Domů » Bleskovky » Vyšel macOS 10.15 Catalina. Přináší spoustu drobných vylepšení

Vyšel macOS 10.15 Catalina. Přináší spoustu drobných vylepšení

Stejně jako každý rok, i letos vydává Apple na podzim nové verze svých operačních systémů. Platformy iOS, iPadOS, WatchOS a tvOS se již své aktualizace dočkaly, nyní konečně došlo i na počítače Mac, na které nyní přichází macOS ve verzi 10.15 Catalina.

macos catalina 1 1

Co je nového?

Nový systém přináší spoustu drobných vylepšení, z nichž nejviditelnější je pravděpodobně rozdělení aplikace iTunes do tří samostatných aplikací – Hudba, Podcasty a Televize. Novinek je ale mnohem více, z mobilních operačních systémů se do macOS propašovaly funkce Čas u obrazovky a Najít, z iPadu Pro lze v macOS Catalina udělat sekundární displej, a to včetně podpory dotykové obrazovky.

macos catalina 2 1

Aktualizovány byly i aplikace Fotky, Poznámky, Připomínky, Safari či Mail, přidána také byla podpora Apple Watch coby zařízená pro schvalování instalace aplikací. MacOS Catalina také přináší podporu herní platformy Apple Arcade a lepší zabezpečení celého systému.

macos catalina 5 1

Mac 10.15 Catalina si mohou nainstalovat majitelé počítačů, na které šla nainstalovat verze 10.14 Mojave, tzn. takřka všechny modely vydané po roce 2012 (včetně) s výjimkou první generace 12“ MacBooku.

macos catalina

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Každý všude mluví o lepším zabezpečení, ale nikde není napsáno jak…

  Další věc – „z iPadu Pro lze v macOS Catalina udělat sekundární displej, a to včetně podpory dotykové obrazovky“

  Nechápu proč. Chápu ještě sekundární displej z iPadu, ale ovládat macOS, byť pencilem, mi přijde uživatelský zážitek naprosto mimo. Kdysi sáhodlouze prohlašovali, že macOS se nikdy nikdo „dotýkat“ nebude. Proč je tedy vzdálená plocha ovládaná přes iPad dobře, ale samotné dotýkání se macOS na nějakém případném Touch Macbooku je špatné?

  • Proč? Třeba jen pro to, aby sis dotykem jen posunul text, který tam zobrazuješ a nemusel tam jet kurzorem😉

   Tady se roky básní, jak notebook bez dotyku je sto let za opicema (čti „ten od Apple“) a když něco obdobného Apple představí, je to najednou nejzbytečnější věc na světě. Jo, a samozřejmě jen dohání po letech konkurenci (čti „cokoli od kohokoli“) 🤣

   • O dotykových windows tu není absolutně řeč, to necháme jinam věčně zmatený uni. Tady je řeč o tom, že jednou 10 minut mluví o tom, kde je správné mít dotyk (iOS, teď iPad OS) a kde je to špatně (macOS) a pak najednou ovladáme macOS na iPadu… Tak je to špatně nebo ne?

   • Nebylo spíše téma form factor zařízení, než filozofie OS? Dané jsem neviděl, ptám se.

    Já osobně v podobných případech neovládám OS, ale obah. Dělej to také tak, je to ok, na Win, jistě i u macOS.

   • Ne, nebylo.

  • A na nějaké hands-on video ses mrknul před tím než si napsal svůj názor? [odkaz]

 2. „iPadu Pro lze v macOS Catalina udělat sekundární displej, a to včetně podpory dotykové obrazovky“
  To je nějaké divné, nefunguje to už čistě náhodou asi tři roky?
  A sakra to nebyla asi aplikace přímo od Apple … takže předpokládám, že daní vývojáři už jsou na Apple store zabanováni :-/

  • Ne, nebylo to součástí OS. Jedná se o Duet Display (nejen, ale tento je asi nejpokročilejší) a zajímavostí je, že jsou to bývalí vývojáři Apple, takže kdyby je chtěl Apple persekuovat, mohl už dávno:D

  • Ne, nefunguje to 3 roky, funguje to tak od prvního iPadu z roku 2010. Už tenkrát jsem to používal s nějakou aplikací.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).