Sledujte nás na YouTube

Vodafone jako první v ČR otestoval technologii 4,5G

V rámci testu kvality hlasových služeb a datových přenosů společnosti P3 communications získal operátor Vodafone získal na začátku letošního roku certifikát „nejlepší v testu“. Toto ocenění je pro operátora zavazující, a proto i nadále pracuje na vylepšování své sítě. Výsledkem je i úspěšné otestování technologie 4,5G. Testování této technologie je další krok nezbytný pro zvyšování kapacity LTE sítě a přípravu na příchod vysokorychlostních sítí dalších generací.

V rámci 4,5G dochází ke spojení všech dostupných šířek pásem frekvencí 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. V případě frekvence 800 MHz byla využita šířka pásma 10 MHz, u ostatních frekvencí potom šířka pásma až 20 MHz. Agregace čtyř pásem s plnohodnotnou podporou funkcionality 4×4 MIMO a nový typ modulace 256 QAM umožňují maximální teoretickou rychlost přenosu dat až 1,4 Gbps. Během testování v laboratoři Vodafone dosáhl rychlosti 1,2 Gbps.

LTE
Ilustrační obrázek

Testování nejrychlejší LTE sítě Advanced Pro označované jako 4,5G probíhá se společností Huawei. Využití technologie 4,5G je zatím možné pouze s testovacím terminálem. Zařízení podporující tuto technologii se objeví na trhu v průběhu roku 2017.

„Díky této technologii uživatel může stáhnout soubor o velikosti 500 MB za jednotky sekund místo 3 minut, které trvá stažení souboru této velikosti ve standardní LTE/4G síti,“ říká Milan Zíka, viceprezident pro technologie společnosti Vodafone.

Kromě technologie 4,5G Vodafone úspěšně otestoval a zavedl do sítě také agregaci dvou pásem pro odesílání dat (LTE-A uplink). Díky spojení pásem 800 a 1800 MHz je možné dosáhnout maximální rychlosti přenosu dat až 100 Mbps. Síť je pro tento přenos dat připravena v Praze (okolí Edenu) a dále v Karlových Varech (v lázeňské zóně). Zařízení podporující LTE-A pro odesílání dat budou na trhu dostupná v průběhu příštího roku.

Michal Javůrek

3 komentáře

  1. Z tím fupkem je to naprosto zbytečné :-( Fup a ceny jsou jako z devadesátek takže ta rychlost je zbytečná. Ale v civilizovaných zemích by to byla pecka :-)

  2. Jura (neregistrovaný)

    Můžou testovat i bambiliónG, ale dokud neinvestují do páteřní sítě, tak to bude pořád o ničem a FUP bude stále 50 MB/týden, A to samé platí pro oba další operátory.

  3. Phoenix (neregistrovaný)

    4,5G by mě zajímalo jak to vypadá když ještě není ani 4G (LTE spadá pod 3G)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *