Domů » Bleskovky » Vyšla druhá vývojářská beta Androidu 12. Jaké přináší novinky?

Vyšla druhá vývojářská beta Androidu 12. Jaké přináší novinky?

Zhruba před měsícem Google zahájil distribuci první beta verze nadcházejícího systému Android 12 pro vývojáře s poměrně širokým seznamem novinek. V tomto týdnu pak vyšla druhá vývojářská beta verze, která tento seznam ještě rozšiřuje. Kromě novinek pro vývojáře (zejména v oblasti API, např. pro nositelnou elektroniku) a oprav chyb jsme se dočkali i několika novinek, které pocítí běžní uživatelé. Pojďme se na ně podívat.

Designové novinky

Google má v plánu letos Android designově proměnit, zatím jsou však změny pouze kosmetické. Druhé preview pro vývojáře zesvětluje tmavý režim, výběr widgetů na domovskou obrazovku přináší přehlednější horizontální scrollování a stopa při kreslení bezpečnostního vzoru je silnější.

android 12 dp 2 aesthetics

Druhá beta Androidu 12 rovněž přináší lepší podporu pro zaoblené rohy v rámci celého rozhraní; vývojáři dokonce skrze nová API budou moci volit různé poloměry zaoblení.

Vylepšený režim obraz v obraze

Android 12 také přinese významné vylepšení funkce obraz v obraze. Od minulého preview je možné měnit velikost plovoucího okna gesty, od druhé bety má být přechod značně plynulejší (systém nečeká na dokončení animace) a okna má být možné přitahovat k okraji obrazovky.

android 12 dp 2 pip

Režim pro ovládání jednou rukou

Google také do sekce Gesta v Nastavení přidal možnost zapnutí režimu pro ovládání jednou rukou. Jakmile jej povolíte, obsah na obrazovce se posune ke spodní části, přičemž v nastavení je možné zvolit časový interval, jak dlouho má být režim v případě nečinnosti aktivován – 4, 8 nebo 12 sekund. Vždy je ale možné jej manuálně ukončit klepnutím do horní části displeje.

android 12 dp 2 one handed ui

Již dnes pro novější Pixely

Stejně jako v případě první vývojářské bety lze nový systém pro testovací účely instalovat na smartphony Google Pixel 3 a novější. Rozhodně však nedoporučujeme instalovat Android 12 na primární zařízení. Finální verze Androidu 12 by měla vyjít tradičně na konci letošního léta.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

 1. Já myslela, že funkce „ovladání jednou rukou” už je v Androidu standard… Mám jej v telefonu, který vyšel v roce 2016 :D.

  Že by čistý Android pokulhával za nadstavbou?
  Au… (Jako ano, nadstavby jsou od toho, aby přinášeli funkce, které čistý Android, ale zrovna u této funkce se dost divím.)

 2. Co za blba tam sedí vymýšlí ty změny?

  „… stopa při kreslení bezpečnostního vzoru je silnější.“
  Jako vážně? Aby ostatní mohli lépe rozeznat vzor odemykání?

  „… zesvětluje tmavý režim…“
  To snad ani nemá cenu komentovat.

  Díky bohu za to, že Android je open source a máme možnost výběru.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).