TOPlist

Recenze Vivo X60 Pro 5G: stylovka s gimbalovou stabilizací

Vivo X60 Pro recenze 1

Čínskou značku Vivo, která dříve společně se značkami OnePlus, Realme či Oppo patřila koncernu BBK Electronics, ale nedávno se osamostatnila, v našich končinách prozatím příliš mnoho lidí nezná. Uvolněné místo po gigantovi Huawei je nicméně lákavé a přesvědčilo Vivo pro vstup na náš trh. Po prvních krůčcích ve střední třídě se smartphonem Y70 se Vivo rozhodlo rozehrát vysokou hru naplno a uvedlo na náš trh svou vlajkovou loď X60 Pro. Dokáže se prosadit?

Design a konstrukce

Prémiovost na Vivo X60 Pro poznáte každým coulem. Zakřivené sklo na přední a zadní straně společně s kovovým rámem dodává telefonu jistou míru elegance, kterou jsme byli zvyklí dříve vídat u značek jako Samsung či Huawei. Právě Huawei Mate 40 Pro mi tento telefon svou konstrukcí připomíná nejvíce, což rozhodně není na škodu.

Vivo X60 Pro 2
Design Vivo X60 Pro je opravdu povedený

Do ruky padne Vivo jako ulité, konstrukce je pevná a nikde nic nevrže a neprohýbá se. Modul fotoaparátu na zadní straně je poměrně vystouplý, vzhledem k rozměrům 158,58 x 73,24 x 7,59 milimetrů a hmotnosti 177 gramů se není co divit. Dvě barevné varianty (Midnight Black a Shimmer Blue) se liší nejen odstínem zadní strany, ale o pár čísel také ve váze a tloušťce. Modrá varianta je o 0,1 milimetru tlustší a o 2 gramy těžší.

Vivo X60 Pro 13
Jestli máte rádi zahnuté sklo, tady si přijdete na své

Přední strana má díky zakřivení jen minimální viditelné rámečky a velmi malý výřez pro přední fotoaparát. Při používání jsem neměl problémy s nechtěnými dotyky, jako tomu občas u zahnutých displejů bývá. O praktičnosti zahnutých displejů můžeme vést polemiku, to nicméně nic nemění na tom, že Vivo X60 Pro je zkrátka hezký telefon.

Potěšil mě rovněž obsah balení, které je nadstandardní – kromě nalepené ochranné fólie a obalu z tvrdého plastu uvnitř pochopitelně najdeme 33W nabíječku s kabelem, redukci z USB-C na 3,5mm jack a, teď se podržte, špuntová sluchátka. Ta sice hrají průměrně, ale jejich přítomnost mě velmi potěšila. Telefonu tak v balení skutečně nic nechybí.

Parametry a funkce

Pozornost jistě vzbudí displej typu AMOLED o velikosti 6,56″, s rozlišením 1080 x 2376 pixelů, HDR10+, 120Hz obnovovací frekvencí, maximálním jasem 1300 nitů a krytím Gorila Glass 6. Displej je jednoduše parádní, maximální jas na sluníčku bohatě dostačuje, má skvělé pozorovací úhly a podání barev (které si můžete v nastavení upravit). V tomto ohledu se může Vivo X60 Pro měřit se všemi konkurenty na trhu.

Vivo X60 Pro 11
Parametry má Vivo X60 Pro špičkové

Pod kapotou najdeme osmijádrový procesor Snapdragon 870 5G, vyrobený 7nm technologií, který doplňuje grafika Adreno 650, 12 GB LPDDR4X RAM (s možností využití 3 GB vnitřní paměti pro rozšíření RAM) a 256 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření o microSD karty. V AnTuTu získalo Vivo X60 Pro krásných 638 592 bodů. Výkonu má telefon na rozdávání, nicméně raději bych v něm viděl výkonnější čipset Snapdragon 888. Avšak vzhledem k tomu, že Vivo X60 Pro je už půl roku starý smartphone, lze mu drobné ústupky ve výbavě odpustit.

Vivo X60 Pro 15 1
Chybějící odolnost proti vodě a prachu a bezdrátové nabíjení zamrzí

Z ostatní výbavy nechybí 5G, Bluetooth 5.1 s podporou aptX HD, všechny hlavní polohové systémy, čtečka otisků prstů v displeji, která je rychlá a spolehlivá, a NFC. Bohužel se nedostalo na 3,5mm jack či FM rádio. Tyto nedostatky odpustit lze, nicméně odolnost pouze IP52 už tak snadno u vlajkové lodi přehlédnout nejde, stejně jako absence bezdrátového nabíjení. Rovněž příliš nechápu, proč Vivo X60 Pro nedisponuje stereo reproduktory, které začínají být standardem i u telefonů s poloviční cenou.

Vivo X60 Pro 3
Fotoaparát je jedním z hlavních lákadel

Rychlost 5G jsme otestovali v sítí operátora T-Mobile. Průměrná rychlost stahování dat se pohybovala okolo 110 Mbps, v případě uploadu to bylo kolem 35 Mbps.

Výdrž na baterii a nabíjení

Baterie dostala kapacitu 4200 mAh, což spadá do průměru, a vzhledem k fyzickým rozměrům se dá tato kapacita pochopit. Pokud jde o výdrž v praxi, počítejte s jednodenní výdrží při opravdu velké zátěži, případně se dostanete na den a půl, pokud se trochu uskromníte. Vivo X60 Pro v tomto ohledu nikterak nevybočuje z šedého průměru.

Vivo X60 Pro 4
Nabíjení je rychlé, výdrž bohužel jen průměrná

Při sledování Full HD videa na maximální jas po dobu jedné hodiny klesla baterie o příjemných 9 procent a nabití z 0 na 100 procent trvalo s pomocí 33W nabíječky s FlashCharge 2.0 něco málo pod jednu hodinu. Na 70 procent se nicméně dostanete už za 30 minut nabíjení. Jen ta absence bezdrátového nabíjení zamrzí.

Operační systém

O software se postaral Android ve verzi 11 s nadstavbou Funtouch OS 11. Ta je oproti konkurentům poměrně spartánská, žádné do detailu propracované funkce nečekejte. Tmavý režim a filtr modrého světla jsou již standardem, v rámci přizpůsobení si můžete měnit dynamické efekty. Ať už jde o rozsvícení hran při příchozí notifikaci, animaci odemknutí pomocí otisku prstu, animaci rozpoznávání obličeje či animaci pro nabíjení. Jedná se nicméně spíše o drobnosti, které si nastavíte jednou a pak už o nich nebudete vědět.

Vivo X60 Pro 17
Funtouch OS 11 je velmi příjemnou nadstavbou

Zajímavější možností je nastavení ultra herního režimu, který umožní například blokování oznámení, vylepšení zobrazení, 4D herní vibrace či zlepšení kvality zvuku a zvukových efektů. V rámci zkratek a gest lze kupříkladu nastavit, že po posunutí tří prstů po displeji směrem dolů započne nahrávání obrazovky a po posunutí směrem nahoru se zase umožní rychle používat dvě aplikace najednou.

Podobných drobností je v systému spousta, nicméně během testování mi většina z nich přišla jako inovace pro samotné inovace, nikoli pro zlepšení uživatelského komfortu. Potěší alespoň závazek minimálně dvou velkých softwarových aktualizací.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavním lákadlem jsou nicméně fotoaparáty na zadní straně, na kterých Vivo spolupracovalo s německou firmou Zeiss. Hlavní snímač Sony IMX598 o velikosti 1/2″ dostal rozlišení 48 Mpx, clonu f/1.48, velikost pixelů 0.80 µm a stabilizaci pomocí gimbalu, jako vůbec první chytrý telefon na světě.

Vivo X60 Pro 18
Fotoaplikace je rychlá a přehledná

K dispozici máte také 13Mpx širokoúhlý objektiv se světelností f/2.2 a úhlem záběru 120˚ a teleobjektiv s rozlišením 13 Mpx, 2x optickým zoomem a clonou f/2.5. Na přední straně najdete selfie fotoaparát s rozlišením 32 Mpx a světelností f/2.45. Videa zvládne telefon natáčet až ve 4K při 60 fps.

Za dobrých světelných podmínek nelze fotografiím prakticky nic vytknout. Hlavní snímač odvádí dobrou práci, fotky jsou ostré, plné detailů, nevadí jim protisvětlo a barevné podání je přesné. Totéž by se dalo říci i o širokoúhlém snímači a teleobjektivu, snad jen s výjimkou barevného podání. Zatímco širokáč má tendenci fotky více saturovat a občas ho potrápí chromatická aberace, teleobjektiv jim pro změnu občas přiřkne růžový nádech.

I přes absenci dedikovaného makro objektivu jsou detailní fotografie velmi kvalitní a mají hezký bokeh efekt, což se dá říci také o portrétních snímcích. Vivo X60 Pro dokazuje, že separátní snímače se špatnou světelností a nízkým rozlišením jsou slepou uličkou, a je jen dobře, že se v rámci marketingu nenechalo Vivo zlákat levnými snímači s mizernou kvalitou.

Za zhoršených světelných podmínek už výrazněji dominuje hlavní senzor s clonou f/1.48, který nechává oba své souputníky daleko za sebou. Hlavní snímač podává úctyhodné výkony. Snímky jsou dostatečně prosvětlené (někdy až příliš), mají spoustu detailů a nezaleknou se ani protisvětla či slabšího osvětlení. Digitální šum a neostrosti při okrajích zde sice najdeme, vše nicméně Vivo X60 Pro drží v rozumných mezích.

Širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv v noci citelně ztrácejí. Širokáč nedokáže správně nastavit vyvážení bílé barvy a detaily se mu velmi často slévají, rozmazání při okrajích a digitální šum je na denním pořádku. Teleobjektiv by poté rozhodně potřeboval stabilizaci, neboť vyfotit s ním v horších světelných podmínkách ostrý snímek je takřka nadlidský úkol.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Hodně zvědavý jsem byl na natáčení videa, obzvláště pak na stabilizaci gimbalem. Hned na úvod musím říci, že pokud chcete stabilizaci využít, musíte přepnout na Full HD rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Ve 4K při 60 fps vám bude fungovat pouze elektronická stabilizace, nicméně z praxe mohu říci, že to pro většinu situací bohatě postačí.

Za dobrých světelných podmínek umí 4K záznam velmi potěšit, netrpí na agresivní přeostřování, nezmatkuje při rychlé změně scény a drží si dobře teplotu bílé barvy. Elektronická stabilizace se drží dobře, nicméně oproti gimbalu je slabší. Jemné chvění gimbal eliminuje s přehledem a nezalekne se ani rychlé změny směru, nečekejte ale zázraky. Pokud si nepotrpíte na vysoké rozlišení, sáhněte spíše po tom nižším, které má o chlup lepší kvalitu.

V horších podmínkách je gimbal znát více, tady jednoznačně doporučuji stáhnout po nižším rozlišení. V noci měl fotoaparát občas potíže se správným automatickým zaostřením, ale pochválit musím relativně dobré vyvážení bílé a dostatek detailů. Videa ve 4K mi osobně přijdou trochu tmavší a kvalitativně horší. Příjemně mě potěšil zvuk, který je čistý a věrný natočené scéně.

Závěrečné hodnocení

Vivo X60 Pro je pro novou čínskou značku na našem trhu bezesporu povedeným vstupem do vyšší třídy. Pokud Vivu odpustíte přešlapy, které se u vlajkové lodi příliš nenosí, udělá X60 Pro dobrou službu prakticky každému svému majiteli. Ačkoli je Vivo X60 Pro staré už takřka půl roku, stále se jedná o konkurenceschopný telefon.

Vivo X60 Pro 16 1
Vivo X60 Pro je povedeným vstupem vlajkové lodi čínského výrobce na náš trh

Hlavní předností je 120Hz AMOLED displej, prvotřídní fotoaparát se skvělou clonou a stabilizací gimbalem, krásný design a konstrukce, rychlé 33W nabíjení, odladěná nadstavba Funtouch OS 11 s minimálně dvěma velkými aktualizacemi v budoucnu a bohaté balení. Zklamala mě pouze průměrná výdrž na baterii, chybějící stereo reproduktory, absence bezdrátového nabíjení a odolnost pouze podle standardu IP52.

Vivo X60 Pro 12
Pokud modelu Vivo X60 Pro odpustíte těch pár nedostatků, rozhodně vás nezklame

Vivo X60 Pro si standardně řekne o poměrně sebevědomou cenu 19 999 korun, kde konkurence a uživatelé už příliš chyb neodpouští. Až do 20. června nicméně můžete X60 Pro koupit se slevou 3 000 korun (stačí zadat slevový kód „vivo“), což jistě potěší, nicméně tímto se Vivo tak trochu dostává do nezáviděníhodné pozice mezi plnohodnotnými vlajkovými loděmi a nejvybavenější střední třídou, kterou některé značky dokáží cenově zatlačit proklatě nízko.

Vivo X60 Pro 5G

VivoX60Pro
8.6

Design a konstrukce

9.2/10

Výkon a optimalizace

9.1/10

Hardwarová výbava

8.6/10

Kvalita fotografií a videa

8.8/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • 120Hz AMOLED displej
  • fotoaparát se skvělou clonou a gimbalem
  • krásný design a konstrukce
  • rychlé 33W nabíjení
  • odladěná nadstavba Funtouch OS 11 s minimálně dvěma velkými aktualizacemi
  • bohatý obsah balení

Zápory

  • výdrž na baterii by mohla být lepší
  • chybějící stereo reproduktory
  • žádné bezdrátové nabíjení
  • odolnost pouze podle standardu IP52
  • sebevědomá cena (bez slevové akce)
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku