TOPlist

Vrátí se do iPhonů Touch ID? Apple získal patent na čtečku otisků v displeji

TrueDepth kamera s technologií Face ID, kterou Apple před dvěma roky nahradil čtečku otisků prstů Touch ID, bude opět součástí letošních iPhonů, a to zřejmě ve vizuálně nezměněné podobě. Apple přemýšlí i nad jinými formami biometrické autentizace, což dokazuje následující patent na čtečku otisků zabudovanou do displeje.

Přečte prst, dlaň či ucho

Patentovaná technologie se má lišit od konkurenčních optických a ultrazvukových řešení, Apple přemýšlí nad akustickým převodníkem, který má převádět mechanickou energii na elektrické signály a naopak. Výsledné signály pak mají být zrekonstruovány na obraz otisku, který pal má být použitý pro ověření.

finger

Zajímavé je, že podle popisu patentu by se nemuselo nutně jednat o otisk prstu, ale i otisk dlaně, ucha, tváře nebo obličeje, takže by autentizace mohla probíhat pouhým přiložením ucha např. při příchozím hovoru. Technologie Apple by dokonce mohla pracovat s veličinami jako je rytmus dýchání či srdeční tep.

Patentová přihláška byla podána ve 3. čtvrtletí roku 2016, tedy v době představení iPhone 7 a 7 Plus, zda Apple tyto nápady nadále rozvíjel, v tuto chvíli nevíme. Počítáme však, že se Apple bude chtít v budoucnu zbavit výřezu v displeji, a poddisplejová čtečka otisků by mohla být jedním z možných řešení.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku