- Čínská značka iQOO u nás oficiálně nepůsobí
- Lokální zastoupení mateřské firmy Vivo však přivezlo na ukázku novinku
- iQOO 11 je herní mobil s nejvýkonnějším Snapdragonem a velkým displejem
Společnost Vivo na tuzemském trhu podniká již dva roky, avšak své podznačky iQOO a NEX si šetří pro čínský, popřípadě indický trh. Nyní k nám přivezla na ukázku svůj model iQOO 11, který jako jeden z prvních telefonů na trhu přináší supervýkonný Snapdragon 8 Gen 2.
Nenápadné herní monstrum
iQOO je v portfoliu společnosti Vivo značka zaměřená na hráče – snaží se nabídnout hvězdné specifikace, ale zároveň ušetřit na místech, kde je to hráčům takříkajíc jedno.
iQOO 11 vstoupilo na trh v prosinci a ohání se sloganem „Monster Inside“. Tím chce výrobce poukázat na typicky vlajkový – a vlastně trochu nenápadný – design, který ale uvnitř ukrývá „monstrum“. My jsme měli k dispozici pastelově zelenou variantu, kterou Vivo interně přezdívá Isle of Man (asi podle travnatých plání miniaturního ostrůvku v Irském moři). Ta má záda z jemné umělé kůže, jinak ale designově vykrádá loňskou generaci iQOO 10.
Výkonu má na rozdávání
Co se týče výkonu a výbavy, není iQOO 11 v hierarchii výrobce zdaleka na nejvyšší úrovni. Jednak je nad ním ještě model iQOO 11 Pro a jednak ho ve výbavě poráží i Vivo X90 Pro+, které je zároveň vůbec prvním smartphonem s výkonným čipsetem Snapdragon 8 Gen 2.
I tak má novinka od iQOO všeho na rozdávání. Centrální výkonnou jednotkou je tedy druhá generace čipsetu Snapdragon 8 od Qualcommu, kterému pomáhá jak grafika Adreno 740, tak proprietární čip Vivo V2, který ještě dopomáhá správně optimalizovat výkon.
S takovou výbavou spadá iQOO 11 mezi ty aktuálně nejvýkonnější mobilní přístroje na trhu. Potvrzuje to i benchmark AnTuTu, ve kterém jsme naměřili přes 1 280 000 bodů. Chlubí se také propracovaným chladicím mechanismem, který minimálně během benchmarku pracoval na výbornou.
Vivo tvrdí, že rychlé 120W nabíjení dobije 5000mAh akumulátor do 100 % za zhruba 25 minut. To jsme bohužel během krátkého dema neměli možnost ověřit. Pochvalu ale stroj zaslouží za znamenitou haptickou odezvu, kterou mohou ve vybraných titulech využít i náruživí hráči.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 164,9 × 77,1 × 8,4 - 8,7 mm, hmotnost: 205 a 208 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Z další výbavy potěší 8, 12, nebo 16 GB RAM (s možností virtuálního rozšíření až o 8 GB), úložiště s kapacitou 128, 256, nebo 512 GB bez možnosti rozšíření paměťovou kartou, stereo reproduktory, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS, NFC, infraport a samozřejmě i 5G nebo i zmíněné USB-C. Android 13 má nadstavbu Funtouch OS 13.
Velký displej i fotoaparát
Hned po výkonu se jako druhá největší priorita jeví displej. Výrobce totiž i u „základního“ iQOO 11 vsadil na poměrně hodně kvalitní LTPO4 AMOLED s úhlopříčkou 6,78″ a rozlišením Quad HD+, tedy 1 440 × 3 200 pixelů.
Panel dále podporuje vysoký dynamický rozsah HDR10+ a disponuje až 144Hz dynamickou obnovovací frekvencí i velmi vysokou svítivostí až 1 800 nitů. Na obrazovku je opravdu příjemný pohled a i na venkovním světle působí přirozeně. Její ochranu zajišťuje sklo Gorilla Glass Victus.
Na zádech je, jak jsme u výrobce už tak nějak zvyklí, poměrně velký fotomodul. Design je „schodkový“, podobně jako u Xiaomi 12T Pro nebo dávněji v minulosti u Vivo X60 Pro. Fotosestava je poměrně jednoduchá a skládá se z 50Mpx hlavního fotoaparátu, 8Mpx širokoúhlého a 13Mpx s 2× bezztrátovým přiblížením.
iQOO 11 nemá oproti svým kolegům značky Vivo gimbalovou stabilizaci – vsází pouze na optickou stabilizaci hlavního foťáku. V rámci krátké ukázky nebylo možné vyexportovat fotografie z telefonu, ale jedno je jasné – pokud vám jde primárně o focení, měl by vás zajímat spíše model iQOO 11 Pro, popřípadě Vivo X90 Pro, které dorazí v tomto pololetí do Evropy.
Cena a dostupnost
Do Evropy však rozhodně nemíří iQOO 11. Místní pobočka Vivo jasně deklaruje, že produkty svých dceřiných značek zatím na evropský trh pouštět nechce. V Číně je ale iQOO 11 již v prodeji, a to od 8. prosince.
Základní variantu 8/128 GB tam pořídíte za 3 799 jüanů, tedy asi 15 tisíc korun včetně daně. Nejvyšší konfigurace s 16 GB RAM a 512GB úložištěm stojí 4 999 jüanů, což činí v přepočtu bezmála 20 tisíc korun včetně DPH.
Pokud by se vám nechtělo telefon kupovat v Číně nebo Indii, je za 23 900 korun nabízen na inzertním portálu Aukro. Nákup z takto neověřeného zdroje však důrazně nedoporučujeme a za případné problémy s takto zakoupeným telefonem si zodpovídáte sami.