Cena:

Vyjde to? Facebook zřejmě pracuje na vývoji modulárního telefonu

Facebook pravděpodobně pracuje na vlastním modulárním telefonu. Informace plyne z nedávno podaného patentu na „elektromechanické modulární zařízení“, které uživatelům snadno umožní měnit komponenty dle potřeby. Facebook k podanému patentu doposud nevydal žádné oficiální prohlášení, takže není jasné, co přesně chystá. V dokumentaci je však zmiňován smartphone a chytrý reproduktor.

Takto vypadá technický nákres modulárního reproduktoru, který je obsažen v dokumentaci k podanému patentu.

Myšlenka modulárních smartphonů rozhodně není nic nového a na jejich přípravě pracuje či pracovalo mnoho společností. Na trhu dokonce již lze najít několik zařízení s určitou úrovní modularity, nicméně zatím nelze měnit klíčové součásti typu operační paměti a podobně.

Modulární telefon v minulosti připravoval v rámci projektu Ara i Google, nicméně od projektu následně minulý rok upustil. Zrušení projektu Ara ovšem vyvolalo přechod klíčových pracovníků do Facebooku, kde nyní pracují v divizi Building 8, což je divize vyvíjející uživatelský hardware.

Jedna z vizualizací projektu Ara od Googlu. Po ukončení vývoje modulárního smartphonu mnoho klíčových inženýrů přešlo do Facebooku.

Připravovaná zařízení jsou zatím ve fází relativně brzkého vývoje a není zdaleka jisté, kdy a jestli budou představena. Samotné zaregistrování patentu totiž ne vždy znamená úspěch daného projektu.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.