Domů » Články » Vybíráme nejlepší strategie pro Android a iOS

Vybíráme nejlepší strategie pro Android a iOS

Chytré telefony nabírají čím dál tím větších rozměrů, což je ideální pro hraní mobilních strategií. V poslední době na Android a iOS přišla spousta konverzí desktopových klasik, což notně rozvířilo stojaté vody mobilních strategií. V našem článku se podíváme na několik strategií, které na smartphonech opravdu stojí za to.

Tropico

Chopte se moci a ovládněte svůj vlastní karibský ostrov. V kůži El Presidente mohou hráči budovat mírumilovnou diktaturu už hezkou řádku let, a nyní se o to samé mohou pokoušet také mobilní hráči. Konverze na mobilní platformy se povedla na výbornou, takže si obhájí i svou vyšší cenu.

Tropico
Tropico
Cena: 359,99 Kč
‎Tropico
‎Tropico
Cena: 299,00 Kč

Herní pecku Tropico jsme otestovali také v pořadu SMARTmania na TV Óčko, záznam si můžete prohlédnout zde.

Civilization Revolution 2

Civilizace je dnes už legendární značkou, která dala vzniknout celému jednomu subžánru budovatelských strategií. Podtitul Revolution naznačuje odlehčenou verzi přizpůsobenou především pro konzole, nicméně ani mobilní zařízení tentokrát nezůstala ušetřena. Zvolte svůj oblíbený národ a doveďte ho ke světlým zítřkům!

Civilization Revolution 2
Civilization Revolution 2
Autor: 2K, Inc.
Cena: 139,99 Kč
‎Civilization Revolution 2
‎Civilization Revolution 2
Autor: 2K
Cena: 129,00 Kč

XCOM: Enemy Within

Popadněte pušku a hurá do boje proti emzákům! Tahovou strategii XCOM jistě není třeba dlouze představovat. Sestavte svůj mezinárodní tým a krůček po krůčku zpět dobijte naši modrou planetu. Mobilní verze se, co se týče mechanik, nijak zásadně od té počítačové neliší, což jistě všichni fanoušci série uvítají.

XCOM®: Enemy Within
XCOM®: Enemy Within
Autor: 2K, Inc.
Cena: 139,99 Kč
‎XCOM®: Enemy Within
‎XCOM®: Enemy Within
Autor: 2K
Cena: 129,00 Kč

Rome: Total War

Jestli nějaká série úspěšně zkombinovala bitvy v reálném čase s tahovými prvky, pak je to bezesporu Total War. Přelomový díl odehrávající se v období rozmachu starověkého Říma zamířil díky skvělé konverzi také na chytré telefony, kde se hra překvapivě dobře usídlila.

ROME: Total War
ROME: Total War
Cena: 289,99 Kč
‎ROME: Total War
‎ROME: Total War
Cena: 249,00 Kč

Byla by škoda znovu neobnovit slávu Římské republiky. K dispozici je také datadisk Barbarian Invasion, který hru posouvá do období konce Římské říše.

This is the Police

Byl by hřích nevybrat do našeho seznamu kombinaci strategie a adventury od vývojářů z Handy Games. V This is the Police se vtělíte do kůže odcházejícího šéfa místní policie, který balancuje mezi politiky a mafiány, a přitom se snaží zajistit si důstojný důchod a urovnat rodinné vztahy.

This Is the Police
This Is the Police
Autor: HandyGames
Cena: 209,99 Kč
‎This Is the Police
‎This Is the Police
Autor: HandyGames
Cena: 179,00 Kč

Hra se z větší části odehrává na strategické mapě města, přičemž významnou roli hrají také cutscény a dialogy. Na světě je také pokračování s názvem This is the Police 2, nicméně doporučujeme začít s prvním dílem.

Star Command

Retro pixelová sci-fi strategie Star Command vás uvrhne do budování vlastní vesmírné lodi, nabírání posádky či boje z mimozemskými potvorami. Hra svým zasazením nápadně připomíná Star Trek, což ale rozhodně není na škodu. Pro fanoušky vědeckofantastických dobrodružství se jedná o povinnost.

Star Command
Star Command
Cena: 74,99 Kč
‎Star Command
‎Star Command
Cena: 79,00 Kč

Hearthstone

Karetní hra Hearthstone není sice strategií v pravém slova smyslu, nicméně bez strategického myšlení se neobejdete. Blizzard platí v herním světě za firmu, které se pod rukama každá hra promění ve zlato. Hearthstone není výjimkou a jen marně byste hledali konkurenta na poli karetních her.

Hearthstone
Hearthstone

Fire Emblem: Heroes

Bylo by ostudnou chybou zapomenout na fanoušky žánru JRPG, které umně kombinují strategické prvky v soubojích s prvky RPG. Fire Emblem: Heroes je jedním z posledních přírůstků do tohoto žánru a je jeho klasickým zástupcem. Pokud vás bavil alespoň jeden díl Final Fantasy, pak vás Fire Emblem jistě nezklame.

Fire Emblem Heroes
Fire Emblem Heroes
‎Fire Emblem Heroes
‎Fire Emblem Heroes

Vainglory

Žánr MOBA proslavily hlavně hry jako DOTA či League of Legends. Na mobilních telefonech nicméně tyto značky nenajdeme, což zavdalo příležitosti pro jiné velké hráče. Mezi nejlepší MOBA strategie patří bezesporu Vainglory, která si rychle získává příznivce po celém světě. Podle nás oprávněně.

Vainglory
Vainglory
Cena: zdarma
‎Vainglory
‎Vainglory
Cena: zdarma

Jaké jsou nejlepší strategie podle vás? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. Překvapilo mě, že na iOS jsou ty hry levnější. Chápu, proč místní děti mají Androidy – na iOS se bohužel pro ně nedá krást.

  • To, že tebe doma učili krást neznamená, že každého. Takže ano, na iOS jsou hry levnější, aby si dětičky měly s čím hrát, mě to třeba nepřekvapuje.

   • Levnejsi jsou proto, ze se vi, ze se Appstore temer neda obejit. Takze i pres nizsi cenu z iOS budou mit vetsi zisk nez na Androidu. +samozrejme fakt, ze iPhony jsou drahe zarizeni, takze par supu za hry majitele tolik netrapi

   • Na ten logický lapsus, že kradu, si přišel prosím tě jak?

   • JP23: Tak vzhledem k tomu, že zde tvdíš, že někteří lidi mají Android, protože se na něj dají krást aplikace a na iOS ne, tak čekám, že s tím máš osobní zkušenosti. A zkušenosti s kradením opravdu mít nechci. Jinak je super, jak geniálně to funguje, stačí napsat „bazaristi a úvěráři“ a přiběhne korunovaný šašek a socka JP23 nás poučit.

   • Menty, ty seš typická potrefená husa. Můj komentář byl obecný, necílil na žádné konkrétní jedince, ale koukám, že tobě zabrnkal na citlivou strunu. Komentář dokonce ani neříká, že se to týká všech uživatelů Androidu, přesto máš potřebu reagovat osobními útoky. Smutné.

   • JP23: Určitě prosimtě :D Komentář byl obecný, nicméně obvinění z krádeže je docela vážné, ať už byl obecný nebo ne. Že uživatelé Androidu kradou jsem nikde na netu nenašel, tudíž buď klasicky mektáš, nebo to máš z vlastní zkušenosti. Z tvého rádoby erudovaného vyjadřování předpokládám, že by ses k něčemu, u čeho nemáš data nebo zkušenosti nevyjadřoval. A tím pádem jsou tvoje zkušenosti docela politovánihodné.

    K tomu ubrečenému zbytku, mám se k tomu vůbec vyjadřovat? Socka je útok? Nikdy tu nikdo nezapomene na tvůj legendární komentář, jak jsi sobě a ženě koupil iPhone X. Gratuluju, každý máme nějaké „life goals“, se kterými se chceme pochlubit. Sorry, dnešní „slušná“ doba tomu říká „nemajetní“ nebo „nízkopříjmnoví“, já tomu říkám normálně – socky. Mně kupování smartphone přijde normální, které ani nestojí za zmínku na netu, a to milionář nějsem.

  • Nebo na té platformě není dostatek levnějších či free eventualit. Z pohledu statistiky ( kombinatorika, statika, pravděpodobnost) nelze brát za 100% jistotu, že lidé si vyberou zrovna tyhle hry.

   Vzhledem k tomu jak je store placený a jaká je možnost instalace opravdu free alternativ na „drahou“ platformu tolik nebude. Protože vývojář to nebude dotovat.

 2. Doporučím 2 předělávky z PC – Z The Game a Z Steel Soldiers.

 3. Heatstone, Fire Emblem, ani Vainglory nejsou strategie.

  • Hearthstone strategie je. To jestli to je 2D / 3D / turnbase vs realtime fantasy nebo scifi není o tom jestli to je nebo není strategie. Ano karty a šachy jsou strategická hra.

   • Ano, v Heartsonte používáš strategii (či spíše taktiku), ale je to karetní hra; „Hearthstone is a free-to-play online digital collectible card game developed“, proti tomu např. „Civilization VI is a turn-based strategy“ nebo „Planetary Annihilation is a real-time strategy“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).