Domů » Bleskovky » Vyzkoušeli jsme Garmin Varia Vision: Google Glass pro cyklisty

Vyzkoušeli jsme Garmin Varia Vision: Google Glass pro cyklisty

Ještě teď mám v živé paměti, kdy se halami barcelonského výstaviště Fira Gran Via procházely davy novinářů s Google Glass na nose. Rázem se však ukázalo, že na první pohled přelomový produkt trápí mnoho nevyřešených otázek. Nepříliš výkonný hardware a legislativní střety odhalily největší nedostatky, což v loňském roce vygradovalo v pozastavení celého projektu. Google jednoduše předběhl svou dobu a naservíroval uživatelům skvělou vizi, na kterou bohužel nebyla naše společnost připravena.

IMG_2512

Stále však existují firmy, které se myšlenky miniaturního projektoru před okem nechtějí vzdát a vyvíjejí vlastní řešení. Mezi ně patří známý výrobce Garmin, který na letošním ročníku MWC prezentoval zařízení Garmin Varia Vision. V podstatě se jedná o samostatný modul, který se upevňuje na nožičku brýlí. Garmin svou novinku prezentuje jako příslušenství pro cyklisty, kteří chtějí mít nejdůležitější údaje o jízdě vždy na očích. Grafické rozhraní vychází cyklopočítačů řady Edge, což může mnoha uživatelům vyhovovat. Displej umí zobrazit běžné údaje o jízdě, navigaci a informace o příchozích hovorech. Příjemným bonusem je nativní podpora s produkty z modelové řady Edge.

Pro pohyb mezi jednotlivými kartami slouží dotykový touchpad umístěný na rameni, na jehož konci se nachází samotný zobrazovač. Nás pochopitelně zajímalo, jak to celé funguje v praxi, nicméně po pár minutách testování jsme odcházeli s velkým zklamáním. Přechody mezi plochami nebyly plynulé a celkový dojem nebyl dvakrát přesvědčivý. Ačkoliv si můžete displej nastavit na horní či dolní stranu, ani v jednom případě jsem nedokázal nalézt optimální polohu. Vizuální kontrola údajů mi přišla poměrně dost nebezpečná. Představa, kdy se řítím lesní cestou plnou kořenů a pro kontrolu základních dat musím zašilhat mimo zorné pole, mi přijde naprosto děsivá. Obdobná situace může nastat na silnici, kdy nevhodně umístěné rameno s displejem dokáže zakrýt jedoucí automobil.

Další zklamání dorazilo s otázkou na cenu, která činí sebevědomých 399 dolarů (zhruba 10 000 Kč bez daně). Pokud jste tedy patřili mezi zájemce, doporučujeme raději investovat do klasického cyklopočítače, kterých Garmin nabízí celou řadu

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Diskuze k článku

  1. Martin II (neregistrovaný)

    „Google jednoduše předběhl svou dobu a naservíroval uživatelům skvělou vizi, na kterou bohužel nebyla naše společnost připravena.“
    Jasne…Google chyby nerobi, len my sme ho nepochopili…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).