gen 2, byť u něj byl použitý starší návrh Cortex-X3. O grafickou akceleraci se stará GPU Adreno 735. Velice dobře si čipset vede i v benchmarcích, konkrétně v AnTuTu se dokázal přehoupnout přes hodnotu 1 650 000 bodů.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162 × 75,1 × 8,6 mm, hmotnost: 199 g, zvýšená odolnost: IP65
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Co se modemu týče, Qualcomm použil starší Snapdragon X70, avšak s několika vylepšeními – z novějšího Snapdragonu X75 převzal jednak 17. revizi technologie 3GPP, režim úspory energie v 5G režimu a také budoucí podporu standardu Wi-Fi 7. Na českém trhu seženete dvě paměťové varianty – 12/256 GB a 16/512 GB. V případě interního úložiště se jedná o paměť UFS 4.0, u RAM jde o LPDD4.
O přísun energie se stará 5500mAh baterie s podporou 120W nabíjení. Díky tomu je možné akumulátor dobít z nuly na 50 % už za 10 minut. Následně už nabíjecí výkon logicky začne klesat, nicméně i tak se na plné dobití dostanete za 28 minut. Nezapomnělo se ani na stupeň krytí IP65, který je zárukou odolnosti vůči vniknutí vody a prachu. Výrobce se pochlubil i pokročilým chlazením Vapor Chamber, které ocení zejména hráči graficky náročnějších mobilních her.
Displej s extrémní úrovní jasu
Velkým lákadlem Realme GT 6 je použitý displej. Jedná se o 8T LTPO AMOLED panel s úhlopříčkou 6,78″ a rozlišením 1264 × 2780 px. Výrobce se v propagačních materiálech chlubí maximální úrovní jasu 6 000 nitů. Nenechte se ale zmást – tato hodnota se využije jen při sledování HDR obsahu a pouze při zobrazení bílé barvy. A navíc platí pouze pro jeden pixel, nikoliv celý zobrazovač, a ještě na velmi omezenou dobu. Při normálním provozu se maximální hodnota jasu pohybuje okolo standardní hranice 1 600 nitů.
Zobrazovač nabízí dynamickou obnovovací frekvenci v rozsahu 1 až 120 Hz. Velký důraz je zde kladen i na ochranu zraku, a to díky vysoké frekvenci PWM (2160 Hz). Pokud o této technologii slyšíte poprvé, pak vězte, že se jedná o tzv. pulzně šířkovou modulaci regulace proudu v elektrickém obvodu, která najde uplatnění při úpravě hodnot pro podsvícení displeje. Ve světě notebooků i smartphonů se považuje za dostatečnou hodnota PWM 1000 Hz a vyšší, což Realme GT 6 výrazně překračuje. O ochranu displeje se stará sklo Gorilla Glass Victus 2. Do zobrazovacího panelu je integrována optická čtečka otisků prstů.
Fotoaparát(y) a záznam videa
V mírně vystouplém fotomodulu na zadní straně najdeme dva fotoaparáty. Hlavní má 50Mpx rozlišení, světelnost f/1.7, ohniskovou vzdálenost 26mm, PDAF ostření a optickou stabilizaci obrazu. Společnost mu dělá 50Mpx teleobjektiv, avšak pouze s 2× optickým přiblížením (a 4× hybridním), ohniskovou vzdáleností 47mm a PDAF ostřením. Třetím do party je 8Mpx širokáč se světelností f/2.2, ohniskovou vzdáleností 16mm a úhlem záběru 112˚.

Video lze nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu, podporu 8K použitý čipset bohužel nenabízí. Přední selfie kamera má rozlišení 32 Mpx, ohniskovou vzdálenost 22 mm a světelnost f/2.5. Video zvládne nahrávat ve 4K či Full HD rozlišení při 30 fps.
Android 14 a Realme UI 5.0 s umělou inteligencí
Ani Realme nemohlo opomenout aktuální trend integrace umělé inteligence do operačního systému, respektive svého uživatelského prostředí. Stejně jako jiní výrobci si Realme některé AI funkce řeší a vyvíjí samo, ale na většinu využívá Gemini od Googlu. Výrobce balíček funkcí umělé inteligence označuje jako Next AI. Uživatel bude mít k dispozici pokročilé nástroje pro úpravu i generování fotografií/obrázků. AI ale najde uplatnění i v regulaci nastavení jasu a barev displeje zejména v horších světelných podmínkách – cílem je v tomto případě šetřit váš zrak.
Na tiskové konferenci se dokonce objevila Alice Repetto z Googlu, která má na starosti globální marketing pro aplikace Google Fotky a službu Google One. Ta nezapomněla zmínit, že uživatelé Realme GT 6 budou moci v rámci těchto aplikací využívat stejné AI funkce jako například majitelé Pixelů. V rámci AI nástroje Magic Editor, který nabízí pokročilou editaci fotografií s využitím umělé inteligence, budou majitelé smartphonu Realme GT 6 moci využít 10 bezplatných úprav měsíčně. Další editace už budou zpoplatněné v rámci standardních tarifů Googlu.
Realme pro řadu GT 6 garantuje aktualizace na tři další verze systému Android (tedy až po Android 17) a čtyři roky bezpečnostních aktualizací.
Osekanější Realme GT 6T
Na českém trhu je dostupná i osekanější varianta Realme GT 6T. I tu seženete ve stejných barevných variantách jako hlavní model (zelená a stříbrná) za 13 999 Kč. V tomto případě se připravte na kompromisy v podobě slabšího čipsetu Snapdragon 7+ Gen 3, chybějícího teleobjektivu a odolnosti vůči vniknutí vody. Hlavní fotoaparát si sice ponechal 50Mpx rozlišení (ohnisko 26 mm), ale jedná se o starší senzor se světelností f/1.9 a optickou stabilizací obrazu.
I model 6T nabídne maximální úroveň jasu až 6000 nitů (v peaku), čtečku otisků prstů integrovanou do displeje či rychlé 120W dobíjení. Rozměry této novinky jsou 162 × 75,1 × 8,7 mm, hmotnost je 191 gramů. Ostatní specifikace zůstaly shodné se standardním modelem.
Cena a dostupnost
Realme GT 6 se na českém trhu začíná prodávat právě dnes (20. června) ve zmíněné stříbrné a zelené barvě za velmi odvážných 16 999 Kč v případě varianty s 12 GB RAM a 256GB úložištěm. K dispozici je i vyšší paměťová verze s 16 GB RAM a 512GB úložištěm, která vyjde na 18 999 Kč včetně DPH.
Obávám se, že za tyto ceny nebude novinka v očích zákazníků příliš atraktivní. Jen pro srovnání – obdobně vybavené Poco F6 Pro, které se v Česku prodává od května, vyjde na 14 490 Kč, a navíc s tříletou zárukou. Za tuto cenu dostanete čipset Snapdragon 8 Gen 2, který má zcela srovnatelný výkon jako Realme GT 6 se Snapdragonem 8s Gen 3, 12 GB RAM, 512 GB úložiště, 6,7palcový WQHD+ AMOLED panel s maximálním jasem 4 000 nitů (při HDR), PWM 3 840 Hz, 5000mAh baterií se 120W nabíjením a 50Mpx hlavním fotoaparátem schopným nahrávat video až v 8K rozlišení. Poco F6 Pro má pouze o něco nižší stupeň krytí (IP54) a postrádá teleobjektiv.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 160,9 × 75 × 8,2 mm, hmotnost: 209 g, zvýšená odolnost: IP54
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Přidám ještě jednu kuriozitu – případní zájemci o tento telefon ve Španělsku si na zahájení prodeje počkají o něco déle. Jak značka Realme upozornila na sociální síti X, kamion s dodávkou smartphonů pro tamní trh byl na konci května přepaden zloději krátce poté, co řidič zastavil na odpočívadle. Všechny telefony určené pro Španělsko byly odcizeny neznámými útočníky a bohužel se je nepodařilo získat zpět. Tamní zákazníci tak aktuálně musejí čekat na další dodávku smartphonů. Realme bohužel neupřesnilo, jaké množství telefonů bylo odcizeno, ale tipujeme, že se mohlo jednat o nižší tisíce kusů Realme GT 6.