TOPlist

Vivo X90 Pro je telefon s extrémně rychlým nabíjením. K čemu využijete 120W výkon?

vivo x90 pro nabijeni 01
  • Vivo X90 Pro boduje mnoha parametry, mimo jiné i rychlým 120W nabíjením
  • Díky tomu telefon dobijete za méně než 30 minut

Vivo X90 Pro patří k nejzajímavějším vlajkovým lodím na českém trhu, možná je tou úplně nejzajímavější s cenou pod 30 tisíc korun. V naší recenzi jsme chválili hlavně zevnějšek z umělé kůže, vysoký výkon, dobrou softwarovou podporou, hlavní fotoaparát s 1″ snímačem a nakonec také super-rychlé nabíjení s výkonem až 120 W. Jak moc je ale tak rychlé nabíjení užitečné v praxi?

Vivo X90 Pro má skvělou výdrž i nabíjení

Důležitým aspektem však je, jak velkou baterii takovým výkonem dobíjíte. Akumulátor v těle Vivo X90 Pro má kapacitu 2× 2 435 mAh, dohromady tedy 4 870 mAh. Jde o průměrnou baterii, navíc rozdělenou napůl, aby lépe snášela velký výkon a teplo vzniklé při rychlém nabíjení – jinými slovy, reálně se každá z baterií nabíjí výkonem 60 W.

Co se týče reálné výdrže, v recenzi jsem na ní pěl ódy. Smartphone zvládne v pohodě i náročnější pracovní den, který překypuje chatováním, telefonováním, focením všeho možného a také poslechem hudby přes bezdrátová sluchátka. Při běžném provozu se bavíme o výdrži zhruba 1,5 dne, což je na takto vybroušený telefon výborná hodnota a Vivo nijak nezaostává za konkurencí.



vivo x90 pro recenze



Nepřehlédněte

Recenze Vivo X90 Pro: adept na fotomobil roku?

Tím spíše svou konkurenci poráží na poli rychlonabíjení. Výkon 120 W je metou, kterou s Vivem sdílí například Xiaomi, Motorola nebo Realme. Většina konkurence – například Apple, Samsung, Sony i Pixely od Googlu – jsou hluboce pod touto hranicí a nabízí přinejlepším třetinový výkon.

Naopak čínské Vivo patří k absolutním přeborníkům v rychlém nabíjení. Už loňský model X80 Pro uměl 80W nabíjení, k tomu ještě 50W nabíjení bez drátu. Telefon iQOO 11 Pro, který vyrábí Vivo pod svou dceřinnou značkou, nabízí jako jeden z mála dobíjení výkonem až 200 W. Výrobce si také zakládá na tom, aby měl zákazník vždy k dispozici adekvátní adaptér a nemusel nic dokupovat.

Za 27 minut máte nabito

Jak rychlé je ale toto 120W nabíjení v praxi? Podle oficiálních materiálů stačí na dobití 50 % zhruba 8 minut. V našem testu toto ověříme na vlastní pěst! Pro potřeby hlubšího testu jsme rozšířili naši tabulku rychlosti nabíjení. Nabíjeli jsme z 1 % (tzv. těsně před smrtí) a originálním příslušenstvím, které je dodáváno v rámci prodejního balení.

Naměřená rychlost nabíjení 120W adaptérem
Úroveň 10 % 20 % 30 % 40 % 50 % 60 % 70 % 80 % 90 % 100 %
Čas 1 min 50 s 3 min 25 s 5 min 25 s 7 min 15 s 9 min 45 s 12 min 10 s 15 min 00 s 18 min 06 s 21 min 55 s 27 min 05 s

Nabití do 10 % za necelé 2 minuty je skutečně impozantní výsledek, stejně jako zbytek tabulky. Nesmíme však zapomenout poznamenat, že při takto rychlém nabíjení je třeba počítat s trochu větším teplem. Při nabíjení se teplota držela mezi 40–43 °C, výš už nestoupala.

K čemu využijete 120W nabíjení?

Abyste si na mobilu Vivo X90 Pro zpřístupnili plnou rychlost 120W nabíjení, musíte zamířit do nastavení a aktivovat funkci pod položkou Baterie –> Rychlé nabíjení. Proč tomu tak je, a proč není funkce zapnutá ve výchozím stavu?

Vivo tvrdí, že jde o přirozenou ochranu proti rychlé degradaci. Samotnou ochranu nabízí i baterie – například se nabíjení přeruší, když začne hodně hřát (třeba v létě, kdy venkovní teploty klidně stoupají nad hranici 30 °C). Rozhodně se tak nemusíte bát, že by vám telefon při nabíjení explodoval, jako jsme to viděli v minulosti u konkurenčních výrobců.

Faktem ale zůstává, že v ideálním případě by měl uživatel střídat rychlé a standardní nabíjení. Docílíte tím totiž co nejdelší životnosti akumulátoru, což je společný cíl výrobce i spotřebitele. Ale v jakých okamžicích je tedy lepší využít rychlé nabíjení, a v jakých klasické, pomalé?

vivo x90 pro recenze 05
Plnohodnotná nabíječka s výkonem až 120 W

Rychlé byste měli využívat zejména ve chvíli, kdy potřebujete doplnit energii během extrémně krátkého času. Například, když se vracíte z práce a máte namířeno za kamarády na pivo. Chcete se jen převléknout, osprchovat a vyrazit. Zhruba 20minutový prostoj můžete využít pro nabití vašeho telefonu.

Naopak standardní nabíjení se hodí pro případy, kdy je vám jedno, za jak dlouho se mobil nabije. Typicky přes noc, v práci, nebo třeba když jste doma a nemáte v plánu podnikat žádnou venkovní aktivitu.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku