Domů » Bleskovky » Víme, jak bude vypadat nový Mac Mini se supervýkonným čipem Apple M1X

Víme, jak bude vypadat nový Mac Mini se supervýkonným čipem Apple M1X

Mac Mini byl jedním z prvních počítačů, do kterého Apple osadil vlastní procesor Apple M1. Při návrhu tohoto počítače bylo použité starší šasi z předchozí „Intel“ generace, ovšem v Cupertinu letos pro Mac Mini připravují kompletní omlazovací kúru.

Mac mini M1X - EXCLUSIVE FIRST LOOK! New redesign, and more!

Mac Mini bude menší a ještě výkonnější

Jak ve svém posledním videu prozradil informátor Jon Prosser, chystaný Mac Mini bude ještě menší než současný model. Půdorysné rozměry patrně zůstanou stejné, ovšem celý počítač bude téměř o polovinu nižší.

Mac Mini 4

Změní se i materiály – Apple údajně použije celoobvodový hliníkový rám, do kterého budou vyfrézovány otvory pro jednotlivé porty, ovšem horní deska má být vyrobena z plexiskla. Podle Prossera je to údajně proto, aby Apple mohl nabízet různé barevné varianty, minimálně s nimi experimentuje.

Mac Mini 5
Takto má vypadat nový Mac Mini

Ze spodku počítače mají zmizet kruhová dvířka, na spodní straně údajně najdete pouze dvě gumové protiskluzové proužky a mřížku na větrání. Uvnitř počítače má totiž tikat zbrusu nový čipset Apple M1X, který údajně dostane 10 procesorových jader, 16 nebo 32 grafických jader a bude podporovat až 64 GB RAM.

Mac Mini 1

Stejně jako nedávno představený iMac má dostat i Mac Mini magnetický napájecí port, ovšem ethernet má být přítomen rovnou na těle počítače. Chybět pak nemají čtyři porty Thunderbolt, dva konektory USB-A a HDMI, naopak postrádat možná budete slot na paměťové karty a sluchátkový jack.

Jon Prosser také ve svém videu potvrdil, že Apple již za dva týdny na vývojářské konferenci WWDC odhalí nový MacBook Pro, který by měl s chystaným Macem Mini sdílet stejný procesor Apple M1X. Kdy bude představen nový Mac Mini, zatím nevíme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Sebavedomý nadpis. Čo aj tak nebude vypadať? Uverejnite ospravedlnenie za klamstvo?

  Každopádne mi na tom koncepte chýba jedna vec ktorá je dosť zásadná. Keďže mac mini má už s M1 čipom aktívne chladenie a čip ktorý vyššie uvádzate má mať vyšší výkon a teda je tam predpoklad že bude vyžadovať (nemusí) aktívne chladenie neviem si dosť dobre predstaviť ako by ho aktívne chladili cez ten malý otvor ktorý je tom koncepte. A ak aj tak aktívne chladenie vyžaduje dva otvory na nasávanie a vyfukovanie vzruchu. Je možné ich umiestniť aj takto že polka by slúžila na nasávanie a druhá na vyfukovanie vzruchu avšak toto by bolo neefektívne keďže by sa nasával zohriaty vzduch z vyfukovania.

  Nemám rád takéto články „vieme toto a hento“ a realita býva vždy iná.

  • Macmini s m1 ma předimenzované chlazení. At clovek dela co dela, ventilator bezi porad stejne. Pri exportu videa to ma 45 stupnu. Vensim tele nevidim problem. Nejvic tam zabira zdroj ktery pujde ven podle toho konceptu

  • Aktívne chladenie je tam z dôvodu toho, že procesor je možné dlhodobejšie vyťažovať na vyšší výkon ako pri pasívnom chladení. To, že sa Vám ho nepodarilo roztočiť ešte neznamená, že sa to nepodarilo niekomu inému. Myslím, že sú na to aj videá na YT kde to porovnávajú.

 2. Dvě poznámky:
  1. oválné otvory se nevrtají, ale frézují. Pro strojaře je to podstatný rozdíl.
  2. kabel asi nebude nabíjecí, ale napájecí – uvnitř nepředpokládám akumulátor
  No a to o chlazení už napsal kolega přede mnou.

  • „oválné otvory se nevrtají, ale frézují. Pro strojaře je to podstatný rozdíl.
   Klidek, zadny strojar nebude na zaklade tohto textu nic vrtatt ani frezovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).