Vyzkoušeli jsme internetovou TV Kuki na NVIDIA SHIELD. Bude vás bavit

Nvidia shield android TV

V únoru letošního roku jsme vám přinesli recenzi multimediálního centra NVIDIA SHIELD (2017). Inovovaná verze s menšími rozměry si v našem testu odnesla pozitivní hodnocení a známku 9,3/10; po hardwarové stránce se jedná o skvěle vybavené zařízení, které poslouží nejen pro práci s multimediálním obsahem (podporuje i 4K HDR video), ale i pro hraní her. To vše je zabaleno do atraktivního designu a skvělé je, že to výrobce nepřehnal s cenou.

Základní verzi SHIELDu s 16GB interní pamětí se na Alza.cz prodává za 5 999 Kč, vybavenější verze s 500GB úložištěm vyjde na 8 999 Kč včetně DPH. V balení kromě konzole samotné naleznete i dálkový Bluetooth ovladač a gamepad.

shieldtv_2017_5

SHIELD jako internetová televize

A aby toho nebylo málo, NVIDIA si připravila další lákavou akci. V případě, že si od začátku května do konce června, nebo do vyprodání zásob (k dispozici by údajně měly být stovky kusů), koupíte na Alza.cz Shield TV, dostanete k zařízení zcela zdarma programový balíček IP televize Kuki s názvem Větší (více informací), který bude platný až do konce letošního roku. Poté bude služba ukončena, případně budete moci přejít na klasickou placenou verzi.

Ten nabízí celkem 60 programů, přičemž polovinu stanic si můžete zvolit dle vlastního výběru. Součástí je rovněž přístup k více než 150 seriálům. Standardní cena balíčku Kuki Větší je přitom 400 Kč/měsíc.

shield_kuki_10

Vzhledem k tomu, že pořizovací cena Shield TV v 16GB variantě je 5 999 Kč a vy získáte zdarma programový balíček na 8 měsíců zdarma v celkové hodnotě 3 720 Kč, vychází tato nabídka velice výhodně. My v redakci jsme Kuki TV na SHIELDu vyzkoušeli a zde jsou naše dojmy.

Kuki: ve znamení rychlosti

Abyste mohli programový balíček využívat, je potřeba si na Kuki vytvořit účet a zadat speciální promo kód, který získáte při koupi konzole. Poté už vás přivítá hlavní obrazovka internetové televize Kuki, na které se zobrazují nejen informace o datu/času a počasí, ale také případné rozkoukané pořady.

shield_kuki_06
Hlavní nabídka Kuki TV

V další nabídce naleznete kompletní programovou nabídku jednotlivých stanic. Stejně jako u jiných IPTV, i zde máte zpětně přístup ke všem pořadům odvysílaných v uplynulých 48 hodinách. Nechybí ani funkce pro nahrávání pořadů v předem nastavený čas, přičemž záznamy se ukládají na servery provozovatele.

shield_kuki_01
Programová nabídka Kuki a správce programů

Sympatické je, že si v nabídce nastavení můžete pořadí jednotlivých stanic uspořádat podle svých preferencí. Překvapila mě rychlost odezvy celého prostředí – přepínání mezi kanály či listování v nabídkách je bleskové. V minulosti jsem používat IPTV od T-Mobilu, kde občas načítání nabídek nebo informací o pořadech bylo o něco pomalejší, v případě Kuki byl rozdíl v rychlosti výrazný.

Kouzla s ovladačem

SHIELD můžete ovládat nejen dodávaným ovladačem, ale u podporovaných televizí lze využít i standardního dálkového ovládání. Stačí jen v konzoli zamířit do nabídky Nastavení. I se starší TV od Sony (model KDL 42W655A) a dodávaným ovladačem vše fungovalo na jedničku. Pokud jsem tlačítkem na Sony ovladači zapnul TV, probudil se i SHIELD, a pokud jsem ji vypnul, SHIELD se opět uspal.

Hlavní nabídka aplikace Kuki
Hlavní nabídka aplikace Kuki

Pokud máte televizi pověšenou na zdi, je skvělé, že za ni můžete konzoli schovat. Vzhledem k tomu, že dodávaný ovladač a gamepad komunikují přes Bluetooth, a klasický ovladač od TV posílá příkazy přes infraport televize a HDMI, můžete konzoli ukrýt prakticky kamkoliv.

Jaká rychlost připojení je pro Kuki TV vyžadována?

Nejnižší požadovaná přenosová rychlost pro využití služby Kuki TV je v současné době 2 Mbps. Služba využívá tzv. adaptivní streaming, který se automaticky přizpůsobuje měnící se kvalitě internetového připojení (uváděný bitrate video profilů neobsahuje bitrate zvukové stopy a režie technického zajištění adaptivního streamingu). Dostupné videoprofily ve službě Kuki jsou 616×[email protected] a 720×[email protected],5 Mbps (SD kanály) a dále [email protected] Mbps, [email protected] Mbps (pro HD kanály), resp. [email protected] Mbps (pro vybrané HD kanály).

Kuki TV mi spolehlivě fungovala i při připojení SHIELDu přes Wi-Fi, a to i u HD programů. Pokud byste ale měli s kvalitou obrazu problémy, případně by se přenos sekal, doporučuji konzoli připojit klasicky přes síťový kabel. Pokud budete sledovat televizi v HD kvalitě, je vyžadován datový tok zhruba 13 Mbit/s.

plex_shield

Za velice užitečnou považuji rovněž aplikaci Plex, která je v SHIELDu předinstalovaná. Díky ní můžete ze svého počítače přes Wi-Fi streamovat filmy nebo seriály (samozřejmě za předpokladu, že je zapnutý). Ze SHIELDu tak můžete přistupovat do vaší multimediální knihovny v PC nebo síťovém disku.

Kuki na SHIELDu vás bude bavit, a do konce roku vás nebude nic stát

Sečteno a podtrženo, Kuki TV na SHIELDu funguje skvěle. Během několikatýdenního testování jsem nenarazil na žádné komplikace. Sledování televizního vysílání bylo vždy plynulé, a to i u HD kanálů, výpadek jsem nezaznamenal žádný a potěšily mě bleskové reakce prostředí, které je jednoznačně nejrychlejší ze všech IPTV, které jsem v minulosti testoval.

shieldtv_2017

NVIDIA SHIELD už není jen propracované multimediální centrum a herní konzole, ale nově ji můžete využívat i pro sledování internetové televize. Spojení s Kuki TV rozhodně dává smysl a pozitivní je, že s vaším účtem budete televizní vysílání moci sledovat i na dalších platformách, pro které má Kuki aplikaci (Windows, macOS, Android, iOS).Nepřehlédněte

Recenze NVIDIA Shield TV (2017): všestranné multimediální centrum s Androidem

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku