Domů » Bleskovky » Vodafone a Nokia v příštím roce pokryjí Měsíc signálem LTE

Vodafone a Nokia v příštím roce pokryjí Měsíc signálem LTE

V příštím roce se má odehrát vůbec první komerční let na měsíc spojený s přistáním. Stát za ním bude německá skupina Part Time Scientists a její partneři, mezi které se řadí i společnosti Vodafone a Nokia Bell Labs. Cílem německých vědců je urychlit a zlevnit průzkumy vesmírných objektů, příspěvek Nokie a Vodafonu bude jednoduchý – pokrýt měsíc signálem LTE.

Pro tyto účely má na měsíci přistát modul ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module), který bude zároveň sloužit jako základní stanice. Vysílač na něm umístěný bude vážit méně než 1 kg a bude schopný zprostředkovat signál 4G na frekvenci 1 800 MHz. Ten bude sloužit dvěma lunárním vozíkům Audio Quattro (a v budoucnu dalším), aby mohly vysílat na zemi živý obraz v HD rozlišení. Server Neowin lakonicky dodává, že Měsíc bude mít 4G signál dříve než většina anglického venkova.

Veškerý náklad vynese v příštím roce na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 od společnosti Space X z Mysu Canaveral na Floridě. Stane se tak 50 let poté, co se povrchu Měsíce dotkla první lidská noha.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. No konecne, tohle mi dlouha leta chybelo

  2. A kdy konecne bude LTE v metru? A kdy to bude i v tunelech? Clovek po prijezdu do Prahy si pripada jako v praveku…

    • Jen to ne, aby na sebe lidi křičeli i v metru… teď je to oáza klidu a klapotu kolejí:)

  3. Asi pojedu na mesic na dovolenou

  4. A T-Mobile dodneška nemá na některých místech ani 2g :-(

  5. Jo na měsíc létám pravidelně tam se mi rychlí připojení bude hodit :-D

  6. Jak to bude s roamingem? Měsíc ještě není v EU ;-)

  7. Nás může hřát, že to rudému smrkanci platíme; Měsíc tak bude mít LTE dřív, než značná část ČR. Akorát mi tam chybí informace, jestli ty QUattra budou mít skutečně Quattro, Syncro, Haldex, nebo Torsen, a jestli to bude TDI, TSI, AC nebo DC.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).