Domů » Bleskovky » Vrátí se do iPhonů Touch ID? Apple získal patent na čtečku otisků v displeji

Vrátí se do iPhonů Touch ID? Apple získal patent na čtečku otisků v displeji

TrueDepth kamera s technologií Face ID, kterou Apple před dvěma roky nahradil čtečku otisků prstů Touch ID, bude opět součástí letošních iPhonů, a to zřejmě ve vizuálně nezměněné podobě. Apple přemýšlí i nad jinými formami biometrické autentizace, což dokazuje následující patent na čtečku otisků zabudovanou do displeje.

Přečte prst, dlaň či ucho

Patentovaná technologie se má lišit od konkurenčních optických a ultrazvukových řešení, Apple přemýšlí nad akustickým převodníkem, který má převádět mechanickou energii na elektrické signály a naopak. Výsledné signály pak mají být zrekonstruovány na obraz otisku, který pal má být použitý pro ověření.

finger

Zajímavé je, že podle popisu patentu by se nemuselo nutně jednat o otisk prstu, ale i otisk dlaně, ucha, tváře nebo obličeje, takže by autentizace mohla probíhat pouhým přiložením ucha např. při příchozím hovoru. Technologie Apple by dokonce mohla pracovat s veličinami jako je rytmus dýchání či srdeční tep.

Patentová přihláška byla podána ve 3. čtvrtletí roku 2016, tedy v době představení iPhone 7 a 7 Plus, zda Apple tyto nápady nadále rozvíjel, v tuto chvíli nevíme. Počítáme však, že se Apple bude chtít v budoucnu zbavit výřezu v displeji, a poddisplejová čtečka otisků by mohla být jedním z možných řešení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

49 komentářů

 1. Počkat, ještě nedávno tu uni psal, že Apple nikdy čtečku do displeje nepřidá… tak jak je to uni?

  • V kontextu mobilu.

  • Nebo v kontextu doby? Vždy máš nějakou frází.

  • Tak samozřejmě, i to hraje roli. Nicméně pro jistotu, _qam_ nemá úplně dobrou paměť, disk jsem, že Apple říkal, že nikdy nevyvíjeli čtečku v displeji pro iPhone X. Jen pro faktum?

  • Já mám dobrou paměť, tady to máš dokonce na screenu. Diskuze byla o tom, že Apple je ve všem dva roky pozadu, tvoje odpověď byla, že se Apple o touch ID v displeji nesnáží. Pokud tenhle patent platí, tak jen potvrzuje to, co jsem říkal…že je ve všem 2 roky pozadu
   [odkaz]

  • A ještě lže, diskuse pod iPhone… OMG

  • On ji přeci přidá, až to bude 100% funkční..

  • Uni toho už nakecal, třeba že když Apple přidá bezdrátové nabíjení, tak to nebude obyčejné Qi

  • To si nějak nevybavuji…

  • uni: To neni zadne prekvapeni, ze si vlastni slova nevybavujes. Tak pro osvezeni pameti si dovolim jeden pametihodmy citat:

   ‚uni28. 4. 2017 v 8:08
   TomasSX1: Prostě pochop, že současný standard se prostě neprosadil a nikdo další z velkých hráčů prozatím nemá alternativu. To se může na podzim změnit a do roka o současném QI neuslyšíme… „

  • Uni casto rad zapomina na sva velkohuba prohlaseni, ktera napsal jako registrovany. O bezdratu tu basnil, jak v podani od Applu teprve prinese revoluci a ze to nebude obycejne QI. :-D Blafal obecny.

  • jeste muzeme pridat uniho prohlaseni, ze Qi ani neni bezdratove nabijeni, protoze do nabijecky vede drat. Tuhle definici uni tise zmenil, kdyz Apple pouzil prachobycejne Qi, ktere podle uniho melo jiz byt na konci zivota.

  • A tento člověk tu neustále kvičí, jak je třeba editace :D Proč asi, že.

  • Chlapci chlapci, máte v tom značný hokej, opět… ? A už se to několikrát řešilo.

  • uni: Klasika, jsi usvědčen ze lži, ale tvoje reakce je jen neurčitý pind, jak vlastně nikdo nic nechápeme, ale žádné vysvětlení, jak to teda bylo myšleno :D Čekám, že to musíš ještě vymyslet, jak to překroutit. I já si pamatuju, jak jsi tu kecal, že Apple by mohl implementovat revoluční bezdrátové nabíjení do Maců, které by pak sloužilo k nabíjení iPhone. Reálný výsledek? Apple nebyl schopen vyrobit ani AirPower s obyčeným Qi. Fail.

  • Menty: jako sorry, ale ze zrovna ty tady mluvis o prekrucovani :) AirPower neměla byt tuctova QI nabijecka. Neco si o tom zjisti, co to melo byt a proc to nedokazali.

 2. A je to tu zas :D Kým Apple patentuje ostatný používajú?
  Ako si môže niekto patentovať niečo čo už je dávno v produkcii?

  • A zase jsou tu ti, co vůbec nemysli. Vidí jen „čtečku otisku prstu v displeji“ a tím to pro ně končí. Přečtěte si proboha i podrobnosti! Ale to je pro vás asi těžké. Apple si patentoval něco úplně jiného než ostatní. Samsung má ultrazvukovou čtečku, Huawei má optickou čtečku, no a Apple si patentoval akustickou čtečku. Tak kde proboha v tomto vidíte „niečo čo už je dávno v produkcii“? Má snad Samsung nebo jiní akustickou čtečku?

  • Vindis: what? Cize ultrazvuk nie je zvuk? A akustika tiez nie je zvuk? Alebo je to zvuk ala apple tak to je uz nieco uplne ine? WTF sa tu clovek nedozvie.

  • TomasSX1 aplle staci, aby to premenoval a uz je to uplne nieco ine. Neboj UNI ti to raz vysvetli.

  • Tak ultrazvuk je také zvuk. Jenže v patentu se píše o akustice obecně – acoustic transducers (e.g., piezoelectric elements, ultrasonic transducers). Tudíž Apple nemusí nutně používat ultrazvuk. Tím by se pak odlišoval od ostatních.
   Ale co. Zapomínáte ještě na jednu věc. Tvrdíte, že Apple patentoval něco, co už dávno je. To rozhodně není pravda. Patent byl podán v roce 2016, tedy před třemi roky, kdy ultrazvukové čtečky v displeji ještě v produkci ani v prototypu neexistovaly. Tak nemohl Apple od nikoho kopírovat. I to je třeba brát v potaz. Neohlížet se na současnost, ale na dobu, ke které se vztahuje (rok 2016).

  • Vividis: jako vždy, Apple se chová jako patentový troll, patentuje si zobecněnou implementaci, do které padne všechno. Další kecy jsou jenom spekulace, je taky zcela možné, že se žádnou čteckou nikdy nepřijde, ale bude blokovat snahy jiných, nebo na nich bezpracne vydělávat.

 3. A kdy konečně Apple ukáže reálně funkční čtečku kterou pouze neukradl a nesnaží se jí nazývat jinak viz IPS nazvat Retina ??

  Btw by mohli čtečku podle velikosti péra, a Uni by byl v prd.eli ?????

  • IPS a Retina nemá žádnou souvislost. Čtečku neuktadli, koupili. Dostuduj historii a technologie.

  • To má souvislost, Regina se u nich jmenuje IPS displej, aby si většina myslela, že kupuje nějakou prdu a ne obyčejný vejhikl.

  • Martin, Jarda. Retina znamená něco jiného, než typ LCD panelu…

  • Ano, Retina je podvod, tento nazev mel uzivatele navnadit, ze mu prinasi vyjimecnou jemnost, kterou neprinasi.

   Cituji

   „Retina displej je displej takový, u kterého nejsou uživatelé schopni rozlišit jednotlivé pixely.“

  • Proč podvod? je to obchodní název v té době, pro superjemný displej.
   Nejsem si zcela jist ale apple s tím začal u iphone 4 myslím.

  • Podvod, ze je to hrubozrno a jemny neni. To jen Jobs lhal, ze lidske oko nevidi nic nad 300ppi.

  • Ano tohle nebožtík steve říkal to je pravda, stejně tak o velikosti že tohle stačí (už si to nevybavím) ale vezmi si v kterém to bylo roce, tehdy byla retina něco skvělého, dnes je jemnost násobně překonaná.

  • A není to poplatné jen té době, toto označení se nestydí Apple používat i dnes s tím ubohým ppi..

  • A i v té době měla konkurence jemnější zobrazení. Proste retina nic není a Apple se snažil podvádět, že nabízí něco více a nenabízí a ani v minulosti nenabízel.
   A pár jablecnych tupel se toho chytlo a psalo a chytalo/vyzdvihovalo, ze ma to retinu, pritom podprumerny displej, v nicem lepsi nez konkurence, naopak horsi.

  • Že zrovna tebe to trápí, sociále :D

  • No upřímně nevím jak máš dobrý zrak ale mě stačí jak HD tak full HD na uhlopříčce 5-5.5″ 4k třeba mi přijde nesmyls v mobilech a asi i na NTB a Apple iPhone4 kde se poprvé retina začalo používat má jemnost víc než dostačující.

  • Johny, proč tak agresivně. Jirka má pravdu, retina bylo definováno velice vágně, a opravdu neznamenalo nic moc, ale pro BFU vytvářelo dojem, že Apple vyvinul speciální displej. Prostě ukázková reklamstina, kterou Apple vždy uměl.
   Každý má jiný zrak, nebo mu některé nedostatky nevadí, ale minimálně na textu bylo rastrování vidět i z běžné vzdálenosti.

  • Přesně tak. Budu citovat někoho jiného..

   „Applí mýtus o 320 PPI byl mnoha fyziky a optiky vyvrácen už před mnoha lety. Lidské oko pozná ze vzdálenosti 30cm v průměru až 500 PPI.“

   Prostě zdravé oči ten rastr a hrubozrno vidí a je to humáč a ještě to nazývat retinou, retinou hd apod nesmysly jako něčím lepším, zoufalost až troufalost.
   Prostě Apple podvodník udělal kolem podprůmerného displeje auru, kterou muže chvalit a omlouvat jen hlupák či jablečné tupelo.

  • Je to marketing, ten je ale většinou vždy klamavý a zavádějící…apple se chová jako naprostá většina jiných firem…název prodává bohužel, to je dnešní doba s tím se třeba smířit.
   Jsou výjimky mezi společnostmi ale ty většinou nejsou příliš uspěšné…zkrátka čím víc pruhů, tím víc adibas…vzpomínám si na mládí, někdy kolem roku 93 na pankráci u vietnamských stánků…“jezevčíky“ za pár šupů, honosící se názvy aiiwa,powasonic atp

  • Ne, nechová se jako většina, chová se sám za sebe.
   To je jako napsat druhý krade, kradou tedy všichni nebo většina.

  • Tenhle příspěvek a jiné, budí dojem že se apple zastávám a obhajuji a ano, jde to tak nazvat, několik iphonu jsem měl a byl vždy až na jednu výjimku naprosto spkojený a za své peníze jsem dostal odpovídající zboží.
   V budoucnu chci zase iphone pořídit ale počkám na další modely, současné mě příliš neoslovují…trh je přesycený, možnosti už téměř vyčerpané a není mnoho co vymýšlet…musela by to být nějaká IN featura která by mě přesvědčila a to se zatím neděje.

  • Tak dobře chová se sám za sebe a díky tomu je tam kde je…že mu to lidé baští je věc jiná..marketing mají dobře zmáknutý to uznej.

  • Ano, pro hloupější ho mají zmáknutý dobře.

  • Nemyslím si že by uživatelé iDevices alespoň tedy všichni byli vyloženě hloupí…sám si tak také nepřipadám, prostě jim tohle vyhovuje a jsou spokojení a ani zdale už neplatí že je to kvůli prestiži a místu ve společnosti, tak jako dřív mám iphone jsem IN a nejlepší…tohle už pár let neplatí.

  • Tak iPhone se ani kvůli prestiži nekupuje, ani nekupoval, protože žádnou prestiží není a nikdy nebyl.

  • A próč?

  • Tyjo tebe ten Apple dost opet rozpalil jirko :D Hlavne ze kapacity jako ty vedi, co je pro hloupe

  • lukass71: tak v tomto si s HTCJirka nemas co zavidiet. Takze si najpr zamet pred vlastnou branou.

  • Minimalně ze začátku a pár let potom byl to už ale dávno neplatí a navíc po smrti S.Jobse už to není co bývalo…Tim Cook není uplně špatný ale s jobsem se nemůže vůbec rovnat.

  • vše je tak jak má být.

  • No tak ja Cookovi teda ani trochu nezavidim … predstav si ze mas prevzit spolecnost po Jobsovi a navic zajistit aby jeste rostla.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).