Operátor Vodafone v těchto dnech na českém trhu začíná nabízet již devátou řadu vlastních telefonů, které se jmenují Smart N9 a N9 Lite. Oba modely se mohou pochlubit nejnovějším operačním systémem Android 8.1 Oreo, interní pamětí o kapacitě 16 GB, velkými protáhlými displeji, dobrou výdrží na baterii a zajímavým vzhledem či nízkou cenou.
Telefony budou dostupné od července na e-shopu operátora nebo na jeho pobočkách. Základní model Vodafone Smart N9 Lite pořídíte za 2 477 Kč, za výkonnější verzi Vodafone Smart N9 dáte 3 577 Kč. Co novinky za tuto cenu nabídnou? A vyplatí se připlatit si tisíc korun za lepší výbavu? To a mnohem více prozradí naše společná recenze obou modelů řady Smart N9 (lite).
Obsah balení Vodafone Smart N9
Obsah balení obou telefonů je úplně totožný. V každé krabičce se nachází samotný telefon, napájecí adaptér, kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu, uživatelská příručka a překvapivě i pecková sluchátka.

Konstrukce a design
U obou smartphonů na první pohled poznáte, že patří mezi ty nejlevnější na našem trhu. „N-devítky“ disponují plastovou unibody konstrukcí téměř stejných rozměrů 147,1 x 68,8 x 8,7 mm (hmotnost 145 gramů), respektive 148,2 x 68,9 x 9,4 mm (155 gramů) u verze Lite.
Při pohledu na zadní strany telefonů si všimnete prvního odlišného prvku, kterým je, kromě jiné struktury zad, čtečka otisků prstů, kterou disponuje pouze model Smart N9. Musím pochválit, že čtečka je vcelku rychlá a přesná. Dalším prvkem na zádech je kruhový fotoaparát, který je v obou případech kryt kovovým rámečkem a společnost mu dělá i jednobarevná přisvětlovací dioda.
Na bocích telefonů nalezneme i stejně rozložená ovládací tlačítka (u klasické N9 jsou kovová) nebo slot na nanoSIM a microSD kartu. Ve spodní části se nachází zdířka staršího microUSB a několik otvorů, ty vpravo patří reproduktoru (u verze Lite není jeho projev příliš čistý) a vlevo je umístěn mikrofon. Nezapomnělo se ani na 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, který našel své místo na vrchní straně.
Přední straně smartphonů dominují protáhlé displeje. Nad nimi jsou umístěny přední selfie fotoaparáty, které jsou doplněny i o přisvětlovací diodu. Nechybí zde telefonní reproduktor, nezbytné senzory i notifikační dioda. Spodní brady nic neskrývají a systémová tlačítka jsou tak součástí uživatelského rozhraní.
V ruce lépe působí klasická N9, můžou za to především netradičně jemně vroubkované boky, ale i lehce zakulacená zadní strana. Verze Lite působí v ruce opravdu levným dojmem. Kromě 3,5mm jacku pro sluchátka jsou funkční prvky na telefonech velmi dobře umístěny. Novinky budou dostupné v konzervativním černém provedení, stříbrném u N9 a bílém u N9 Lite.
Prvním velkým rozdílem testovaných smartphonů jsou displeje. Smart N9 disponuje 5,5 palcovým IPS displejem s poměrem stran 18:9 a rozlišením 720 x 1440 pixelů. Displej je u tohoto telefonu překvapivě hodně kvalitní, nabízí vysoký jas, výborné pozorovací úhly a věrné barvy. Příjemně vypadají i lehce zaoblené rohy displeje.
Takovou chválu už ale nemůžu říct u levnějšího modelu. Ten sází na displej s úhlopříčkou 5,34 palce a poměrem stran 18:9. Jeho rozlišení je 480 x 960 pixelů. To by ještě tak nevadilo, ale jeho zobrazovací vlastnosti nejsou vůbec dobré. Displej je hodně zapuštěn pod krycí sklo, takže pozorovací úhly jsou doslova tragické, stejně tak barvy jsou hodně vybledlé. Naštěstí nabízí dostatečně vysoký jas.
Hardwarová výbava a výdrž baterie
Vodafone Smart N9 je poháněn čtyřjádrovým procesorem MediaTek, který je doplněn o 2 GB operační paměti a 16GB úložiště (uživateli je dostupné necelých 10 GB). Model N9 Lite pohání stejný čtyřjádrový procesor, s tím rozdílem, že ho doplňuje jen 1 GB RAM a taktéž 16GB interní paměť (uživateli je ale dostupné 13 GB prostoru).
Výkon telefonů je sice úměrný ceně, ale téměř všechny běžné úkony, aplikace a hry zvládnou bez větších problémů. U obou modelů ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, GPS, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC i FM Rádio.
Uvnitř Smart N9 se ukrývá baterie s kapacitou 2 900 mAh a u N9 Lite nalezneme akumulátor o kapacitě 2 460 mAh. Telefony nepodporují rychlé ani bezdrátové nabíjení. S dodávaným adaptérem nabijete N9 z nuly na 100 procent zhruba za 2 a půl hodiny, zatímco N9 Lite to do úplného nabití trvá 2 hodiny a 20 minut.
Při běžném provozu se dostanete na dvoudenní výdrž a při náročnějším používání zvládnou telefony jeden a půl dne. Správa napájení nabízí jen základní úsporný režim nebo pohotovostní inteligentní řízení spotřeby.
Operační systém: nejnovější Oreo potěší
Výkonnější model nabízí téměř čistý operační systém Android 8.1 Oreo. Smart N9 Lite běží na Androidu 8.1 Oreo Go Edition. Prostředí systému je u obou telefonů plynulé, i když si občas na některé úlohy trochu počkáte.
Největším rozdílem mezi systémem u N9 a N9 Lite je, že Lite verze nabízí odlehčené varianty některých aplikací, které nesou přídomek Go. Jinak jsou si prostředí velmi podobná. Jediné změny oproti čistému Androidu jsou patrné na zamykací obrazovce a v několika přidaných aplikací.
Na zamykací obrazovce můžete rychle přistupovat k fotoaparátu, svítilně, kalkulačce a jiným aplikacím, které si zde můžete přidat. Navíc je tu i virtuální tlačítko pro rychlé zapnutí (vypnutí) tichého režimu.
Mezi předinstalované aplikace patří Můj Vodafone, Start a Tips, kde najdete všechny potřebné informace, Záchranka, ale i vlastní přehrávač videa, rádio nebo záznamník obrazovky. Nastavit si také můžete, jaká aplikace se vám bude zobrazovat místo Google Now – vlevo od domovské stránky.
Fotoaparát a záznam videa
Zadní fotoaparát Smart N9 má rozlišení 13 MPx a disponuje funkcemi autofocus, detekcí obličeje i HDR. Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 8 MPx se stejnými funkcemi. Fotoaparáty u N9 Lite nabídnou také stejné funkce, akorát s horším rozlišením 8 MPx, respektive přední fotoaparát je 5MPx. Bohužel oběma telefonům schází jakákoliv stabilizace obrazu.
Oba fotoaparáty pořizují za dobrých světelných podmínek vcelku povedené fotografie. Jak si můžete všimnout, tak snímky pořízené modelem N9 mají teplejší barvy a jsou laděny více do žluta. Zatímco fotografie z N9 Lite vypadají o něco více přirozeně a častokrát zachycují i sytější barvy s větší jasností.
U makro snímků si mnohem lépe vede smartphone N9, jehož fotografie jsou ostřejší a detailnější. Co se ale detailů a ostrosti týče, tak u ostatních scén překvapivě vede N9 Lite. Ten dokáže ve většině případech nabídnout mnohem lepší jas scény, ostrost i detaily.
Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie málo ostré a začíná se u nich projevovat digitální šum. Stejně tak jsou snímky při nedostatku světla málo kontrastní a detailní. Ale zase musím pochválit odlehčenou verzi N9 Lite, která zde opět poráží lépe vybavený model.
Fotoaparáty pořizují kvalitní fotografie i při použití přisvětlovacího led blesku. Za tmy jsou pořízené fotografie většinou hodně neostré, málo kontrastní a s větší mírou digitálního šumu. Může za to především chybějící optická stabilizace obrazu. Zde jsou ale také patrné rozdíly, snímky N9 Lite jsou více ostré a detailní, i když s větší mírou digitálního šumu. Fotografie N9 jsou hodně neostré a málo kontrastní.
Oba modely zvládají natáčet v rozlišení FullHD při 30 snímcích za vteřinu. U záznamu videa je velké mínus chybějící stabilizace obrazu, proto je výsledné video obvykle roztřesené a za zhoršených světelných podmínek i neostré s velkým šumem. Také mi hodně vadí výrazné cukání obrazu při ostření, nebo skokové změny jasu scény.
Celkově není výsledek pořízených videí špatný, video má pěkné barvy, fotoaparátu nevadí protisvětlo nebo rychlé změny scény a přeostřování. I zvukové podání je na vysoké úrovni. Ale opět mi přijde, že barevné podání je mnohem lepší u levnějšího modelu.
Aplikace fotoaparátu je pěkně zpracována a podporuje gesta pro přepínaní mezi režimy nebo ke snížení jasu scény. Mezi režimy patří Příručka (profesionální režim), Panorama, Časosběr a mnoho dalších. Také nastavení je obsáhlé a pestrá je i paleta různých filtrů. Fotoaparát rychle spustíte dvojím stisknutím tlačítka pro snížení hlasitosti.
Závěrečné hodnocení
Telefony Vodafone Smart N9 a N9 Lite jsou vskutku zajímavá zařízení, která za málo peněz dokáží nabídnout dobrou základní výbavu pro nenáročné uživatele. Hodnocení vzhledu nechám na každém z vás, akorát doplním, že model Lite působí opravdu hodně levně a plastově; vzhled zkrátka odpovídá ceně). Zpracování vyššího modelu je o mnoho lepší a musím pochválit i přítomnost čtečky otisků prstů.
V displejích vidím asi největší rozdíl a pro mě i klíčovou vlastnost, u které model Lite ztrácí hodně bodů dolů. U N9 je displej velmi kvalitní, ale u verze Lite je naprosto tragický a hlavně s nízkým, respektive téměř archaickým rozlišením. Nejvíce mi vadila horší citlivost, velmi špatné pozorovací úhly a vybledlost barev. Jediné, co mohu pochválit byl maximální jas. Výkon obou telefonů je velmi podobný, ale díky vyšší kapacitě operační paměti je přeci jen N9 o něco rychlejší.
Výdrž baterie obou modelů je velmi podobná a bude vyhovovat i náročnějším uživatelům. Značně viditelné rozdíly jsou i ve fotoaparátech. Osobně jsem hodně překvapen, že konečný verdikt hovoří o něco lépe pro levnější N9 Lite. To platí jen při přímém srovnání a N9 fotí také dobře.
Když se na telefony znovu podívám a spočítám všechny plusové a mínusové body, tak dojdu k závěru, že se vyplatí si tisíc korun připlatit a koupit rovnou Smart N9, než N9 Lite. Za 3 577 Kč už dostanete telefon, který velmi dobře vypadá a po funkční stránce ani výbavě mu nic neschází. Model Lite je opravdu pro ty nejméně náročné uživatele.
Oba modely můžete od začátku července zakoupit na e-shopu operátora Vodafone.