Domů » Bleskovky » Jak to vypadá, když tajně sledujete zloděje, který vám ukradl telefon? (video)

Jak to vypadá, když tajně sledujete zloděje, který vám ukradl telefon? (video)

Krádež mobilu není příjemná věc a pro mnohé je snad ještě nepříjemnější, než ukradená peněženka. V případě telefonu se jedná se o velmi osobní věc, kde je velké množství našich dat – fotografie, zprávy, emaily… Ačkoliv tato data většinou zloděje nezajímají a jde mu pouze o samotný přístroj, i tak okradený cítí nepříjemný pocit, co by se o něm někdo mohl dozvědět. Co když se ale role otočí? Co když máte k ukradenému mobilu přístup a můžete skrze něj sledovat zloděje? Tento experiment vyzkoušel Anthony van der Meer, student filmové školy v Dánsku.

mobilephonestolen

Poté, co mu byl opravdu ukraden iPhone se rozhodl, že zkusí zjistit, co za člověka ukradne někomu jinému mobilní telefon. Zakoupil tedy HTC One (M7), nainstaloval do něj aplikaci Cerberus, znemožnil její odstranění z telefonu a vydal se do města, kde čekal, až mu někdo telefon ukradne. Po 4 dlouhých dnech se však nenašel nikdo, „úspěchu“ se dočkal až v metru v Amsterdamu.

Od chvíle, kdy zloděj vložil do mobilu svou SIM kartu, začal experiment, kdy Anthony průběžně pořizoval fotografie, videa i hlasové záznamy z telefonu. Po 14 dní se tak „setkával“ se zlodějem, přičemž si k němu začal vytvářet zajímavý vztah. Z útržkovitých informací, které získával, si vytvořil obrázek, kdy mu jej bylo dokonce líto. Jednalo se o Egypťana, který měl finanční problémy a neměl kde bydlet. Tento dojem se však ihned rozplynul ve chvíli, kdy se student vydal za zlodějem a spatřil jej tváří v tvář.

Short Film: Find my Phone - Subtitled

Ve skutečnosti mu muž přišel velmi agresivní, a tak ihned po jeho spatření vypl kameru a vydal se pryč. Zajímavé je, že vztah se vytvářel v podstatě jednostranně, zloděj o Anthonym neměl nejmenší tušení a za 14 dní zapomněl, komu telefon ukradl. Anthony měl naopak pocit, že jej zná, a že by jej zloděj mohl poznat. Tato zajímavá studie nasbírala na YouTube již téměř 3 miliony shlédnutí a autor doufá, že tímto snímkem rozpoutá veřejnou diskusi o bezpečnosti mobilních telefonů.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.