Domů » Bleskovky » Vyšla druhá beta Androidu N: Přidává rozhraní Vulkan, nové emoji a další novinky

Vyšla druhá beta Androidu N: Přidává rozhraní Vulkan, nové emoji a další novinky

Po měsíci se kalifornský gigant rozhodl vydat v pořadí již druhou beta verzi svého nastávajícího, a uživateli velmi očekávaného, operačního systému Androidu N. Změny se převážně odehrávají pod kapotou systému a za zmínku stojí nově přidané grafické rozhraní Vulkan, nová sada smajlíků a také fakt, že Android N bude sám o sobě připraven na displeje s rozpoznáváním síly dotyku.

Asi největší a zároveň nejméně viditelnou novinkou je implementace grafického rozhraní Vulkan. Právě ten bude sloužit jako náhrada za platformu OpenGL, která se nedokáže flexibilně přizpůsobovat dnešním požadavkům. Vulkan bude připraven na moderní vícevláknové operace, který kýženého výkonu dosahuje hlavně díky tomu, že pomyslné kormidlo nad výkonem bude mít na starosti aplikace a nikoliv ovladače. Aplikace tak budou moci z GPU vyždímat naprosté maximum.

Pisálky a milovníky smajlíků zcela jistě potěší, že Google do druhé bety přidal podporu sady Emoji Unicode 9. Ty nejenže vypadají více lidsky a budete moci, stejně jako na Windows 10 Mobile či iOS, měnit tón pleti, ale hlavně přináší „revoluční“ ikonky opečené slaniny, brambory, avokáda či okurky. A samozřejmě mnoho dalších.

android-n-emoji

Poslední významnou novinkou je funkce nazvaná „Launcher shortcuts“, pomocí které mohou vývojáři vytvořit pro ikonu aplikace specifickou nabídku se seznamem nějakých akcí. Využití této funkce by mělo být převážně u telefonů s displejem s rozpoznáváním síly dotyku. Praxe bude podobná jako na iPhonu 6s s technologií 3D Touch. Uživatel zatlačí na ikonku aplikace, a ta mu zobrazí nabídku pro rychlé vyvolání nějaké akce.

Ke všem novinkám přibyla i jedna spekulace ohledně názvu nastávajícího systému Android. Ten je totiž v SKD pro „multi-window“ od společnosti Samsung označován jako „Android N (7.0)“, jehož číselné označení vyvolalo jistý zájem. Samsungu se tak povedlo všem zamotat hlavu a aktuálně se neví, zda bude nová verze Androidu pouze evolučního typu s číslem 6.1 nebo půjde opravdu o velký posun vpřed a systém ponese číslovku 7. Spekulacím učiní přítrž až konference Google I/O, která se bude konat v květnu.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

5 komentářů

  1. Johny (neregistrovaný)

    No konečně! Negerskej řidič mi fakt v Androidu chyběl :DDD

  2. „Ty nejenže vypadají více lidsky a budete moci, stejně jako na iOS, měnit tón pleti, ale hlavně přináší „revoluční“ ikonky opečené slaniny, brambory, avokáda či okurky. A samozřejmě mnoho dalších.“ Tón pleti jde měnit na Windows, tak bych prosil větu nějak upravit, takhle to vypadá jak když záměrně neříkáte všechno…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).