Domů » Bleskovky » Jak to vypadá, když tajně sledujete zloděje, který vám ukradl telefon? (video)

Jak to vypadá, když tajně sledujete zloděje, který vám ukradl telefon? (video)

Krádež mobilu není příjemná věc a pro mnohé je snad ještě nepříjemnější, než ukradená peněženka. V případě telefonu se jedná se o velmi osobní věc, kde je velké množství našich dat – fotografie, zprávy, emaily… Ačkoliv tato data většinou zloděje nezajímají a jde mu pouze o samotný přístroj, i tak okradený cítí nepříjemný pocit, co by se o něm někdo mohl dozvědět. Co když se ale role otočí? Co když máte k ukradenému mobilu přístup a můžete skrze něj sledovat zloděje? Tento experiment vyzkoušel Anthony van der Meer, student filmové školy v Dánsku.

mobilephonestolen

Poté, co mu byl opravdu ukraden iPhone se rozhodl, že zkusí zjistit, co za člověka ukradne někomu jinému mobilní telefon. Zakoupil tedy HTC One (M7), nainstaloval do něj aplikaci Cerberus, znemožnil její odstranění z telefonu a vydal se do města, kde čekal, až mu někdo telefon ukradne. Po 4 dlouhých dnech se však nenašel nikdo, „úspěchu“ se dočkal až v metru v Amsterdamu.

Od chvíle, kdy zloděj vložil do mobilu svou SIM kartu, začal experiment, kdy Anthony průběžně pořizoval fotografie, videa i hlasové záznamy z telefonu. Po 14 dní se tak „setkával“ se zlodějem, přičemž si k němu začal vytvářet zajímavý vztah. Z útržkovitých informací, které získával, si vytvořil obrázek, kdy mu jej bylo dokonce líto. Jednalo se o Egypťana, který měl finanční problémy a neměl kde bydlet. Tento dojem se však ihned rozplynul ve chvíli, kdy se student vydal za zlodějem a spatřil jej tváří v tvář.

Ve skutečnosti mu muž přišel velmi agresivní, a tak ihned po jeho spatření vypl kameru a vydal se pryč. Zajímavé je, že vztah se vytvářel v podstatě jednostranně, zloděj o Anthonym neměl nejmenší tušení a za 14 dní zapomněl, komu telefon ukradl. Anthony měl naopak pocit, že jej zná, a že by jej zloděj mohl poznat. Tato zajímavá studie nasbírala na YouTube již téměř 3 miliony shlédnutí a autor doufá, že tímto snímkem rozpoutá veřejnou diskusi o bezpečnosti mobilních telefonů.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

17 komentářů

 1. Zizour (neregistrovaný)

  Taková aplikace, díky které lze telefon sledovat a odposlouchávat je lehce zneužitelná. Kdo ví kolik % telefonů ji v sobě má už od výrobce.

  • Dano (neregistrovaný)

   Tak keď to nainštaluješ nejakému blízkemu ktorý nemá o telefónoch veľký prehľad tak ho máš plne pod kontrolou… Inak samozrejme aplikáciu je v pohode vidieť v zozname aplikácií (cez nastavenia,nie v tom bežnom) a ide odstrániť prepálením firmwéru alebo ak je root tak aj nejakým programon čo odstraňuje systémové aplikácie. Takže ak vám telefón ukradne nejaký aspoň poloprofík tak si ani neškrknete…

   • Dano (neregistrovaný)

    Mimochodom – aplikáciu Cerberus už nejde nájsť v Google play !!! Ešte pred mesiacom tam ale bola… Nezakázal ju Google náhodou?

   • htcjirka

    Dano, je možné, že ji Google odstranil.Google dělal v obchodě čistku a aplikace nesplňující různé podmínky tak z obchodů nenávratně zmizely.

   • David Preiss

    Dobrý den, ještě bych doplnil, že celý snímek byl nejspíše natočen na začátku letošního roku. Po závěrečných titulkách je ještě krátká scéna, která je datována 7 měsíců od poslední scény před titulkama. V tu dobu ještě Cerberus v Google Play mohl být :)

   • glondai (neregistrovaný)

    aplikace cerberus jde SKRÝT v telefonu.takže ji tak ‚v pohode vidieť‘ asi nebude pane.. :-//

 2. josfa (neregistrovaný)

  mimochodem ,to sledovani aplikaci cerberus je take sledovano ,casta frekvence sledovani je blokovana je to takova ochrana proti sledovani :-)

 3. b-i-k-e-r (neregistrovaný)

  Tak jen muze doufat, ze ho ten „zlodej“ nezazaluje pro ujmu na zdravi…protoze mi to prijde az moc podobne tomuhle pribehu z ceska…

  http://domaci.ihned.cz/c1-65272230-vystopoval-svuj-ukradeny-notebook-ted-musi-zaplatit-odskodne-173-tisic-lidem-co-ho-meli-u-sebe

 4. medzi riadkami sa da vycitat, ako odtrhnuta od reality je zapadna europa…. prislo mu luto zlodeja, nabil mu kredit, vytvoril si o nom falosny idealizovany obraz…

 5. offco (neregistrovaný)

  hrůza, jeden okamžik a někdo ziskava vele naše soukromí..

 6. dutek (neregistrovaný)

  ale můžeme se před tím branit..
  třeba iphony a ty jiné nevější chytré telefony mají dobré zabezpečení

 7. Jarda (neregistrovaný)

  Oni si tak jen dělají reklamu, ale pravda je taková, že ta zabezpečení přiliš profesionalní nejsou…

 8. Emil (neregistrovaný)

  Mi se zdal, že ty znáčky jako iPhone nebo Samsung nabízí zcela profesionální zabezpečení, ale co já vím :P

 9. ddddd (neregistrovaný)

  možná něják to funguje, ale když už mám dražší mobil, a víme, že dnes dražší mobil může stat stejně jako uživané, ale vůbec nenajgorší auto, tak radší si ho něják pojištím anebo aspon stahnu nějakou sledující aplikaci

 10. celix (neregistrovaný)

  já bych se podíval na Spy shop 24,ale pojištění taky není špatný nápad

 11. Lukas (neregistrovaný)

  Ten obchod to je ale dobrá napověda, mají obrovsk?ý vyběr :)

 12. Jan kozar (neregistrovaný)

  Jak víte že to funguje co

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *